#VítěznéPortfolio: Vysoké sazby (zatím) zůstávají, pro investory je to výzva i příležitost

Anketa
Velké světové centrální banky investory po dalším kolečku jednání ujistily, že úrokové sazby vysoké úrovně hned tak neopustí. Na druhou stranu už se ovšem nečeká ani další (zásadní) zpřísňování měnových politik.
Velké světové centrální banky investory po dalším kolečku jednání ujistily, že úrokové sazby vysoké úrovně hned tak neopustí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Wall Street také stojí na prahu výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí, investoři tak nemají a nebudou mít o kurzotvorné informace nouzi. Aktuální vyhlídky na trzích komentují členové expertního týmu projektu #VítěznéPortfolio volně navazujícího na tradici ABCD investora.

Jan Macek (Conseq Investment Management): „V kontextu globálního vývoje dluhopisových výnosů bude zajímavé sledovat tuzemský trh. Zatímco průměrný globální dluhopisový výnos od začátku roku vzrostl z 3,7 na 4,1 procenta (včetně amerických nebo německých bondů), výnosy v Česku naopak klesly z 5,1 na 4,7 procenta.

S ohledem na všechny rizikové faktory, jako jsou napjatý trh práce nebo obří deficit státního rozpočtu, je celkem velká šance, že i české dluhopisy budou následovat globální trend a jejich ceny se propadnou. Doporučuji tak obezřetnost a setrvání v pozicích na krátkém konci výnosové křivky dluhopisů, případně na peněžním trhu.“

Michal Semotan (J&T Banka): „Aktuálně jsme se na akciových trzích dostali do chmurnější nálady, když Fed (centrální banka USA, pozn. red.) prohlásil, že vyšší sazby tu budou delší dobu, než se čekalo, zřejmě skoro rok. To trochu oddaluje euforii z nástupu do akcií.

PSALI JSME:
Fed: Sazby beze změny, dveře pro další zvýšení sazeb ale zůstanou otevřeny

A vzhledem k tomu, co nesou americké státní dluhopisy, budou nejbližší týdny na akciích zřejmě ve znamení poklesu. Neklesejme ale na mysli, pokles je příležitost dokoupit pro příští rok. Přijde i výsledková sezóna, ta s trhem krátkodobě zahýbe, takže by investoři do akcií měli být ve střehu a měli by mít připravenou hotovost.“

Tomas Michálek (STARTer Investment Partners): „Dlouho jsem to neřekl, ale je čas kupovat dluhopisy. Úrokové sazby jsou na maximech a dále by podle mě růst neměly, protože recese ochladí inflaci. Komprese výnosů a růst cen bondů jsou tak na cestě. Delší doba splatnosti přitom znamená vyšší citlivost na změny úrokových sazeb.

Tedy čím déle datované dluhopisy, tím větší ziskovost, jakmile výnosy začnou padat. Svůj poslední dluhopis – firmy Telecom Italia – jsem koupil v roce 2012. Splatný byl v roce 2015 a za tři roky jsem vydělal 30 procent, čili 10 procent  p. a. plus kupon 5,25 procenta. Roční výnos 15 procent není špatný, proto hodlám tento ‚trik‘ zopakovat.“

PSALI JSME:
Dluhopisy, nejobchodovanější třída aktiv na světě, se vrací na scénu

Barbara O’Donnell (Saxo Bank): „Zopakuji klišé, a sice že od léta jsou trhy nervózní a místo jasného býčího trendu se objevují volatilita a časté korekce, v den zářijového růstu sazeb Evropské centrální banky evropské tituly nezlevnily, ale naopak skončily výrazně v plusu. Trend vidím stále v energetice a cenných kovech.

Zelená energie je tématem už pár let, zatím ovšem pokrývá jen dodatečný nárůst spotřeby, k němuž za poslední roky došlo. Poptávka po hmotných aktivech je hnaná slabým dolarem, zelenou transformací a přetrvávající strukturální zvýšenou inflací. Osobně zůstávám long term buy na měď.“

Miroslav Novák (AKCENTA CZ): „Předpokládám, že se zvýšená nervozita z druhé poloviny září udrží na trzích i po větší část října. Akciové trhy zůstanou pod prodejním tlakem a výnos 10letých amerických dluhopisů ještě poroste.

PSALI JSME:
Rostoucí výnosy vládních dluhopisů USA podkopávají akciovou rally

Vzhledem k tomu, že na eurodolaru se obchodování přesunulo k hladině 1,06, je podle mě další posilování americké měny v několikatýdenním nadhledu omezené a očekávám spíše stabilizaci v pásmu 1,05-1,09.

Podobný vývoj čekám i v případě libry. Na obrat depreciačního trendu jenu je ještě brzy a budeme si muset počkat později do čtvrtého čtvrtletí či na úvod příštího roku. Další oslabení nelze v říjnu vyloučit u středoevropských měn – koruny, forintu i zlotého.“

Jak sestavit #VítěznéPortfolio nejen do konce roku? To bude i téma debaty stratéga Romana Chlupatého s portfoliomanažerem z J&T Banky Michalem Semotanem na semináři v pondělí 2. října od 16:30.

Diskutovat budou i o budoucnosti evropských automobilek anebo o tom, proč (ne)sázet na čínské elektromobily. Zúčastnit se můžete semináře on-line nebo můžete s Michalem přijít diskutovat osobně.  Podrobnosti nabízejí stránky http://www.ViteznePortfolio.cz.

Autor je členem organizačního týmu projektu #VítěznéPortfolio
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ztratí dolar své výsadní postavení mezi světovými měnami? Zatím o něj přichází spíše euro, plyne z dat Banky pro mezinárodní platby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB