Vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou devizové trhy zklidnilo

Názor
Regionální měny si tento týden připisovaly zisky. Optimismus vyvolala naděje na vyřešení rusko-ukrajinského konfliktu, kterou přineslo vyjednávání ruských a ukrajinských diplomatů v tureckém Istanbulu.
Výrazným nárůstem opět překvapila evropská inflace za březen. Spotřebitelské ceny v eurozóně meziměsíčně stouply o 2,5 procenta a meziročně byly vyšší o 7,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco zkraje týdne se kurz domácí měny nacházel ještě lehce nad úrovní 24,60 CZK/EUR, v jeho závěru byla koruna již o jedno procento silnější a obchodovala se kolem 24,38 CZK/EUR.

Z domácích dat byl zveřejněn konečný odhad vývoje hrubého domácího produktu za čtvrté čtvrtletí loňského roku a statistiky sektorových účtů. Ty ukázaly, že míra úspor domácností sice poklesla, stále ale zůstává na vysoké úrovni. Růst hrubého domácího produktu (HDP) byl v mezičtvrtletním srovnání revidován o desetinu směrem dolů (na 0,8 %).

V pátek byl zveřejněn český indikátor PMI za březen. Ten ukázal, zhoršení aktivity v průmyslu. Ceny vstupů naopak rostly nejrychleji za čtyři měsíce. Klíčovou událostí tohoto týdne bylo zasedání České národní banky (ČNB). Ta zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů tak, jak jsme očekávali. Koruna na výsledek nijak zásadně nereagovala.

Nejvíce z nadějí na zklidnění rusko-ukrajinského konfliktu vytěžil maďarský forint, který zpevnil o téměř dvě procenta. Zatímco v pondělí otevíral na 375 HUF/EUR, v pátek se jeho kurz pohyboval kolem 368 HUF/EUR.

PSALI JSME:
Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace

Polský zlotý si v průběhu týdne připsal 0,7 procenta a posunul se na 4,67 procenta. Z dat zaslouží zmínku tamní inflace za březen, která předčila očekávání a z únorových 8,5 procenta vzrostla na meziročních 10,9 procenta.

V průběhu týdne posilovala i společná evropská měna. Zatímco týden zahajovala na úrovních kolem 1,095 USD/EUR, úspěchy ve vyjednáváních mezi Moskvou a Kyjevem jí pomohly až k hladině 1,118 USD/EUR. Zisky ale neudržela a v pátek oslabila k 1,104 USD/EUR.

Výrazným nárůstem opět překvapila evropská inflace za březen. Spotřebitelské ceny v eurozóně meziměsíčně stouply o 2,5 procenta a meziročně byly vyšší o 7,5 procenta. Za očekáváními naopak zaostala americká statistika z trhu práce Nonfarm Payrolls, která ukázala na tvorbu 431 tisíc nových pracovních míst (trh počítal s 490 tisíci, pozn. aut.).

Zároveň byla ale výrazně směrem nahoru revidována data z února (z 678 tisíc na 750 tisíc). Nezaměstnanost tak ve výsledku poklesla z únorových 3,8 procenta na 3,6 procenta v březnu a přiblížila se tak předkrizové úrovni (3,5 %).

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda zatím podceňuje inflační náraz, jenž Česko čeká

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.