
Analýza sociální investiční sítě eToro však ukazuje, že letošní rok má své jasné vítěze a poražené. Analýza se zaměřila na dvě nejvýkonnější a nejhorší akcie v každém z hlavních akciových indexů na pěti největších světových akciových trzích (USA, Japonsko, Čína, Velká Británie, Kanada, pozn. aut.), aby identifikovala deset vítězů a deset poražených v letošním roce.
Není překvapením, že se v žebříčku vítězů objevilo několik ropných a plynárenských gigantů – ceny ropy a zemního plynu se letos zvýšily v důsledku války na Ukrajině. Například cena akcií společnosti Occidental Petroleum letos vyskočila o 121 procent, zatímco firmy Tourmaline Oil Corp (+102 %) a Cenovus Energy Inc (+57 %), kótované na kanadské burze, rovněž prudce vzrostly.
Zvýšená globální bezpečnostní situace měla pozitivní dopad také na cenu akcií společností z obranného průmyslu, přičemž společnost BAE Systems, která patří do indexu FTSE 100, zaznamenala za letošní rok 51% nárůst ceny akcií.
Mezi další akcie na seznamu vítězů patří vydavatelská společnost Pearson, která v roce 2022 vzrostla o 51 procent díky sérii dobrých finančních výsledků, a americká utilitní společnost Constellation Energy Corp, která zaznamenala obrovský 116% nárůst po zavedení zákona o snížení inflace v USA, který předznamenal daňové úlevy pro různé druhy čisté energie.
Za letošním neutěšeným průměrným výnosem mínus 17 procent z globálních akciových trhů stojí tisíce jednotlivých akcií s různým osudem. Některé z těchto společností zaznamenaly velké zisky, zatímco jiné si vedly mnohem hůře pod průměrem.
Ukazuje to, jak důležité je, abyste jako drobní investoři před rozhodováním o svém portfoliu prováděli průzkum a přemýšleli o současném ekonomickém prostředí a globálních trendech.
Na seznamu poražených v letošním roce vynikají také některá témata: Akcie zaměřené na technologie, e-commerce a nemovitosti, které utrpěly ztrátu v důsledku globálního výprodeje technologií, krize životních nákladů a počínajícího poklesu cen nemovitostí.
Mezi pozoruhodná jména na seznamu poražených patří Ocado Group, která se letos propadla o 60 procent, protože se potýkala s problémy během výprodeje technologických akcií v roce 2022 poté, co v předchozích letech boomu její cena akcií prudce rostla.
Silný pokles hodnoty zaznamenal také kanadský gigant v oblasti e-commerce Shopify, jehož hodnota klesla o 70 procent, zatímco japonský gigant v oblasti e-commerce Rakuten Group, který je kótován na burze, rovněž oslabil (-45 %).
Komodity jsou jedinou třídou aktiv, která v roce 2022 vzrostla, nicméně akcie ropných společností si vedly ještě lépe, protože začínaly jako jedny z nejlevnějších na trhu a v letošním roce trvale vyplácely slušné dividendy. Zklamání přišlo od mnoha technologických „high flyers“, protože pandemický impuls k růstu polevil a letošní prudký růst úrokových sazeb přiměl investory přehodnotit jejich vysoké ocenění.
Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com