Inflace je téměř poražena. Letos by mohla klesnout pod tři procenta

Spotřebitelské ceny v prosinci meziročně stouply o 6,9 procenta, což je oproti listopadu o 0,4 procenta méně. Za celý loňský rok činila průměrná míra inflace 10,7 procenta. Aktuální údaje poskytl redakci FAEI.cz Český statistický úřad. Letos by podle ekonomů mohla inflace klesnout pod tři procenta.
Na nižší inflaci se podepsalo také zlevňování potravin včetně mléčných výrobků. Ilustrační foto: Pixabay.com

Růst spotřebitelských cen nadále klesá a podle analytů se tento trend nezastaví ani v letošním roce. „Inflace je již téměř poražena. Rok 2024 přinese další zlepšení,“ konstatoval ve svém komentáři pro FAEI.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.

Dodal, že letos se inflace přiblíží svému cíli, tedy dvěma procentům. „Což umožní další snižování úrokových sazeb a růst reálných mezd zaměstnanců,“ poznamenal Křeček.

„Tím by celá inflační epizoda měla skončit. Přesto jejím výsledkem bude výrazně vyšší cenová hladina, která se již nevrátí na původní úroveň. Těžkou ránu rovněž obdržely úspory českých střadatelů, které ztratily část své kupní síly.“

Křeček připomněl, že v prosinci klesla inflace pod sedm procent z listopadových 7,3 procenta. „Tato statistika byla však ovlivněna úsporným tarifem, který v loňském roce snížil srovnávací základnu. Kdybychom úsporný tarif do výpočtu inflace nezahrnuli, cenový růst by dosahoval úrovně 4,2 procenta,“ sdělil Křeček.

PSALI JSME:
Inflace sice brzdí, ale stále zůstává vysoko

Zlevnilo mléko, zdražila voda

Z meziročního pohledu v prosinci klesly například ceny polotučného mléka o 28,3 procenta, ceny sýrů a tvarohů o 5,4 procenta či ceny vajec o 30,3 procenta. Naopak vzrostly ceny vodného o 16,3 procenta, ceny stočného o 26,9 procenta či ceny tepla a teplé vody o 24,2 procenta.

„Při meziročním srovnání evidujeme v prosinci růst ceny elektřiny o 142,4 procenta. Tento astronomický pohyb však neznamená, že by lidem skokově narostla cena za kilowatthodinu elektrické energie. Pouze se projevil statistický efekt úsporného tarifu, kdy lidé v loňském roce obdrželi státní podporu, kterou letos již nedostali,“ poznamenal Štěpán Křeček.

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, klesá inflace více, než se čekalo. A tento trend pokračuje, takže letošní inflace bude ani ne třetinovou s porovnání s loňskou. „Prosincová míra inflace v Česku zaostala prakticky za všemi expertními odhady,“ potvrdil Kovanda pro FAEI.cz.

Dodal, že na snížení inflace mělo v prosinci 2023 zásadní vliv zlevňování základních potravin. „Díky levnějším pohonným hmotám zlevňovala meziročně také doprava, byť ne tak výrazně jako v listopadu 2023,“ uvedl Kovanda, podle něhož v prosinci zlevnil i zemní plyn, a to o přibližně osm procent.

PSALI JSME:
Inflace v Česku na začátku příštího roku dramaticky klesne

Úrokové sazby výrazně klesnou

„Prosincová data tak zvyšují pravděpodobnost, že Česká národní banka (ČNB) bude letos razantněji redukovat své úrokové sazby. Trhy nyní počítají s tím, že základní úroková sazba ČNB letos klesne z nynějších 6,75 procenta na rovná čtyři procenta,“ sdělil Kovanda.

Klíčová však podle něho budou data za leden 2024, kdy došlo ke každoročnímu přecenění – například v oblasti cen energií. „Nicméně za celý letošní rok inflace nejpravděpodobněji bude činit zhruba tři procenta, takže nebude ani třetinová v porovnání s loňskem,“ poznamenal Lukáš Kovanda z Trinity Bank.

Také Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group předpokládá další výrazný pokles inflace. „V lednu klesne inflace kvůli vysoké srovnávací základně dokonce výrazně. Je tu šance, že se dostaneme i pod tři procenta. V eurozóně mezitím inflace nabírá dech. Je tedy možné, že v lednu se inflace v České republice a eurozóně potkají,“ odhadl Pikora ve svém komentáři pro FAEI.cz.

Dodal, že nižší inflace pomůže celé ekonomice. „Začnou růst reálné mzdy. Lidem zůstane více peněz v peněžence. Budou více utrácet, čímž podpoří dnes slabou poptávku. Rostoucí poptávka se následně projeví ve vyšším růstu hrubého domácího produktu,“ konstatoval Pikora.

PSALI JSME:
ČNB se obává míry lednového přecenění

Hypotéky letos zlevní

Podobně jako Kovanda nevyloučil ani možnost, že se inflace během roku dotkne hladiny dvou procent. „To znamená, že se centrální bance otevře prostor pro výrazné snížení úrokových sazeb. To by znamenalo i další zlevnění hypoték. Pokles krátkodobých úrokových sazeb pod čtyři procenta by mě nepřekvapil,“ uvedl Pikora.

Průměrnou míru inflaci za loňský rok ve výši 10,7 procenta ovšem Pikora označil za „šílené číslo“. „Na něm můžeme pozitivně vnímat jen to, že rok před tím byla celoroční inflace o 4,4 procentního bodu výš,“ dodal Vladimír Pikora z Comfort Finance Group.

Rovněž Martin Kron, analytik Raiffeisenbank předpokládá, že inflace letos dál významně poklesne. „Ale inflačního cíle se nedočkáme ani letos,“ uvedl Kron pro FAEI.cz. „Očekáváme, že lednová inflace se bude pohybovat okolo čtyř procent. V průměru odhadujeme inflaci ve výši 3,4 procenta.“

Bankovní rada ČNB je podle něj odhodlaná snižovat úrokové sazby. „Otázkou je, jakým tempem, ale to více přiblíží až lednový výsledek inflace, který bude určujícím faktorem pro vývoj inflace pro celý letošní rok,“ dodal Vladimír Pikora.

PSALI JSME:
Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments CEE, by se v lednu mohla celková meziroční inflace meziroční inflace dostat mírně pod úroveň 3,5 procenta a ve druhém pololetí letošního roku postupně klesnout do blízkosti dvouprocentního inflačního cíle ČNB.

„Pro rok 2024 aktuálně očekáváme celoroční průměrnou inflaci v oblasti 2,6 procenta,“ sdělil Jáč v komentáři pro FAEI.cz „Spolu se slabým výkonem české ekonomiky, jenž za celý loňský rok vykáže pokles hrubého domácího produktu (HDP), a spolu s nadále slabou spotřebou domácností, se potvrzuje prostor pro další pokles úrokových sazeb ČNB.“

Radomír Jáč očekává, že bankovní rada sníží repo sazbu ze současné úrovně 6,75 procenta o čtvrt procentního bodu na svém nejbližším měnovém zasedání počátkem února a o dalšího čtvrt procentního bodu v březnu.

„Pokud se potvrdí očekávání výrazného poklesu inflace v prvním čtvrtletí letošního roku, tak ČNB může v letošním druhém čtvrtletí pomyslně přeřadit na vyšší rychlostní stupeň při snižování úroků, na rozsah půl procentního bodu v jednom kroku,“ dodal Jáč.

PSALI JSME:
Boj s inflací již brzy vyhrajeme

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Záložny v Česku končí? Z více než stovky jich zůstalo jen šest

Analýza
Na konci devadesátých let fungovalo v Česku až 124 družstevních záložen, známých také jako kampeličky nebo spořitelní družstva. Dnes jich zůstalo už jen šest. A brzy možná skončí další. Ta, která je spojována s premiérem Petrem Fialou. Česká národní banka (ČNB) s ní vede řízení směřující k odnětí povolení. A další možná odejde z trhu sama.