Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (1.): Kdysi tak zářná budoucnost dnes vypadá pochmurněji než kdy dřív

Ve spolupráci se společností Saxo jsme pro naše čtenáře připravili – jako Téma týdne – oblíbené výhledy a prognózy pro aktuální čtvrtletí, tentokrát Výhled na 1. čtvrtletí roku 2024 na globálních trzích. Kromě tipů, do kterých akcií, finančních instrumentů, měn, komodit a obligací investovat, přináší také řadu úvah o makroekonomických tématech, která mají dopady na portfolia investorů.
Světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem, říká Steen Jakobsen, hlavní investiční analytik Saxo Bank. Foto: Saxo Bank

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. „Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem,“ říká Steen Jakobsen, hlavní investiční analytik Saxo Bank.

S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se podle jeho názoru loňské vysoké výnosy dluhopisů konečně začínají projevovat a centrální banky se letos chystají snížit základní úrokové sazby, což mění základní dynamiku. „Kdysi tak zářná budoucnost dnes vypadá pochmurněji než kdy dřív. Objevuje se čím dál víc nedořešených geopolitických konfliktů,“ připomíná Jakobsen.

Všeobecná touha po politické změně, která je patrná z nástupu krajně levicových i krajně pravicových stran, podle něj nevede k uspokojivým výsledkům: „Většina politických programů totiž nenabízí nic, než dokolečka omílané a různě naředěné verze starších návrhů na změnu. Dokonce i kulturní život je plný repríz a opakování. Z průmyslu, kultury i politiky téměř vymizela produktivita.“

V úterý přineseme článek Petera Garnryho, vedoucího kapitálové strategie Saxo Bank. Klíčovou otázkou pro akciové trhy letos podle něj bude, zda dojde k recesi. Investoři by měli přidat komoditní, kyberbezpečnostní a obranné akcie, stejně jako britské a evropské akcie obecně. Měli by ubrat americké, hlavně ty mega akcie technologických firem. Alespoň tak praví čtvrtletní výhled Saxo Bank.

Ve středu publikujeme komentář vedoucí FX strategie Saxo Bank Charu Chananaové o tom, že centrální banky zahájí snižování úrokových sazeb. Příležitosti se prý objeví v drahých kovech, v obranných a hodnotových akciích, státních dluhopisech s vyšším úrokem a ve slabším americkém dolaru. Geopolitické napětí a populismus v politice se objeví jako významné rizikové faktory.

Ve čtvrtek si přečteme text z pera Althey Spinozziové, vedoucí strategie fixních příjmů Saxo Bank o dluhopisech. Autorka má za to, že trhy letos poznamená volatilita v důsledku slábnoucího růstu, klesající inflace a geopolitického napětí. Investoři by se podle doporučení Saxo Bank měli zaměřit na vysoce kvalitní státní dluhopisy.

V pátek nám Ole Hansen, vedoucí komoditní strategie Saxo Bank, seznámí se svou prognózou. Rok 2024 by se podle něj mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato, stříbro, platinu, měď a hliník. U drahých kovů vyhlídky na nižší reálné výnosy jiných aktiv podpoří poptávku, zejména na burzách, kde byli investoři v posledních sedmi čtvrtletích čistými prodejci zlata.

Co se stalo s budoucností? Nad tím, se v sobotu zamyslí Steen Jakobsen, hlavní investiční ředitel Saxo Bank: „Hra předstírání a zdržování je ve své poslední směně. Místo slibovaných létajících aut tu máme jejich méně působivé bratrance – elektrická auta. I když bychom měli investovat čas do vymýšlení, jak se dostat na Mars, trávíme ho na sociálních sítích. Ztrácíme schopnost kriticky myslet.“

V neděli dostane prostor pro prezentaci svého pohledu Petr Siks, investiční školitel SaxoAcademy. Zaměří se na populismus a jeho možné důsledky: „V celé Evropě došlo k nárůstu populistických krajně pravicových stran a jejich vliv na ekonomiku. Zatímco najít důvody tohoto posunu je složité, tento vzestup je podložen kombinací ekonomických a kulturních obav a politické nespokojenosti.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB