Výdaje na zdravotnictví byly v roce 2018 rekordní

Výdaje na zdravotní péči v ČR dosáhly předloni rekordní úrovně od roku 2010, od kdy má Český statistický úřad (ČSÚ) k dispozici časovou řadu metodicky srovnatelných dat.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výdaje byly rekordní za uplynulé desetiletí jak v absolutní výši, tak v relativní výši, vůči HDP. Ukazuje se, že pro vládu byly v roce 2018 zdravotnické výdaje klíčovou prioritou, i když částečně se v příznivých datech zrcadlí také obecná inflace.

Výsledek přitom je alespoň krátkodobě udržitelný, neboť zadlužení zdravotních pojišťoven se nenavyšuje. V roce 2018 hospodařily poměrně citelně přebytkově. Na uzdě se daří držet i celkové veřejné zadlužení státu. Nutno však říci, že bez prosperity uplynulých let, která vládě vlastně „spadla do klína“, by takového navýšení výdajů na zdravotnictví nebylo možné.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Časovaná bomba: Jak ufinancovat nemocné „Husákovy děti“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.