„Výkupné se u ŘSD neplatilo,“ říká ministr Kupka. Česko se stalo jedním z nejčastějších terčů kyberútoků

Počty kybernetických hrozeb neustále rostou a Česká republika už dávno není na okraji zájmu a naopak se zařadilo mezi země, na něž kybernetické útoky míří nejčastěji. Podle údajů kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies, které má redakce FAEI.cz k dispozici, přineslo druhé čtvrtletí zatím nejvyšší počet kyberútoků na tuzemské organizace.
„Výkupné se neplatilo. Hledáme cesty, jak se k některým zašifrovaným datům dostat,“ informoval ministr dopravy Martin Kupka. Ilustrační foto: ODS

Na začátku roku čelila v průměru jedna česká organizace 1,1 tisíce kyberútokům za týden, v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou ale došlo k dramatickému skoku až k rekordní hranici 1,8 tisíce útoků. V květnu a červnu přišly jisté výkyvy, ale celkově zaznamenala společnost Check Point Software Technologies ve druhé čtvrtletí zatím nejvyšší počet kyberútoků na české organizace.

Na začátku roku byl průměrný počet kyberútoků na české i světové organizace velmi podobný. Ovšem v průběhu roku se nůžky začaly postupně rozvírat a zásadní rozdíl přišel s válkou, od té doby je český průměr zhruba o 400 útoků týdně vyšší, než ten celosvětový.

Srovnání s evropským průměrem je ještě výraznější. Letošní evropské maximum není ani 1,2 tisíce kyberútoků za týden na jednu organizaci, zatímco od začátku války je průměrný počet kyberútoků na jednu českou organizaci zhruba o 600 vyšší.

PSALI JSME:
Za vším hledej Rusko? Experti odhalili další sofistikovaný hackerský útok na Ukrajinu

Tisíce hackerských útoků

Počítačová škola Gopas, která se zabývá rovněž kybernetickou bezpečností, vydala tiskovou zprávu, v níž uvedla, že Česká republika se aktuálně stala pátým nejčastějším terčem útoků v Evropě. Hackeři cílí zejména na firmy a státní úřady.

Podle společnosti Check Point Software Technologies byly nejčastěji napadané tuzemské organizace z výrobního sektoru, týdně čelily více než dvěma tisícovkám útoků. Alarmující je také počet útoků na české vládní a vojenské organizace.

„V první polovině roku detekovala jedna vládní nebo vojenská organizace v průměru 1 712 útoků týdně, což je nárůst o 139 procent oproti stejnému období v minulém roce,“ řekl Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

PSALI JSME:
Follina, nová hrozba pro počítače s Windows. Hackerům stačí, když otevřete dokument Word

Obnova za 30 milionů

Jedním z letošních významných terčů hackerů se stalo Ředitelství silnic a dálnic. Náklady na obnovu informačních systémů po květnovém hackerském útoku a zvýšení zabezpečení se pohybují kolem 30 milionů korun. Mohou ale ještě vzrůst o právní služby během vyšetřování útoku.

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl na tiskové konferenci na konci července uvedl, že chystá personální změny ve vedení úseků IT a bezpečnosti a vyvodí odpovědnost také u konkrétních pracovníků. Týmy IT a bezpečnosti chce kvůli možným dalším hrozbám posílit.

Organizaci podle Mátla napadl sofistikovaný vyděračský program, který se zatím jinde ve světě neobjevil. Vyřadil z provozu zhruba tisíc serverů a všechny aplikace. Podnik je musel postupně obnovovat ze záloh.

PSALI JSME:
Česko čelí nadprůměrnému počtu kyberútoků. Firmy se začínají víc zajímat o „penetrační testování“

„Výkupné se neplatilo. Hledáme cesty, jak se k některým zašifrovaným datům dostat,“ dodal ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj následovaly ještě další pokusy o napadení systémů Ředitelství silnic a dálnic, které ale už nebyly úspěšné.

E-mailová distribuce

Společnost Check Point Software Technologies uvedla, že většina škodlivých souborů je distribuována e-mailem, což odpovídá celosvětovému trendu. Nejčastějším typem infikovaných souborů byly v českých sítích soubory EXE, následované soubory XLSX a XLS.

V prvním pololetí letošního roku bylo sedm procent škodlivých souborů v České republice šířeno prostřednictvím webových stránek. Nejčastěji šlo opět o EXE soubory, až s velkým odstupem následovaly formáty BAT a PDF. Škodlivé EXE soubory dominovaly rovněž v Evropě i celosvětově. V globálním měřítku hackeři využívají také poměrně často PDF soubory.

PSALI JSME:
Kybernetických útoků přibylo o pětinu. Budou ještě častější a nebezpečnější

Zavřít reklamu ×
  1. Před pár lety jsem četl přímo na webu Novinky.cz článek, kde bylo psáno, že přes 80% všech kybernetických útoků zaznamenaných po celém světě, pochází z území USA. Dneska je však moderní psát, že všechny ty útoky dělají ruští hackeři nebo dokonce ze Severní Koree. Přitom je už dlouho známo, že suverénně nejvíce náchylný na kyberútoky je americký operační systém Windows od Gatesova Microsoftu, který v něm nechává otevřená zadní vrátka pro potřeby amerických tajných služeb.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?