Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (3.): Tajemný úsměv dluhopisů

Téma týdne
Očekává se, že trhy v letošním roce poznamená volatilita v důsledku slábnoucího růstu, klesající inflace a geopolitického napětí. Centrální banky budou pravděpodobně váhat s agresivním snižováním sazeb, což vede k nejistotě na dluhopisových trzích. Investoři by se proto měli podle doporučení Saxo Bank zaměřit na vysoce kvalitní státní dluhopisy.
Americké vládní dluhopisy v dolarech vynášejí o 2,6 procenta víc oproti srovnatelným dluhopisům investičním. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pomalý růst a klesající inflace sice připravují půdu pro nižší úrokové sazby, ale nejistota měnové politiky a geopolitické napětí zůstávají a trhy by měly být připraveny na hrbolatou jízdu. Když centrální banky začaly zvyšovat úrokové sazby, možnost recese přední ekonomy vystrašila. A potom zase dluhopisové futures v naději na brzké snižování sazeb poklesly předčasně.

Centrální banky se po celý rok 2023 držely příběhu „vyšších úroků na delší dobu“, což trhy znepokojilo. Sazby rychle vzrostly na nejvyšší úroveň za víc než patnáct let. Investoři do dluhopisů ale mají příležitost zajistit si jeden z nejvyšších výnosů za víc než deset let. Navzdory ekonomickým potížím se nedá neočekávat, že by v roce 2024 došlo k razantnímu snížení sazeb. Recese v americké ekonomice by to však mohla rychle změnit.

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (2.): Všechno je to o recesi

Vzhledem k tomu, že centrální banky budou pravděpodobně snižovat sazby pomalu a opožděná agresivní měnová politika z roku 2023 bude letos stále zpřísňovat finanční podmínky, mohlo by to ve střednědobém horizontu podpořit prodloužení i výši dluhopisových výnosů.

Stále existují tři možné scénáře pro státní dluhopisy na rozvinutých trzích:

  1. Scénář měkkého přistání: Boj proti inflaci skončí a hluboké recesi je zabráněno, což způsobí, že centrální banky mírně sníží své sazby. Výnosy 10letých bondů se oproti dnešku sníží jen mírně.
  2. Scénář tvrdého přistání: Hluboká recese přinutí centrální banky agresivně snižovat sazby, výnosy výrazně klesnou napříč dobám splatnosti.
  3. Scénář 70. let: Inflace znovu vzplane, což přinutí centrální banky k opětovnému zvýšení sazeb. To by znamenalo že výnosy by v první fázi nabízely výrazný nárůst oproti dlouhodobé křivce.

PSALI JSME:
Vítejte zpátky v sedmdesátkách

Zhoršující se ekonomická aktivita a vysoké sazby nevěstí nic dobrého pro rizikovou aktiva, což by mohlo vést k většímu rozevření nůžek mezi vládními a podnikovými dluhopisy při poklesu tržeb a stlačování marží.

Je to depresivní obraz. I když korporátní dluhopisy v USA a Evropě vzrostly společně s výnosy státních dluhopisů, jsou hluboko pod průměrem let 2010-2020. Americké vládní dluhopisy v dolarech vynášejí o 2,6 procenta víc oproti srovnatelným dluhopisům investičním.

Obecně vidíme lepší hodnoty spíš v rozvinutých zemích, ačkoli globálně selektivní přístup u podnikových dluhopisů také nemusí být špatnou volbou.

Vedoucí strategie fixních příjmů Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nastává éra dluhopisů?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB