Více kvalitních a čerstvých potravin do českých domácností, to je vize platformy Naše jídlo

Investiční skupina SPM podnikatelů Slavomíra Pavlíčka a Marka Španěla získala prostřednictvím nově vzniklé akciové společnosti Naše jídlo podíly ve čtyřech společnostech z oblasti zemědělství a potravinářství.
Čerstvé kvalitní české potraviny jsou podle společnosti Naše jídlo klíčové pro soběstačnost a udržitelnost tuzemského trhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Farma Druhaz, Farma Struhy, Vejce z Bystřice a bezlepková pekárna Doktor Pekař byly součástí transakce, kterou SPM uzavřelo se společností MyFoodCentre. Tento obchod představuje první krok skupiny SPM v rámci budování platformy pro české výrobce základních potravin každodenní spotřeby.

Akciová společnost Naše jídlo vznikla letos v květnu se základním kapitálem ve výši dvou milionů korun. Jediným vlastníkem firmy je SPM FINANCE investiční fond s proměnným základním kapitálem. Do nové akciové společnosti přechází také Aleš Kotěra, který vedl i původní platformu MyFoodCentre.

Kotěra bude i nadále odpovědný za rozvoj spravovaných firem a vyhledávání nových příležitostí. „Těší mě, že mohu dále pracovat s českými farmáři, pěstiteli a producenty na rozvoji celého trhu potravin s vyšší přidanou hodnotou. V novém týmu jsme připraveni poskytovat logistické, obchodní, finanční zázemí a know-how,“ uvedl.

Vize platformy Naše jídlo spočívá v navazování partnerství a podpoře českých farmářů a producentů potravin ve snaze dostávat na pulty obchodů a na stoly českých zákazníků více kvalitních tuzemských potravin.

„Jsme přesvědčeni, že čerstvé kvalitní české potraviny jsou klíčové pro soběstačnost a udržitelnost tuzemského trhu. Naším cílem, jak i název nové společnosti napovídá, je pěstovat, chovat, vyrábět i prodávat takové suroviny a potraviny, které bychom chtěli konzumovat i my sami,“ informoval Marek Španěl, jeden z akcionářů skupiny SPM.

„Se skupinou SPM v zádech máme značný prostor pro akvizice zejména malých a středních producentů a posilování jejich pozice skrze účelné a rozvojové investice. Rádi bychom vytvořili kooperativní skupinu pěstitelů, výrobců, zpracovatelů a distributorů kvalitních potravin, kteří sdílejí stejné hodnoty,“ dodal Aleš Kotěra.

Sjednocení dosud fragmentovaných lokálních producentů do jedné platformy má za cíl zvýšit efektivitu a optimalizovat náklady, což zároveň pomůže udržet dostupné ceny pro konečné spotřebitele a dostávat tak více kvalitních a čerstvých potravin do českých domácností. Konkrétní objem investice se zúčastněné strany dohodly nespecifikovat.

Udržitelnější zemědělské metody

Estonský start-up eAgronom, který se zaměřuje na inovativní technologie v oblasti udržitelného zemědělství, informoval, že vstupuje na tuzemský trh. K podpoře transformace tradičního zemědělství směrem k udržitelnému v Evropě a Africe získal celkem pět milionů eur. Expanzi pomáhá realizovat český investiční akcelerátor Soulmates Ventures.

Partnerství přinese do České republiky unikátní on-line řešení, které pomáhá zavádět udržitelnější zemědělské metody prostřednictvím digitálních nástrojů a strategií založených na technologiích a datech. Start-up zaštiťuje platformu pro správu zemědělské půdy, prodej uhlíkových kreditů a certifikaci udržitelných zemědělských produktů.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena