
Ekonomické modely a naše předpoklady o fungování tržních cyklů předpovídaly na druhou polovinu roku 2022 ve Spojených státech recesi. Ta se však nakonec nekonala, a Američany tak patrně čeká „měkké přistání“, případně jen mírná recese.
Čtvrtletní výhledy společnosti Saxo si kladou otázku, zda je ještě možný návrat ke globálním ekonomickým standardům panujícím před pandemií a před invazí na Ukrajinu, nebo zda už je načase přizpůsobit se novému paradigmatu a nechat tyto nefunkční modely v propadlišti dějin.
Pozornost se totiž nyní musí přesunout z nehmotné digitální ekonomiky zpátky k ekonomice reálné. Tržní hodnotu indexu S&P 500 teď tvoří z 90 procent nehmotná aktiva. To znamená, že je reálná ekonomika pro ambice fiskální a monetární politiky, zelené transformace a globální digitalizace příliš malá.
My máme za to, že bychom se měli na prahu prvního čtvrtletí víc soustředit na budování infrastruktury, zvyšování produktivity a generování levnější energie způsobem šetrnějším k životnímu prostředí.
Reálnou ekonomiku podpoří nejen zrušení politiky nulové tolerance covidu ze strany čínského prezidenta, ale i změna čínského přístupu k technologickým firmám a bytové výstavbě. Jde o patrně největší událost letošního roku.
Přinese obnovení podpory fiskálních výdajů (z velké části na infrastrukturu, pozn. aut.), podporu půjček na bydlení, rozšiřování rozvahy státních bank a znovuotevření ekonomiky.
V nejbližších měsících se však bude největší pozornost nejspíš dál věnovat souboji mezi recesí a měkkým přistáním. Současné modely nefungují, ale než je změníme, budeme ještě patrně svědky toho, jak v prvním čtvrtletí roku 2023 zavládne na trhu další kolo politiky předstírání a odkládání.
Autor je hlavní investiční analytik Saxo
(Redakčně upraveno)