Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (2.): Všechno je to o recesi

Klíčovou otázkou pro akciové trhy v roce 2024 bude, zda dojde k recesi. Investoři by měli přidat komoditní, kyberbezpečnostní a obranné akcie, stejně jako britské a evropské akcie obecně. Měli by ubrat americké, hlavně ty mega akcie technologických firem. Alespoň tak praví čtvrtletní výhled Saxo Bank.
Akciový trh v USA je nejkoncentrovanější, jaký kdy byl za posledních 100 let. Další překonávání jeho výkonnosti není možné, protože malá skupina technologických společností neutáhne celou ekonomiku. Ilustrační foto: Pixabay.com

V roce 2023 byla klíčovým slovem pro akcie ekonomická odolnost. Vše uprostřed nejstrmějšího zvýšení úrokových sazeb za mnoho desetiletí bylo nastaveno na recesi. Nicméně bezprecedentní americká fiskální politika a tajemní duchové pomohli americké ekonomice vyhnout se recesi a vyhnaly technologické akcie na nová historická maxima.

Ekonomové nyní předpovídají 50% pravděpodobnost recese v USA, což je výzva pro investory, protože rok 2024 není jasný. Pokud je historie nějakým ukazatelem, pak byly akciové trhy v měsících po prvním snížení úrokových sazeb Fedem (centrální banka USA, pozn red.) většinou pozitivní, takže současné tržní ceny vůči snížení úroků zatím nejsou alarmující.

Politické konání Číny je dál velkou neznámou. Loňský rok tak byl dalším rokem zklamání pro čínské akcie, zejména ve srovnání se zeměmi, jako Indie, Mexiko, Brazílie a Vietnam. Očekáváme, že akciový trh bude nadále upřednostňovat tyto rozvíjející se akciové trhy před Čínou. Je pozoruhodné, že čínské akcie zaznamenaly nejhorší výkon od roku 2018 na hlavních rozvíjejících se trzích v amerických dolarech téměř o 44 procenta.

Napříč akciovými trhy máme nadváhu v komoditním sektoru, protože supercyklus stále probíhá a je poháněn silnou globální urbanizací, investicemi do zelené transformace a omezenou nabídkou.

Akcie kybernetické bezpečnosti a obrany budou pravděpodobně i nadále těžit z pokračujícího geopolitického napětí ve světě. Pokud trh uvěří dalším škrtům v politice, pak by pošramocené zelené transformační akcie ve větrných, solárních, energetických skladištích například vodíku mohly krátkodobě vzrůst.

Loňský rok se bezpochyby zapíše do historie jako rok tržních extrémů. Titul zvaný „The Magnificent 7“ (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta a Tesla) získal k 15. prosinci minulého roku 104 procenta za 12 měsíců, což způsobil humbuk kolem umělé inteligence. Pro srovnání: Index technologických akcií Nasdaq 100 získal 53 procenta, průmyslový S&P 500 25 procenta a S&P 500 Equal Weight 12 procent.

Akciový trh v USA je nejkoncentrovanější, jaký kdy byl za posledních 100 let. Za tímto faktem se skrývá děsivá pravda. Další překonávání jeho výkonnosti není možné, protože malá skupina technologických společností neutáhne celou ekonomiku a nebude stále překonávat očekávání strmého růstu.

Vysoká koncentrace činí americký akciový trh rizikovějším, protože výnosy jsou stále víc řízeny úzkým souborem rizikových faktorů, přičemž láska k technologickým akciím je jedním z nich. Naší klíčovou myšlenkou pro rok 2024 je proto podvážení amerických mega akcií.

Na britských a evropských akciových trzích ale najdeme přesný opak „The Magnificent 7“. Nemyslíme, že zisky v USA budou z dlouhodobého hlediska o tolik lepší než v Evropě. Očekáváme, že výnosy budou u britských a evropských akcií vyšší. Pokud se tedy nálada nezmění nebo ekonomická aktivita nezpomalí. Tyto dva akciové trhy také nabízejí vyšší expozici vůči defenzivním sektorům.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB