
Nefunkční modely, které dřív tak dobře fungovaly, budou mít do budoucna problém. Digitalizace, tedy síla dominující akciovým trhům od Velké recese, po zavedení vakcín proti covidu-19 ztrácí dech.
Opětovné otevření ekonomik bylo rychlejší, než se očekávalo, a prudce zvýšilo poptávku ve fyzickém světě. Odvětví založená na hmotných aktivech tak už třetím rokem podávají lepší výkon než svět nehmotný – a tento trend sotva začal.
Americké akcie tak přijdou o převahu nad svými evropskými protějšky. Deglobalizace nabírá na síle, válka na Ukrajině zhoršuje energetickou krizi a svět potřebuje fyzická aktiva. Evropa může touto změnou jen získat.
Na evropských akciových trzích je totiž mnohem víc firem, které budou v tomto novém prostředí zelených energetických technologií, těžby, automatizace, robotiky a pokročilých průmyslových komponent prosperovat.
Společnosti připravené na vyšší úrokové sazby, růst mezd a vysokou inflaci nabídnou vysokou návratnost kapitálu, případně vysoké provozní marže, a zároveň akcie za rozumnější cenu.
Exportně orientované země, jako je Německo, Jižní Korea a zejména Čína, které byly tak úspěšné v předchozích desetiletích, začnou patrně postupně prohrávat se zeměmi, jako je Indie, Vietnam či Indonésie, ale i s regiony střední a východní Evropy a severní Afriky, kde si najde zpracovatelský průmysl nový domov.
Úspěšnější budou i země na jih od Sahary, které zažijí investiční rozkvět díky evropskému hladu po energiích a materiálech, jakmile bude ze hry vyřazeno Rusko. Při pohledu blíž ke Spojeným státům vydělá na zpracovatelském průmyslu Mexiko a na komoditním supercyklu jihoamerické země.
Autor je hlavní akciový stratég Saxo
(Redakčně upraveno)