Více než čtvrtina Čechů pracuje na směny. Co by si přáli změnit?

Pracující ve směnném provozu by si přáli plánovat směny podle svých potřeb. Vyplývá to z průzkumu společnosti Déhora. Celé třetině zaměstnanců na jejich modelu směn v zaměstnání vadí, že si nemohou sladit směny se soukromým životem (worklife balance). A téměř 94 % dotázaných uvedlo, že by jim vyhovovalo plánovat si směny podle svých potřeb.
Noční směny vadí 26 % dotázaných. To může být způsobeno tím, že po nich musejí vyrovnávat se spánkovým deficitem. Foto: Pixabay

Směnný provoz se u nás nejvíce využívá ve výrobě, kde pracuje 31 procent zaměstnanců. Práce na směny nebývá moc oblíbená a málokdo u ní vytrvá dlouho. Podle průzkumu pracuje ve směnném provozu déle než 20 let jen 18 % pracovníků. Více než třetina lidí (36 %) opouští práci na směny již během prvních pěti let. Jedním z důvodů může být i špatné plánování směn ze strany zaměstnavatelů, které má negativní dopad na psychiku, zdraví i soukromý život zaměstnanců.

Jaké směny zaměstnanci preferují? U více než poloviny (57 %) respondentů jsou bezkonkurenčně nejpopulárnější ranní směny, a to napříč všemi věkovými skupinami i kraji v České republice. Je to především tím, že jsou nejpřirozenější lidskému biorytmu a minimálně jej zatěžují. Nejméně oblíbené jsou u všech věkových kategorií odpolední směny, pro které hlasovalo jen 16 procent lidí. Ovšem s výjimkou mladých lidí ve věku 18 – 26 let, kteří upřednostňují odpolední směny před nočními. Ty by si zvolilo pouze 12 % z nich.

Noční směny naopak preferuje více než čtvrtina (27 %) všech dotázaných. Důvodem jejich rozhodnutí mohou být příplatky a fakt, že noční směny nebývají v některých odvětvích tak náročné a zaměstnanci na nich mají větší klid na práci a prostor pro odpočinek. Noční ale zároveň vadí 26 % dotázaných. To může být způsobeno tím, že po nich musejí vyrovnávat se spánkovým deficitem. S nočními směnami se nejhůře vypořádává necelá třetina (32 %) respondentů ve věku 54 – 65 let.

Víkendové směny nemá v oblibě 27 % respondentů, nejvíce však mladí lidé ve věku od 18 do 35 let, což uvedla téměř třetina z nich (32 %). Přicházejí totiž o kontakt s přáteli, kteří ve směnném provozu nepracují a kteří o víkendech vyrážejí za zábavou. Na druhou stranu 58 % lidí pracujících ve směnném provozu oceňuje především volno i během běžného pracovního týdne. Polovina respondentů průzkumu považuje za výhodu možnost zařídit si „své věci“ před směnou nebo po ní a v neposlední řadě příplatky za noční a víkendové směny či práci o svátcích.

PSALI JSME:
Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak na dluhy? Ať si je lidé odpracují, míní Češi

Průzkum
Většina Čechů si myslí, že by dlužníci měli splatit aspoň 40 procent dluhu, aby jim mohl být zbytek odpuštěn. Pomoc ze strany státu by měli dostat jen ti, kteří se do dluhové pasti dostali kvůli dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání. Ostatní by si měli své závazky odpracovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru