Vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou devizové trhy zklidnilo

Regionální měny si tento týden připisovaly zisky. Optimismus vyvolala naděje na vyřešení rusko-ukrajinského konfliktu, kterou přineslo vyjednávání ruských a ukrajinských diplomatů v tureckém Istanbulu.
Výrazným nárůstem opět překvapila evropská inflace za březen. Spotřebitelské ceny v eurozóně meziměsíčně stouply o 2,5 procenta a meziročně byly vyšší o 7,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco zkraje týdne se kurz domácí měny nacházel ještě lehce nad úrovní 24,60 CZK/EUR, v jeho závěru byla koruna již o jedno procento silnější a obchodovala se kolem 24,38 CZK/EUR.

Z domácích dat byl zveřejněn konečný odhad vývoje hrubého domácího produktu za čtvrté čtvrtletí loňského roku a statistiky sektorových účtů. Ty ukázaly, že míra úspor domácností sice poklesla, stále ale zůstává na vysoké úrovni. Růst hrubého domácího produktu (HDP) byl v mezičtvrtletním srovnání revidován o desetinu směrem dolů (na 0,8 %).

V pátek byl zveřejněn český indikátor PMI za březen. Ten ukázal, zhoršení aktivity v průmyslu. Ceny vstupů naopak rostly nejrychleji za čtyři měsíce. Klíčovou událostí tohoto týdne bylo zasedání České národní banky (ČNB). Ta zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů tak, jak jsme očekávali. Koruna na výsledek nijak zásadně nereagovala.

Nejvíce z nadějí na zklidnění rusko-ukrajinského konfliktu vytěžil maďarský forint, který zpevnil o téměř dvě procenta. Zatímco v pondělí otevíral na 375 HUF/EUR, v pátek se jeho kurz pohyboval kolem 368 HUF/EUR.

Polský zlotý si v průběhu týdne připsal 0,7 procenta a posunul se na 4,67 procenta. Z dat zaslouží zmínku tamní inflace za březen, která předčila očekávání a z únorových 8,5 procenta vzrostla na meziročních 10,9 procenta.

V průběhu týdne posilovala i společná evropská měna. Zatímco týden zahajovala na úrovních kolem 1,095 USD/EUR, úspěchy ve vyjednáváních mezi Moskvou a Kyjevem jí pomohly až k hladině 1,118 USD/EUR. Zisky ale neudržela a v pátek oslabila k 1,104 USD/EUR.

Výrazným nárůstem opět překvapila evropská inflace za březen. Spotřebitelské ceny v eurozóně meziměsíčně stouply o 2,5 procenta a meziročně byly vyšší o 7,5 procenta. Za očekáváními naopak zaostala americká statistika z trhu práce Nonfarm Payrolls, která ukázala na tvorbu 431 tisíc nových pracovních míst (trh počítal s 490 tisíci, pozn. aut.).

Zároveň byla ale výrazně směrem nahoru revidována data z února (z 678 tisíc na 750 tisíc). Nezaměstnanost tak ve výsledku poklesla z únorových 3,8 procenta na 3,6 procenta v březnu a přiblížila se tak předkrizové úrovni (3,5 %).

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena