Více než čtvrtina Čechů pracuje na směny. Co by si přáli změnit?

Pracující ve směnném provozu by si přáli plánovat směny podle svých potřeb. Vyplývá to z průzkumu společnosti Déhora. Celé třetině zaměstnanců na jejich modelu směn v zaměstnání vadí, že si nemohou sladit směny se soukromým životem (worklife balance). A téměř 94 % dotázaných uvedlo, že by jim vyhovovalo plánovat si směny podle svých potřeb.
Noční směny vadí 26 % dotázaných. To může být způsobeno tím, že po nich musejí vyrovnávat se spánkovým deficitem. Foto: Pixabay

Směnný provoz se u nás nejvíce využívá ve výrobě, kde pracuje 31 procent zaměstnanců. Práce na směny nebývá moc oblíbená a málokdo u ní vytrvá dlouho. Podle průzkumu pracuje ve směnném provozu déle než 20 let jen 18 % pracovníků. Více než třetina lidí (36 %) opouští práci na směny již během prvních pěti let. Jedním z důvodů může být i špatné plánování směn ze strany zaměstnavatelů, které má negativní dopad na psychiku, zdraví i soukromý život zaměstnanců.

Jaké směny zaměstnanci preferují? U více než poloviny (57 %) respondentů jsou bezkonkurenčně nejpopulárnější ranní směny, a to napříč všemi věkovými skupinami i kraji v České republice. Je to především tím, že jsou nejpřirozenější lidskému biorytmu a minimálně jej zatěžují. Nejméně oblíbené jsou u všech věkových kategorií odpolední směny, pro které hlasovalo jen 16 procent lidí. Ovšem s výjimkou mladých lidí ve věku 18 – 26 let, kteří upřednostňují odpolední směny před nočními. Ty by si zvolilo pouze 12 % z nich.

Noční směny naopak preferuje více než čtvrtina (27 %) všech dotázaných. Důvodem jejich rozhodnutí mohou být příplatky a fakt, že noční směny nebývají v některých odvětvích tak náročné a zaměstnanci na nich mají větší klid na práci a prostor pro odpočinek. Noční ale zároveň vadí 26 % dotázaných. To může být způsobeno tím, že po nich musejí vyrovnávat se spánkovým deficitem. S nočními směnami se nejhůře vypořádává necelá třetina (32 %) respondentů ve věku 54 – 65 let.

Víkendové směny nemá v oblibě 27 % respondentů, nejvíce však mladí lidé ve věku od 18 do 35 let, což uvedla téměř třetina z nich (32 %). Přicházejí totiž o kontakt s přáteli, kteří ve směnném provozu nepracují a kteří o víkendech vyrážejí za zábavou. Na druhou stranu 58 % lidí pracujících ve směnném provozu oceňuje především volno i během běžného pracovního týdne. Polovina respondentů průzkumu považuje za výhodu možnost zařídit si „své věci“ před směnou nebo po ní a v neposlední řadě příplatky za noční a víkendové směny či práci o svátcích.

PSALI JSME:
Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB