Víte, co všechno vozíte v autě?

Poradna
Povinná výbava motorových vozidel nedávno sympaticky zeštíhlela, ale přesto se řidičům před nastávající sezónou vyplatí zkontrolovat, co a v jakém stavu s sebou vozí. Nejen kvůli kontrolám na domácích vozovkách, ale především před výlety či dovolenou v zahraničí. Ušetří si tak na pokutách nemalé částky.
V povinné výbavě, pod hrozbou pokuty až 2000 Kč, zůstávají kromě autolékárničky také výstražný trojúhelník a reflexní vesty. Foto: Pixabay

Od loňského podzimu už nejsou v povinné výbavě náhradní žárovky ani pojistky, protože už také legislativci zjistili, že jejich výměna na novějších vozech je nad síly řidičů. Ještě příjemnější změnou je, že kvůli expiraci už není nutné měnit celou lékárničku.

Co vypadlo z lékárničky?

Ukázalo se totiž, že i lékárnička s prošlým datem užití poslouží při první pomoci dostatečně. Navíc z jejího obsahu vypadly plastová rouška, trojcípý šátek a náplasti s polštářkem. Data na autolékárničce si však řidiči nemusejí všímat jen do chvíle, než ji otevřou.

Pokud se tak stane, je nutné hlídat expirace jednotlivých částí, jejichž obal musí být navíc nepoškozený. Pokud např. roztrhneme obal od obvazu, musíme jej vyměnit bez ohledu na to, zda jsme jej nakonec použili.

Vestu nejlépe pro všechny

V povinné výbavě, pod hrozbou pokuty až 2000 Kč, zůstávají kromě autolékárničky také výstražný trojúhelník a reflexní vesty. Vesty ve vyhlášce poněkud překvapivě zmíněny nejsou, povinnost mít je k dispozici však vyplývá ze zákona o pozemních komunikacích.

Podle něj musí mít řidič na sobě reflexní vestu při nouzovém stání na komunikaci mimo obec, pokud z auta vystoupí. Totéž platí pro spolujezdce, z nichž se v této situaci stávají chodci s povinností mít na sobě reflexní prvky. Vyplatí se mít vesty při ruce, nikoli tedy v kufru auta, a nejlépe v počtu odpovídajícímu počtu míst ve voze. V některých evropských zemích je tato povinnost dokonce vyžadována zákonem.

Respektovat místní pravidla

Není to však zdaleka jediný rozdíl, s nímž se mohou našich řidiči na evropských silnicích potkat. Při snaze Bruselu o sjednocení i v této oblasti se sice nejedná o velká překvapení, ale i tak si prakticky každá země udržela nějakou specialitu a je užitečné se o ní předem informovat.

Venku se sice můžete odvolat na tzv. Vídeňskou úmluvu o silničním provozu, podle níž se povinná výbava posuzuje podle požadavků země, v níž je auto registrováno, ale šance na úspěch bude spíše mizivá.

Kromě většího počtu reflexních vest je patrně největší odlišností hasicí přístroj jako povinná výbava automobilu. Platí to např. v Turecku, Řecku, Bulharsku, Polsku, Belgii, Rusku či Pobaltí, ve Skandinávii se doporučuje. A přísněji než u nás se posuzuje používání tzv. pasivních antiradarů.

PSALI JSME:
Systém, kterým si automobil v případě nehody sám zavolá o pomoc, už je v ostrém provozu

Zakázané antiradary

Zatímco u nás jsou zakázány pouze technické prostředky, které ruší používání přístrojů na měření rychlosti (pokuta až 10 000 Kč), v zahraničí dostanete pokutu také za pasivní antiradar (o aktivní rušičce nemluvě), který na domácích silnicích zakázán není. Jde o přístroj, který upozorní řidiče na měřený úsek.

Například na Slovensku hrozí pokuta až 300 eur, ale policie je na podobné technické vymoženosti alergická mj. v Německu, Rakousku, Švýcarsku (až 650 franků) či Polsku, kde kromě pokuty hrozí především zahraničním řidičům i zabavení či zničení přístroje v hodnotě desítek tisíc korun. Ale v naprosté většině evropských zemí platí zákaz podobných technických vymožeností s odkazem na lokální dopravní předpisy, proti čemuž je při cestě například na dovolenou obtížná obrana a je lépe se podobnému jednání vyhnout.

PSALI JSME:
Autolékárničky už mohou obsahovat méně. Něco ale ponechte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Na Aukro se v říjnu objevily raritní veterány

Celkem 27 motoristů se zálibou ve veteránech se v říjnu pralo na aukčním portálu Aukro o Škodu 440 Spartak starou 64 let. Parádní plně funkční sběratelský kousek z roku 1958 s platnou STK se nakonec prodal za 345 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB