Zlato na nových maximech, drahý kov může dále posilovat

Názor
Minulý pátek zlato uzavřelo na historických maximech, cena atakovala skoro 2 150 amerických dolarů za troyskou unci. To je poněkud zvláštní. Tradičně jsou pro ceny zlata klíčové reálné sazby, což jsou vlastně náklady pro držení tohoto kovu.
Výhled na cenu zlata zůstává spíše stále pozitivní, můžeme očekávat určité korekce, ale to by nemělo významně narušit tento rostoucí trend. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bez ohledu na to, jak přesně je změříme, pohybujeme se kolem nejvyšších úrovní sazeb. A to minimálně od finanční krize v letech 2008 až 2009. Otázka zní, proč zlato stále získává na hodnotě a může cena této komodity dále růst?

Mezi hlavní faktory růstu ceny kovu patří jednoznačně oslabující americký dolar. Zlato je z velké části oceňováno v dolarech, což znamená, že slabý dolar dává neamerickým kupcům zlata větší kupní sílu. Dolarový index v listopadu klesl o 3,5 procenta, což je reakce na rostoucí očekávání snížení úrokových sazeb v USA. Krom toho to nevypadá, že by měl trend oslabujícího dolaru v dohledné době skončit.

Růst ceny rovněž podpořil pokles výnosů u amerických desetiletých vládních dluhopisů, které po útoku na pětiprocentní metu klesly blíže k hranici 4,2 procenta, a série slabších makro dat přicházejících z Číny a z eurozóny.

PSALI JSME:
Zlato je nejdražší v dějinách

Na kov dlouhodobě mají vliv rovněž probíhající konflikty, jako je válka na Ukrajině nebo konflikt v Pásmu Gazy.

Výhled na cenu drahého kovu tedy zůstává spíše stále pozitivní, můžeme očekávat určité korekce, ale to by nemělo významně narušit tento rostoucí trend. Pokud by americká ekonomika v roce 2024 oslabila, čemuž v posledních měsících napovídala i inverzní výnosová křivka u amerických dluhopisů, je možné očekávat další růst cen.

Zlatá „rally“ tak nemusí být vůbec u konce, možná právě naopak. I podle dat od renomovaných institucí, jako je třeba agentura Bloomberg, by cena kovu mohla v prvním čtvrtletí dosáhnout až 2 300 dolarů za unci.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena zlata opět atakovala hranici 2 000 dolarů za unci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB