Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (4.): Rok kovů

Téma týdne
Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato, stříbro, platinu, měď a hliník. U drahých kovů vyhlídky na nižší reálné výnosy jiných aktiv a snížení nákladů na správu neúročeného zlata podpoří poptávku, zejména na burzách, kde byli investoři v posledních sedmi čtvrtletích čistými prodejci.
Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato, stříbro, platinu, měď a hliník, domnívá se Ole Hansen, vedoucí komoditní strategie Saxo Bank. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmyslové kovy mohou těžit z přerušování dodávek a doplňování zásob, protože náklady na jejich nákup klesají. Navíc pokračující poptávka z Číny kompenzuje slabost zbytku světa. V některých případech dojde k poklesu poptávky po mědi a hliníku ze strany tradičních uživatelů, kteří by mohli v roce 2024 trpět celkovým oslabením ekonomiky.

Rekordní nákupy zlata ze strany centrálních bank byly v posledních dvou letech hlavním důvodem, proč zlato ožilo velmi prudkým růstem reálných výnosů. Netěšilo se sice zájmu burzovních fondů, který se však s pokračující poptávkou centrálních bank a potenciální podporou slabšího dolaru, pravděpodobně vrátí. Pak bychom mohli vidět zlato na novém rekordu 2 300 dolarů za unci.

PSALI JSME:
Zlato na nových maximech, drahý kov může dále posilovat

U platiny může kombinace převážně nepružné poptávky a omezování ekonomických rizik prohloubit její deficit a zhoršit tržní podmínky. To by na druhé straně mohlo povznést zájem burzovních fondů ze čtyřletého minima a stejně jako u stříbra vytvořit dobré vyhlídky pro příští rok.

Kovoprůmysl kvůli nižším cenám pohání zanedbávané doplňování zásob z Číny. Měď je u investorů oblíbeným kovem, protože očekávají silnou poptávku podobně jako loni v Číně. To by vyhnalo akcie z víceletého minima. Tím spíš, že stále větší je riziko výpadku dodávek a snížení produkce.

PSALI JSME:
Cena zlata opět atakovala hranici 2 000 dolarů za unci

Obrovské výpadky dodávek, konkrétně u mědi, krále barevných kovů, už tu byly. V listopadu soud uzavřel důl kanadské firmy First Quantum v Panamě. Ostatním těžařům, jako Rio Tinto, Anglo American nebo Southern Copper, také klesá tržní hodnota, především kvůli rostoucím problémům v Peru a Chile.

Celkový obraz těžebního průmyslu vykreslují rostoucí náklady, nižší jakost rudy a četnější zásahy vlád. Vzhledem k širokému spektru výzev, kterým budou těžařské společnosti v nadcházejících letech čelit, dáváme prozatím přednost přímé investici do kovů než do těžařských firem, především prostřednictvím burzovních fondů.

Autor je vedoucí komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato je nejdražší v dějinách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB