Vepřové zdražuje. V Česku výrazně klesá jeho výroba

Názor
V Česku se chov prasat vyplácí stále méně a méně. Opět to potvrzují i aktuální čísla Českého statistického úřadu, podle nichž letos ve druhém čtvrtletí došlo k výraznému poklesu výroby vepřového, a to o 6,7 procenta.
Vepřové je letos v Česku jednou z mála základních potravin, která od začátku roku dále zdražuje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Produkce vepřového se propadá od začátku loňska, kvůli omezování chovu prasnic. Důvodem je hlavně dramatický nárůst cen energií – plynu a elektřiny, potřebných k vytápění míst, kde se soustředí zejména poměrně citlivá selata – a také pohonných hmot a obilí coby krmné směsi.

Tyto cenové nárůsty nastaly vesměs zejména v důsledku války na Ukrajině. Z hlediska řady chovatelů válka představuje příslovečný poslední hřebík do rakve jejich podnikání v oblasti produkce vepřového.

Růst jejich nákladů jim neumožňuje konkurovat dovozu vepřového ze zemí, jako je Dánsko, Nizozemsko, Německo či Španělsko, které své chovatele vepřového více podporují, přičemž zároveň disponují efektivnější výrobou.

PSALI JSME:
V Česku stále dominuje vepřové

Vepřové z dovozu sice také zdražuje, ale cenové tlaky ve zmíněných zemích jsou i kvůli například vyšší dotační podpoře pro tamní zemědělce méně palčivé. Navíc růst cen energií typu plynu výrazněji dopadl na zemědělce ve východní části EU.

Ta je, resp. byla, na Rusku více závislá jakožto na jejich dodavateli. Takže i odstřihávání od ruských energetických dodávek je v zemích východní části EU nákladnější než v její části západní, což se projevuje i výraznější inflací, včetně inflace v oblasti vstupů producentů vepřového.

Vepřové je tak letos v Česku jednou z mála základních potravin, která od začátku roku dále zdražuje. Zatímco mléko, eidam, vejce, máslo, mouka, chléb nebo cukr od začátku letoška zlevnily, vepřové – konkrétně statisticky detailně sledovaná vepřová pečeně – zdražila.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tradiční zabijačka v ohrožení, chová se čím dál méně prasat

Zavřít reklamu ×
  1. A co tedy se tady vlastně vyplatí pěstovat? Řepka jako všichni se na ni vrhli a nyní na ni také dojedou. Brambory,cukrovka i vepřové maso se nevyplácí.Je lepší se na to vyprdnout a jít na úřad práce.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB