Vepřové v Česku prudce zlevňuje – a dále zlevní. Důvodem je prasečí mor v Německu

Názor
Tlaky zmírňující inflaci v české výrobní sféře opětovně sílí. V zemědělské výrobě je po celý letošní rok patrná meziroční deflace. V nadcházejících měsících se přitom pokles agrárních cen ještě prohloubí, a to díky letošní poměrně příznivé úrodě většiny zemědělských plodin, včetně obilovin či brambor.
Vepřové v Česku prudce zlevňuje – a dále zlevní. Důvodem je prasečí mor v Německu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V září ceny zemědělských výrobců klesaly meziročně o 3,5 procenta. Ceny dolů stahoval zejména propad cen v oblasti živočišné produkce, který byl letošní nejvýraznější, když činil 7,2 procenta. Ceny v oblasti živočišné produkce stahoval dolů zejména propad cen jatečných prasat, který meziročně přesáhl osmnáct procent.

Důvodem poklesu cen prasat je to, že se z globálního hlediska podařilo do značné míry stabilizovat šíření nákazy africkým morem prasat. Tato epidemie propukla před více než dvěma lety v Číně a postupně se rozšířila do dalších asijských zemí a do Evropy. V Číně kvůli ní vybíjeli v rozsáhlé míře své chovy, takže ze světa dováželi více vepřového, aby výpadek kompenzovali.

Nyní se však Čína obává opětovného zavlečení epidemie, pročež omezuje dovoz vepřového z jiných částí světa, kam se nákaza mezitím rozšířila. Jednou z těchto zemí je i Německo. Dovoz z Německa zakázala nejen Čína, ale také další asijské země.

PSALI JSME:
Vepřové maso je v Česku drahé jako nikdy. Může za to mor prasat, který se znovu objevuje v Číně

Na evropském tak trhu vzniká přebytek vepřového, který tlačí – a ještě bude tlačit – cenu dolů, a to i v ČR, která je s německým trhem poměrně silně provázána. Po období silné sháňky po evropském vepřovém, kterou razantně podněcovala zmíněná čínská poptávka, nyní nastává obrat o 180 stupňů, což zvýrazňuje meziroční propad cen vepřového v ČR.

Pokles cen v oblasti zemědělské produkce, stejně jako mírný zářijový pokles cen v oblasti cen průmyslových výrobců postupně přispěje ke zmírnění obecné spotřebitelské inflace. Ta ze své současné úrovně nad třemi procenty sestoupí v příštím roce až pod hodnotu dvou procent.

Cenové tlaky však zmírní i mimo striktně spotřebitelskou oblast. V září bylo zřetelně patrné zmírnění cenového růstu v oblasti stavebních prací. To souvisí s ochlazením stavební produkce ČR, které způsobuje koronavirová nejistota a omezování investic v oblasti stavebnictví.

PSALI JSME:
České stavebnictví je jednou z hlavních obětí koronakrize

K citelnému poklesu tempa inflace dochází po řadě měsíců také v oblasti služeb. Stejně jako ve stavebnictví se i ve službách začala v září výrazněji projevovat koronavirová krize, jež nejen zvyšuje nejistotu a ochromuje investice, ale také způsobuje pokles celkové poptávky, což má zásadní vliv na zvolnění tempa inflace právě ve službách. Na služby pochopitelně zvlášť silně doléhají protipandemická opatření.

V oblasti služeb jsou zvláště zasaženy služby reklamní a v realitním segmentu, kde je zmírnění inflace nejvýraznější, případně už se projevují znatelné deflační tlaky. Naopak poměrně silný tlak na růst cen přetrvává v oblasti služeb typu skladování a logistiky, které registrují nadále silnou – ba sílící poptávku – kvůli koronavirovému přesunu podstatné části poptávky z off-line světa do on-line světa, například do e-hopů, které hojně skladovacích kapacit využívají.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
E-shopy vyhlížejí rekordní Vánoce. Shání brigádníky do skladů

×
  1. Asi jsem blbej, ale to,že vepřové v Česku prudce zlevňuje a dále zlevní není důvodem, že je prasečí mor v Německu.
    Důvodem je to, že se podařilo stabilizovat šíření nákazy africkým morem prasat v asijských zemích i v Evropě. Tudíž je nadbytek prasat…..

  2. Jestlize prudce zlevnuje,tak 99korun za kilo a jeste k tomu v akci neni levne. To maji jenom vetsi zisky obchodnici. V polsku treba maso v akci je zhruba za 55korun kilo.

  3. my bude konztumovat vepřové z německa a němci české z česka to bude asi ten provázaný trh !!nechápu nač jsme lezli do EU, aby si s námi každý vytřel ….kde jsou ty doby kdy za půlku ve visu vepřového 32 kč/kg!!

  4. Vzhledem k cenám už maso 10 let nejím. Jen občas kuřecí. Na vepřové a hovězí prostě nemám.Tady v pohraničí se Slovenskem máme výplaty almužny pokud teda vůbec máte nějakou práci….Auto 20 let na LPG.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Zatím jen o měsíc stát prodlouží termín pro podání daňového přiznání. Pokud lidé volí papírovou podobu pro přiznání daní z příjmů, bude ho možné podat bez sankce do 3. května, v elektronické verzi až do 1. června.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru