Vláda hospodaří nejlépe od roku 2019, a to i přes mimořádnou inflaci minulých let

Státní rozpočet letos v prvním pololetí hospodařil nejlépe od roku 2019, a to jak nominálně, tak reálně. Pololetní schodek vládního hospodaření je totiž nominálně nižší než v letech 2020 až 2023. Činí 178,6 miliardy korun.
České vládě v jejím hospodaření pomáhá makroekonomická stabilizace, pokles cen energií i konsolidační balíček. Ilustrační foto: Vláda ČR

Ještě nižší než pololetní schodky uplynulých čtyř let je tedy v reálném vyjádření, protože plně zahrnuje i mimořádně vysokou inflaci let 2021 až 2023 a s ní související inflační znehodnocení koruny, které předchozí pololetní deficity logicky zahrnují jen zčásti nebo vůbec.

Příznivé je i to, že vládě se podařilo snížit schodek v porovnání se situací z konce letošního května, kdy deficit státního rozpočtu činil 210,4 miliardy korun. Vládě se podle všeho podaří naplnit letošní schválený schodek 252 miliard korun. Ve druhém pololetí totiž deficit bude narůstat pomaleji než v tom prvním.

Za zlepšením hospodaření státu oproti minulým létům stojí zejména stabilizace celkové makroekonomické situace při pokračující velmi nízké míře nezaměstnanosti, obecný pokles cen energií na evropských burzách a dopady od letoška platného konsolidačního balíčku a stále platné daně z neočekávaných zisků.

Růst mezd, jejž pohání nízká míra nezaměstnanost, letos citelně navyšuje inkaso daně z příjmu, v pololetí meziroční nárůst činí takřka 18 procent. V inkasu této daně se částečně projevuje i konsolidační balíček.

Výrazně roste také inkaso z pojistného na sociální zabezpečení, kde se projevuje růst výdělků ve stabilizující se ekonomice, a současně znatelně stoupá inkaso daně z přidané hodnoty. To narůstá díky oživení spotřeby domácností, kterou umožňuje letošní odeznění mimořádně vysoké inflace a letos vyhlížený růst reálných mezd, k němuž dojde poprvé po dvou letech propadu.

Zatímco příjmy státu v pololetí stouply meziročně o takřka 39 miliard, výdaje se meziročně prakticky nezměnily, když narostly jen o zhruba dvě miliardy.

Došlo sice k navýšení výplat důchodů, k vzestupu plateb do státních fondů zemědělského i dopravní infrastruktury či k nárůstu výdajů na obranu, avšak současně se masivně snížila státní podpora v oblasti energií. Její pokles umožňuje výrazný pokles burzovních cen elektřiny a plynu, k němuž v uplynulé době v celé Evropě došlo.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 12
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. JG Jiří Groll

  Důležité je od roku 2019. Téměř proti všem předpokladům uváděných v mnoha komentářích tohoto autora. Tomu se říká úspěch, když na druhé straně musí řešit ultimata kladená z mnoha stran.

 2. ha hanysek33

  A v jiném článku je zase uvedeno že veřejný dluh za této vlády národní katastrofy roste pomalu rychleji než za covidu.

 3. Ja Jan

  Úžasné plky !!! Možná by stálo za to vylézt z bubliny a seznámit se s realitou !
  Ta je poněkud odlišná a značně tristní.

 4. Pe Pepa

  To jsou jen čísla a lži. Není to vládou , ale tím , že se vše zdražilo , platila se daň z nemovitostí většinou o 80% vyšší. Kdyby se tak dařilo , tak byl dluh pod 3 biliony a to zatím není . Tak se vládo nechlub . Jen se ztrapňuješ stále víc . Toto je důkaz , že zase Fiala lže

  • JH Jaroslav Hanuš

   Tato vláda lže víc než všechny před ní! Za nich vylezl dluh o 1 a třičtvtě bilionu! Tak at se nechlubí lží!

 5. MK Milan Klement

  Otevřu netbook a takový smrad, hned jsem myslel, že praskla celá městská žumpa.
  A ono jen otevření úst našich lhářů.

 6. RA Ríša Atanasov

  Hospodaří ?? To si někdo dělá srandu !! Kdyby napsal ždíme občany, tak by to byla pravda. Tahle chunta hrabala a hrabe z nejvyšších daní které zvedla, nejdražších energií se slavným stropem, nejdražšího zboží s nejvyšším DPH,z okradení důchodců atd. Opět přidali poplatek na elektřinu a běžný občan nic nesdílí ani nebude,ale zaplatí. Jsou zde nejmenší mzdy, nejdražší zboží,nejvyšší daně. A nejhorší je, že to není nikde znát !! Živí se zbyteční, nadbyteční ministři s jejich zástupy patolízalů. Všechno zázračně tajně zmizí do úkáčka….a není tu žádný nečený covid. Firmy krachují,nemají na energie, na platy. Potraviny podle vlády slevňují, v obchodech např. rohlík slevil již na 3,9kč. Z původ.1,5kč…..chleba 1kg za 50,-kč. Tak by mě zajímalo to hospodaření té nutelínové chunty.

 7. Dl Dlask

  178 mld x 2 není 356 mld, jež se nemohou vejít do plánovaného schodku? Přičemž útraty ke konci roku každoročně gradují…
  Vládní si zase zbytečně otloukají hrudníky 😀

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB