Poté, co Evropa zavedla cla na čínské elektromobily, Peking v říjnu odpověděl stejnou mincí – na evropské lihoviny. Jeho počin postihl především Francii, na Čínu totiž připadá čtvrtina celosvětové spotřeby koňaku.
Největší výrobce koňaku v zemi, společnost Hennessy, součást skupiny LVMH zaměřené na luxusní zboží, sáhl do svého pytle triků, aby se trestným clům vyhnul – ovšem na úkor svých zaměstnanců.
Zaměstnanci se hněvají
Hennessy, sídlící – no přece – v Cognacu, chce nyní poslat zkušební dodávku tisíc litrů svého „Very Superior Old Pale“ (cena za litrovou láhev necelých sto eur, pozn. aut.) v nerezovém kontejneru do Číny, jak informuje německý list Bild.
Drahá zásilka má otestovat, zda koňak vydrží cestu do Číny ve velkých sudech. Důvod? Pokud se nebude stáčet do lahví ve Francii, ale až v Číně, žádné clo mu neublíží. Francouzští zaměstnanci Hennessy se však bouří. Odsuzují zkušební dodávku a případné částečné přesunutí výroby do Číny jako porušení kultury. A v úterý začali stávkovat v obavách o svá pracovní místa.
Kromě znepokojení o svou profesní budoucnost jsou lidé v Cognacu vedeni také obavami ze ztráty kulturního bohatství. Na plakátech zaměstnanci společnosti Hennessy požadují „Cognac made in Cognac“ – což znamená: Cognac by se měl vyrábět a stáčet v Cognacu.
Přidali se další z velké čtyřky
„Zaměstnanci jsou velmi rozhořčeni a poníženi,“ uvedl v úterý Matthieu Devers, odborový předák CGT v Hennessy, ve videu zveřejněném na X, když téměř 500 pracovníků zastavilo výrobu. „Chtějí dát najevo svůj absolutní nesouhlas s plánovanými testy přesunu části výroby do Číny,“ podotkl.
Dodal, že ke stávkám se připojili i někteří pracovníci dalších francouzských výrobců koňaku z takzvané velké čtyřky, včetně zaměstnanců koňakárny Martell, založené v roce 1715, Rémy Martin a Courvoisier. Tyto značky společně s Hennessy vyrábějí většinu světové produkce koňaku.
List The New York Times psal o stovkách zaměstnanců, kteří se ve středu brzy ráno shromáždili před továrnou na koňak Hennessy ve francouzském regionu Charente.
Stávka by mohla pokračovat až do začátku příštího týdne, kdy má vedení zasednout k jednání se zaměstnanci. Přímo ve výrobě koňaku je v regionu zaměstnáno přibližně 17 tisíc a dalších přibližně třicet tisíc se živí balením, dopravou a dalšími činnostmi.
Do Pekingu má jet hasit francouzský premiér
Na okraj zasedání G20, které se tento týden konalo v Brazílii, se ke sporu o koňak vyjádřil dokonce i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Rozhodli jsme se s čínským prezidentem věc objektivně a velmi transparentně vyřešit,“ řekl Macron. Dodal, že šéf vlády Michel Barnier odcestuje do Číny na začátku roku 2025, aby si vyjasnil podrobnosti.
Koňakový průmysl v současnosti zaměstnává takřka 73 tisíc lidí. Čínská lidová republika zůstává po Spojených státech druhým největším trhem s brandy na světě.
Prodej koňaku se zpomalil po pandemických výlukách před několika lety a v poslední době jej dále zasáhl pokles prodeje v Číně a USA. V roce 2023 se hodnota vývozu francouzské brandy propadla o téměř 15 procent na 3,35 miliardy eur (asi 84,22 mld. Kč)
Čína se již v minulosti v obchodních sporech zaměřila na alkohol. V roce 2020 zatížila cly australská vína.