Viceguvernérka Zamrazilová očekává pokračování snižování úrokových sazeb

Názor
Viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová zopakovala, že na nadcházejících zasedáních bankovní rady očekává pokračování snižování úrokových sazeb. Rozsah uvolnění měnové politiky bude záviset na tempu dezinflace.
Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová očekává pokračování snižování úrokových sazeb. Ilustrační foto: ČNB

Pokud by pokles inflace byl rychlejší, je připravena podpořit snížení úrokových sazeb i o více než 25 bazických bodů. Pokud by naopak inflace ustupovala pomaleji, než ČNB předpokládá, může být cyklus snižování sazeb kdykoliv zastaven. Výraznější reakci na trzích toto prohlášení nevzbudilo.

Tržní kontrakty nadále implikují pokles repo sazby zhruba na 3,25 procenta v ročním horizontu, zatímco my se obáváme, že jádrová inflace setrvávající nad dvěma procenty bude důvodem k o něco pozvolnějšímu poklesu úrokových sazeb. Klíčová sazba by podle nás na konci roku měla dosáhnout čtyř procent.

PSALI JSME:
Inflace je téměř poražena. Letos by mohla klesnout pod tři procenta

Sentiment na trzích ve středu měnám rozvíjejících se ekonomik nepřál. Ztrácel nejen souhrnný index těchto měn (JPM-EM index, pozn. aut.), ale i celý středoevropský region. Odpoledne z něj k euru nejvíce oslaboval maďarský forint (0,5 %), polský zlotý byl se ztrátou ve výši 0,3 procenta v těsném závěsu.

Relativně nejlépe ze středečního obchodování vyšla česká koruna, která počáteční oslabení k 24,80 CZK/EUR dokázala odpoledne smazat a vrátila se zpět k otevíracím 24,75 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna je od začátku roku 2020 nejvýkonnější evropskou měnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB