Vlastní koupaliště můžete mít za pár tisícovek. Jak vybrat správný bazén?

Léto je za dveřmi, i když předpověď tomu moc nenasvědčuje. A s čím má většina z nás spojené nejteplejší měsíce roku? Přece s koupáním! Kde, jak a za kolik se letos budete v horku osvěžovat, je jen na vás.
Se zprovozněním bazénu s pevnou rámovou konstrukcí si snadno a rychle poradíte. Na zimu jej můžete zase rozložit a uklidit. Ilustrační foto: Mountfield

Češi patří už roky k evropským rekordmanům v počtu bazénů na sto tisíc obyvatel, hned za Francii a Španělskem. V posledním roce jich přibyly další desítky tisíc.

Pokud bydlíte v rodinném domě s pozemkem větším než kapesník, zkuste i vy rovnou odložit katalog cestovní kanceláře a vyměnit ho za nabídku bazénů. Vybere si z ní opravdu každý a jednoduchý výpočet vám nejspíš prozradí, že z dlouhodobého hlediska ušetříte.

Vlastní koupaliště na zahradě můžete pořídit už za pár tisíc, jeho cena se ale může také vyšplhat někam k milionu korun. Jenže to vlastně platí i o dovolené. Protože „o peníze jde až v první řadě“, jak říká známý bonmot neznámého autora, pojďme se na věc podívat čistě ekonomicky.

Rychlá a ekonomická varianta

Nejjednodušší a nejrychlejší cestu ke koupání představují bazény s nafukovacím prstencem nebo s pevnou rámovou konstrukcí z galvanizovaných vzpěr s rychlospojkami.

Nejžádanější typ nadzemních rodinných bazénů na českém trhu představují podle Radka Hanzlíka ze společnosti Mountfield bazény Azuro se stěnou z vysoce odolného plechu se žárově zinkovanou povrchovou úpravou a šestivrstvou antikorozní ochranou. „Vybírat budete z modelů v kruhovém provedení o průměru až 5,5 metru či oválných o délce až 7,3 metru,“ slibuje Hanzlík.

Pokud ovšem není váš pozemek stoprocentně, ale opravdu stoprocentně rovný, neminou vás nějaké ty terénní práce. Vodu prostě neoblafnete, ta bude mít hladinu v rovině vždycky. Pokud se to nepotká s terénem, v lepším případě se vylije, v horším zboří konstrukci bazénu.

Nejžádanější typ nadzemních rodinných bazénů na českém trhu představují ty se stěnou z vysoce odolného plechu. Ilustrační foto: Mountfield

Jak prodloužit životnost?

Některé nadzemní bazény se dají na zimu složit a uklidit, prodlouží se tím jejich životnost. S výjimkou těch nafukovacích je ale většinou můžete na zahradách vidět celoročně. Když už je montáž jednou úspěšně dokončena, do rozebírání se nikomu moc nechce.

Každopádně na pár sezón budete mít o letní koupání postaráno. U nafukovacího bazénu dejme tomu na tři, u plastového nebo dokonce plechového možná i na deset. Když si tím číslem vynásobíte náklady na vaši poslední dovolenou, asi zjistíte, že pokud v následujících letech zůstanete doma, na úsporách docela slušně zbohatnete.

Má to ovšem svá ale. Odborníci připomínají, že do nadzemního bazénu vedou dvojité schůdky a voda se obtížněji čistí i udržuje. Kvůli omezeným možnostem ohřevu bazénové vody a nesnadné instalaci zastřešení lze navíc nadzemní bazén využívat opravdu jen v letních měsících. Další nevýhodou je omezená nabídka tvarů a velikostí.

Příště si povíme, jak se zorientovat v nabídce zapuštěných bazénů.

Autor je spolupracovník redakce
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena