Výhodná nabídka? Pozor na phishing na inzertních realitních serverech

Názor
Slovem phishing je myšlen internetový podvod vytvořený za účelem získání důvěrných informací, jako je třeba číslo platební karty či různá hesla od internetových účtů. Mohou jím být stránky, které se vydávají za veřejně známé značky nebo weby, aby budily v lidech co nejvíce důvěry. Navenek se chovají téměř totožně. Jak je ale rozeznat od těch pravých?
Majitel bytu se nemůže osobně dostavit a klíče vám má předat realitní kancelář až po zaslání zálohy? Zpozorněte! Foto: Pixabay

První, co vás může upozornit na podvodnou inzerci, je špatná čeština. Spousta těchto nabídek je přeložena přes internetový překladač, a tudíž tak úplně nedává smysl. Jejich tvůrcem bývá většinou cizinec, který nabízí levný nájem bytu, jenž chce po odjezdu ze země ještě nějak využít. Tak odůvodňuje i jeho nízkou cenu.

Dalším znakem je právě až neobvykle výhodná koupě, pohybující se hluboko pod průměrem cen obyčejných nájmů. V neposlední řadě chce pronajímatel zaplatit zálohu předem, která se má poslat na bankovní účet. To vše ještě před osobní prohlídkou bytu, na níž se z nějakých důvodů majitel bytu nemůže sám dostavit. Klíče vám tedy má předat realitní kancelář po zaslání zálohy.

PSALI JSME:
Pozor na rozdíly v nájmu a podnájmu bydlení

Takových a podobných scénářů je u phishingových podvodů spousty. Účel je jediný – vymámit z vás co nejvíce peněz za co nejkratší dobu.

Nedávno se ale začínaly objevovat i trochu propracovanější nabídky, u nichž je velmi těžké rozeznat, zda jde o podvod. Jejich tvůrci jsou totiž schopni zkopírovat makléřova hesla a přístupové údaje a následně se za ně vydávat. A zde už se lámaná čeština nemusí objevovat. To už nezní tak jednoduše, že?

Na co si dát pozor

V první řadě neposílejte peníze předem. Nejdříve si ověřte majitele bytu třeba na webu Nahlížení do katastru nemovitostí. Pokud zde po zadání adresy bytu nenajdete jméno pronajímatele, už může být něco špatně. Nakonec si sjednejte osobní prohlídku pronajímaného bytu a případně kontaktujte realitní kancelář, která má pronájem na starosti.

PSALI JSME:
Nájemce si vybírejte podle vlastností, jimiž disponuje váš byt

Jestliže jste se nechali nachytat od podvodných prodejců a poslali jim své peníze, měli byste to předem nahlásit policii ČR. Ta vám pomůže zorientovat se a hlavně zamezit dalším podvodům. Pokud budete mít jen podezření, že se jednalo o phishing, ihned si změňte všechna důležitá hesla a zkuste se obrátit i na realitní kancelář, pod kterou pronajímatel vystupuje.

Přestože bude vše souhlasit a vypadat jako příkladný inzerát, buďte obezřetní a raději si předem ověřujte obdržené informace. Zabere vám to sice více času, ale budete mít alespoň jistotu, že nikde neuděláte chybu.

Autor je jednatel a spoluzakladatel VideoBydlení.cz
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.