Výhodná nabídka? Pozor na phishing na inzertních realitních serverech

Názor
Slovem phishing je myšlen internetový podvod vytvořený za účelem získání důvěrných informací, jako je třeba číslo platební karty či různá hesla od internetových účtů. Mohou jím být stránky, které se vydávají za veřejně známé značky nebo weby, aby budily v lidech co nejvíce důvěry. Navenek se chovají téměř totožně. Jak je ale rozeznat od těch pravých?
Majitel bytu se nemůže osobně dostavit a klíče vám má předat realitní kancelář až po zaslání zálohy? Zpozorněte! Foto: Pixabay

První, co vás může upozornit na podvodnou inzerci, je špatná čeština. Spousta těchto nabídek je přeložena přes internetový překladač, a tudíž tak úplně nedává smysl. Jejich tvůrcem bývá většinou cizinec, který nabízí levný nájem bytu, jenž chce po odjezdu ze země ještě nějak využít. Tak odůvodňuje i jeho nízkou cenu.

Dalším znakem je právě až neobvykle výhodná koupě, pohybující se hluboko pod průměrem cen obyčejných nájmů. V neposlední řadě chce pronajímatel zaplatit zálohu předem, která se má poslat na bankovní účet. To vše ještě před osobní prohlídkou bytu, na níž se z nějakých důvodů majitel bytu nemůže sám dostavit. Klíče vám tedy má předat realitní kancelář po zaslání zálohy.

PSALI JSME:
Pozor na rozdíly v nájmu a podnájmu bydlení

Takových a podobných scénářů je u phishingových podvodů spousty. Účel je jediný – vymámit z vás co nejvíce peněz za co nejkratší dobu.

Nedávno se ale začínaly objevovat i trochu propracovanější nabídky, u nichž je velmi těžké rozeznat, zda jde o podvod. Jejich tvůrci jsou totiž schopni zkopírovat makléřova hesla a přístupové údaje a následně se za ně vydávat. A zde už se lámaná čeština nemusí objevovat. To už nezní tak jednoduše, že?

Na co si dát pozor

V první řadě neposílejte peníze předem. Nejdříve si ověřte majitele bytu třeba na webu Nahlížení do katastru nemovitostí. Pokud zde po zadání adresy bytu nenajdete jméno pronajímatele, už může být něco špatně. Nakonec si sjednejte osobní prohlídku pronajímaného bytu a případně kontaktujte realitní kancelář, která má pronájem na starosti.

PSALI JSME:
Nájemce si vybírejte podle vlastností, jimiž disponuje váš byt

Jestliže jste se nechali nachytat od podvodných prodejců a poslali jim své peníze, měli byste to předem nahlásit policii ČR. Ta vám pomůže zorientovat se a hlavně zamezit dalším podvodům. Pokud budete mít jen podezření, že se jednalo o phishing, ihned si změňte všechna důležitá hesla a zkuste se obrátit i na realitní kancelář, pod kterou pronajímatel vystupuje.

Přestože bude vše souhlasit a vypadat jako příkladný inzerát, buďte obezřetní a raději si předem ověřujte obdržené informace. Zabere vám to sice více času, ale budete mít alespoň jistotu, že nikde neuděláte chybu.

Autor je jednatel a spoluzakladatel VideoBydlení.cz
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Spojené územní a stavební řízení může pomoci

Pět i více let trvá v Praze příprava většího rezidenčního projektu. I kvůli tomu nyní hlavní město prožívá největší bytovou krizi za poslední desetiletí. Ministerstvo pro místní rozvoj sice připravuje nový stavební …

Podíl Pražanů kupujících nový byt v Praze klesá

V prvním pololetí letošního roku se Praha rozrostla o 6 444 lidí, ukazují to aktuální data Českého statistického úřadu. Největší přírůstek tvořili ti, kteří se do města nově nastěhovali. Potvrzuje se tak trend, kdy …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru