Viceguvernérka Zamrazilová očekává pokračování snižování úrokových sazeb

Viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová zopakovala, že na nadcházejících zasedáních bankovní rady očekává pokračování snižování úrokových sazeb. Rozsah uvolnění měnové politiky bude záviset na tempu dezinflace.
Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová očekává pokračování snižování úrokových sazeb. Ilustrační foto: ČNB

Pokud by pokles inflace byl rychlejší, je připravena podpořit snížení úrokových sazeb i o více než 25 bazických bodů. Pokud by naopak inflace ustupovala pomaleji, než ČNB předpokládá, může být cyklus snižování sazeb kdykoliv zastaven. Výraznější reakci na trzích toto prohlášení nevzbudilo.

Tržní kontrakty nadále implikují pokles repo sazby zhruba na 3,25 procenta v ročním horizontu, zatímco my se obáváme, že jádrová inflace setrvávající nad dvěma procenty bude důvodem k o něco pozvolnějšímu poklesu úrokových sazeb. Klíčová sazba by podle nás na konci roku měla dosáhnout čtyř procent.

Sentiment na trzích ve středu měnám rozvíjejících se ekonomik nepřál. Ztrácel nejen souhrnný index těchto měn (JPM-EM index, pozn. aut.), ale i celý středoevropský region. Odpoledne z něj k euru nejvíce oslaboval maďarský forint (0,5 %), polský zlotý byl se ztrátou ve výši 0,3 procenta v těsném závěsu.

Relativně nejlépe ze středečního obchodování vyšla česká koruna, která počáteční oslabení k 24,80 CZK/EUR dokázala odpoledne smazat a vrátila se zpět k otevíracím 24,75 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB