Zákaz výpovědi nájemníka z bytu je protiústavní, tvrdí právníci. Tak jednoduché to není

Analýza
Zákaz dát nájemníkovi výpověď po dobu stavu nouze je protiústavní, míní řada právních názorů. Jak ale ukazuje analýza FAEI.cz, která se opírá například o výklad uznávaného ústavního právníka profesora Aleše Gerlocha, tak jednoduché a jednoznačně to není. Typické pro psané právo, obzvláště ve společenské krizi.
O tom, zda zákaz výpovědi je nebo není protiústavní, může v konečném důsledku rozhodnout jen Ústavní soud. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nutno připomenout případným filutům, kteří v nouzi ve skutečnosti nejsou, a mohli by snad začít spekulovat, že teď je normální neplatit, že nájemník je i přes zákaz výpovědi povinen hradit zálohy na energie, a dluh na nájemném je i podle zákona přijatého v nouzovém stavu, povinen uhradit do konce letošního roku. Jak je to ale s onou protiústavností zákazu výpovědi v tento čas?

„Protiústavní znevýhodnění vlastníků bytů spočívá v tom, že tato skupina obyvatelstva je v důsledku své majetkové situace – tedy v důsledku toho, že vlastní byt, či podnajímá byt – povinna strpět výpadek ve svých příjmech až do 31. května 2021 a není oprávněna až do 31. května 2021 tento výpadek vlastním přičiněním zmírnit tak, že si namísto neplatících nájemců najde jiné platící nájemce,“ vysvětluje právník Adam Batuna.

Dovětek návrhu zákona, který dává právo této skupině obyvatel domáhat se po zrušení nouzového stavu zrušení nájmu u soudu, pokud by již sami neměli na obživu vlastní a svých blízkých, nezlepšuje výchozí situaci, zdůrazňuje.

PSALI JSME:
Prázdné byty drtí vlastníky. Skokově přibylo těch, kdo se je snaží udat na vlastní pěst

„Naopak tento dovětek podtrhuje ad absurdum protiprávnost páchanou na této skupině obyvatelstva. Zjevně ukazuje, že práva, která jinak příslušejí všem – tedy práva domáhat se uhrazení svých pohledávek ihned po splatnosti a neposkytovat plnění, není-li placeno včas – přísluší této skupině obyvatelstva až ve chvíli, kdy sami padnou na naprosté ekonomické a sociální dno,“ dodal Batuna.

Podle něho neexistuje žádný ústavní důvod, proč by právě jedna skupina obyvatel měla být zatížena dopady opatření v nouzovém stavu více, než jiná. „Návrh, aby pronajímatel nemohl nájemce vystěhovat, je dle mého v rozporu s ústavními principy, zejména s právem na nedotknutelnost vlastnictví zakotveném v článku 11 Listiny základních práv a svobod,“ míní právník a prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.

PSALI JSME:
Nutit pronajímatele odložit nájem je špatný nápad

Výklad profesora Gerlocha

Redakce portálu FAEI.cz požádala o rozbor ústavního právníka a profesora Aleše Gerlocha, jenž přinášíme níže. Podle Gerlocha je řešení v zásadě v ústavním zákoně o bezpečnosti ČR.

„Konkrétně, podle čl. 6 odst. 1 musí vláda vymezit, která práva stanovená ve zvláštním zákoně (tzv. krizový zákon – pozn. red.) a v jakém rozsahu se v souladu s Listinou základních práv a svobod se omezují, a které povinnosti a v jakém rozsahu se ukládají.

Podle doslovné dikce čl. 6 by to měla vláda učinit současně s jeho vyhlášením a pak již neměnit. Je to ale reálné? Podle čl. 4 odst. 4 Listiny (základních práv a svobod – pozn. red.) musí být při omezení základních práv šetřeno jejich podstaty a smyslu.

U ukládání povinností ústavní zákon nehovoří o vazbě na Listinu a vyřazuje po dobu nouzového stavu čl. 4 odst. 1 Listiny, že povinnosti jsou nutně ukládány toliko na základě zákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv. To je logické, protože tak po tuto dobu může ukládat povinnosti vláda i bez zákonného zmocnění, a to i při dočasném, z hlediska důvodů vyhlášeného nouzového stavu nezbytném, omezení základních práv.

Tím spíše tak může na návrh vlády učinit zákonodárce, který uloží povinnost, kterou dočasně omezí určité základní právo.

PSALI JSME:
Stát nemůže dopady svých nařízení přenášet na soukromníky, odklad nájmů krizi prohloubí

Co se posoudí z hlediska ústavnosti?

1. Byl ústavně vyhlášen, nebo prodloužen nouzový stav.
2. Uložená povinnost – zákaz něco konat, příkaz něco konat nebo dát či něco strpět, souvisí s důvody, pro který byl nouzový stav vyhlášen.
3. Eventuálně omezení základních práva z hlediska ochrany jiných práv či veřejného zájmu bylo přiměřené, tj. omezilo toto právo jen dočasně v odůvodněném rozsahu a nebylo tedy jeho odnětím (tzv. škrtící efekt).

O tom, zda zákaz výpovědi je nebo není protiústavní, může v konečném důsledku rozhodnout jen Ústavní soud podle uvedených kritérií. Otázkou jsou důvody uložení takové povinnosti a její časová limitace. Další věcí je náhrada takto vzniklé škody.“

PSALI JSME:
„Nebýt českého národa, nebylo by ani českého státu,“ říká ústavní právník Aleš Gerloch

Zavřít reklamu ×
  1. Jojo. U nás prodala byty ODS podnikatelům za cenu 25% tržní ceny,aby při prodeji nájemníkům nebyla viněna z nedovolené podpory(cena50%).Holt žádný najemnik nedá dohromady sumu na koupi více panelaků ani mu na to nikdo nepujčí.Pak zavedla tržní nájem a teď se divý,že lidí volí ANO. I když je teď v modě tvářit se jako andělé a ukazovat na Babiše,že jim chce škodit.Je nás skóre 11 miliónů a všude jen dohady,že se ubližuje cca 1,3 miliónů Osvč, který živý všechny. A komentátoři, kteří mají být nad věcí a rozebírat problém že všech úhlů…ty snad vymřeli. Vše jsou spojené nádoby a jedni bez druhých nemůžou existovat a od toho by se mělo vše odvíjet.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Od příštího roku se změní pravidla exekucí

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v tomto týdnu schválila novelu exekučního a občanského soudního řádu se změnami, které minulý měsíc projednal Senát. I přesto má schválená novela podle Exekutorské komory ČR mnoho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru