Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (4.): Rok kovů

Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato, stříbro, platinu, měď a hliník. U drahých kovů vyhlídky na nižší reálné výnosy jiných aktiv a snížení nákladů na správu neúročeného zlata podpoří poptávku, zejména na burzách, kde byli investoři v posledních sedmi čtvrtletích čistými prodejci.
Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato, stříbro, platinu, měď a hliník, domnívá se Ole Hansen, vedoucí komoditní strategie Saxo Bank. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmyslové kovy mohou těžit z přerušování dodávek a doplňování zásob, protože náklady na jejich nákup klesají. Navíc pokračující poptávka z Číny kompenzuje slabost zbytku světa. V některých případech dojde k poklesu poptávky po mědi a hliníku ze strany tradičních uživatelů, kteří by mohli v roce 2024 trpět celkovým oslabením ekonomiky.

Rekordní nákupy zlata ze strany centrálních bank byly v posledních dvou letech hlavním důvodem, proč zlato ožilo velmi prudkým růstem reálných výnosů. Netěšilo se sice zájmu burzovních fondů, který se však s pokračující poptávkou centrálních bank a potenciální podporou slabšího dolaru, pravděpodobně vrátí. Pak bychom mohli vidět zlato na novém rekordu 2 300 dolarů za unci.

U platiny může kombinace převážně nepružné poptávky a omezování ekonomických rizik prohloubit její deficit a zhoršit tržní podmínky. To by na druhé straně mohlo povznést zájem burzovních fondů ze čtyřletého minima a stejně jako u stříbra vytvořit dobré vyhlídky pro příští rok.

Kovoprůmysl kvůli nižším cenám pohání zanedbávané doplňování zásob z Číny. Měď je u investorů oblíbeným kovem, protože očekávají silnou poptávku podobně jako loni v Číně. To by vyhnalo akcie z víceletého minima. Tím spíš, že stále větší je riziko výpadku dodávek a snížení produkce.

Obrovské výpadky dodávek, konkrétně u mědi, krále barevných kovů, už tu byly. V listopadu soud uzavřel důl kanadské firmy First Quantum v Panamě. Ostatním těžařům, jako Rio Tinto, Anglo American nebo Southern Copper, také klesá tržní hodnota, především kvůli rostoucím problémům v Peru a Chile.

Celkový obraz těžebního průmyslu vykreslují rostoucí náklady, nižší jakost rudy a četnější zásahy vlád. Vzhledem k širokému spektru výzev, kterým budou těžařské společnosti v nadcházejících letech čelit, dáváme prozatím přednost přímé investici do kovů než do těžařských firem, především prostřednictvím burzovních fondů.

Autor je vedoucí komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB