Vypadalo to na prázdniny, ale může to být past. Jak je to s odkladem nájmů?

Poradna
Nájemníci, pozor! Co v březnu vypadalo jako příslib bydlení zdarma na minimálně půl roku, se může už v létě změnit v černou můru. Každý asi zaznamenal, že stačí prokázat, že jej postihl koronavirus, a bude dočasně osvobozen od placení nájmů. Ti pozornější si všimli, že jde pouze o odklad splatný konce roku.
Kdo neplatí nájem nebo služby z jiného důvodu, než jsou následky pandemie, nebo byl ve skluzu už před 12. březnem, na toho se zákonná ochrana nevztahuje a může dostat výpověď už v průběhu letošního roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ale už málokdo si uvědomil, že při účtování bude muset v prosinci zaplatit naráz nejen dlužné nájemné, ale také úrok, a také, že neuhrazení této částky dokonce roku znamená možnou výpověď z nájmu bez výpovědní doby.

Zákon na hraně

Zákon 209/2020 Sb., o něhož si nájemníci slibovali něco jako nájmové prázdniny, se může za určitých okolností obrátit i proti nim. Teď pomiňme pochyby, do jaké míry je vlastně platný, když je účinný od 27. 4. 2020, ale retroaktivně chrání nájemníky od placení nájemného už od 12. 3. 2020. Takových zákonů, které se vztahují na dobu již minulou, nám však politici nadělili v poslední době několik.

Také je na hraně ústavnosti, když zákon nuceně omezuje vlastnické právo pronajímatelů, což je jinak možné jen ve veřejném zájmu a za náhradu. Tu však stát vlastníkům nezajistil. Skupina senátorů proto podala proti tomu zákonu ústavní stížnost.

Kdy ochrana skončí?

Nejasnosti jsou rovněž kolem toho, zda ochrana nájemníků nemizí už skončením nouzového stavu, tedy 18. května. Takže by museli platit nájem už za červen i červenec. V zákonu je však uvedeno, že ochrana končí po ukončení mimořádných opatření při epidemii, uvedena jsou však i opatření vydaná ministerstvem zdravotnictví či hygieniky.

Podle našeho mínění tedy čas „nepovinného nájemného“ bude trvat až do 31. července, což je hranice uvedená v zákoně 209/2020 Sb., do níž nepochybně nějaká mimořádná opatření ještě pokračovat budou.

PSALI JSME:
Stát dělá z majitelů nemovitostí nedobrovolné poskytovatele nekrytých úvěrů

Jednou zaplatit musí

Podle legislativy nemůže být nájemník, který převážně kvůli následkům pandemie koronaviru od 12. 3. do 31. 7. 2020 neplatil nájem, postižen výpovědí. Tato ochrana trvá až do konce roku 2020, do kdy také musí dluh zaplatit. Výpověď tedy nedostane, ale může se tímto odkladem dostat do dluhové pasti.

Jednak bude muset na konci roku zaplatit hned několik nájmů, navíc však ani zmíněná ochrana před výpovědí nic nemění na tom, že se vůči majiteli domu dostává do pozice dlužníka s povinností zaplatit i úroky. Naštěstí jsou v současné době nízké.

Na konci roku rána

Zákon neřeší situaci, kdy majitel na pokrytí dlužného nájemného využije složenou kauci a nájemce následně vyzve k jejímu doplnění. A nesplnění této povinnosti může být důvodem k výpovědi, aniž by zákon 209/2020 Sb. nájemce před tímto důsledkem chránil.

Na začátku tedy dobrý záměr pomoci v nouzi, který se však při realizaci změnil v poškození majitelů bytů. A rovněž připravil nájemcům pořádnou dluhovou past, z níž jim stát na konci roku už bude těžko pomáhat a jež nájemníkům v důsledku přinese to, před čím je měla legislativa ochránit. Jednorázové vysoké vydání a z toho plynoucí možné zadlužení i nesplacení nájmu končící okamžitou výpovědí.

PSALI JSME:
Nutit pronajímatele odložit nájem je špatný nápad

Chránit jen pár měsíců

Cílem zákona totiž není ani těm nejchudším nájem odpouštět, jak někdo mohl v minulých týdnech získat dojem z médií, ale chránit je po určitou dobu před hrozbou jednostranného ukončení nájmu, protože několik měsíců nemohli uhradit splátky kvůli pandemii koronaviru.

Rada? Myslet na splácení dlužného nájemného už nyní. Pokud možno splátky neodkládat, případně alespoň nějakou částku dávat stranou. A nezapomínat na včasné zaplacení služeb, energií a dalších nákladů spojených s bydlením, protože na jejich odklad se zákon nevztahuje.

Potvrzení z pracáku

Na ochranu před placením nájemného v krizi však nedosáhne zdaleka každý. Výpadek příjmů zaviněný epidemií potvrzuje výhradně Úřad práce na základě dokladu o ztrátě zaměstnání, uzavření provozovny, ošetřovném, nařízené karanténě nebo onemocněním covid-19, ukončením nebo přerušením živnosti, vyplaceném kompenzačním bonusu pro OSVČ, nebo že žadatel pobírá sociální dávky či příspěvky ve spojitosti s mimořádnými opatřeními.

Kdo však neplatí nájem nebo služby z jiného důvodu, než jsou následky pandemie, nebo byl ve skluzu už před 12. březnem, na toho se zákonná ochrana nevztahuje a může dostat výpověď už v průběhu letošního roku.

PSALI JSME:
Zákaz výpovědi nájemníka z bytu je protiústavní, tvrdí právníci. Tak jednoduché to není

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB