Stát dělá z majitelů nemovitostí nedobrovolné poskytovatele nekrytých úvěrů

Názor
Statisíce firem, živnostníků i domácností se potýkají s tím, že vláda ze dne na den nařídila kvůli koronavirové pandemii zavřít většinu obchodů a provozoven. Mnozí přišli o veškerý příjem a už mnoho týdnů žijí z úspor. V této situaci přišla vláda s nápadem, jak nejvíce zasaženým ulehčit. Bohužel místo smysluplné podpory jen přesouvá problém na další skupinu lidí.
Stát dělá z majitelů nemovitostí nedobrovolné poskytovatele nekrytých úvěrů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vládní strany totiž ve sněmovně schválily několik úprav, které zásadním způsobem narušují právo na osobní vlastnictví. Nájemníkům tyto změny umožňují odložit platby nájemného až o několik měsíců. To může majitelům pronajímaných nemovitostí způsobit obrovské problémy. Naštěstí do toho minulý týden zasáhli senátoři a alespoň trochu toto opatření zmírnili.

Celkem logicky přišli s tím, že pokud už z někoho stát dělá nedobrovolného poskytovatele úvěrů, měl by se k tomu postavit alespoň trochu zodpovědně. Senátoři proto návrhy poslali zpátky do sněmovny s několika úpravami, přičemž ta nejdůležitější říká, že stát za tyto odložené nájmy ručí až do výše 80 procent.

PSALI JSME:
Stát nemůže dopady svých nařízení přenášet na soukromníky, odklad nájmů krizi prohloubí

To je jistě krok správným směrem. Nicméně si myslím, že by stát měl upustit od celého záměru. Jde totiž o neomluvitelný zásah do práva na osobní vlastnictví, což odporuje Listině základních práv a svobod, která je nedílnou součástí české ústavy. Jsem proto jednoznačně přesvědčen, že tyto protiústavní změny dříve či později smete ústavní soud.

Bohužel než k tomuto očekávanému kroku dojde, mohou být napáchány nevratné škody. Nájemníci budou v bytech bydlet několik měsíců zdarma a po vypršení ochranné lhůty se jednoduše sbalí a odstěhují neznámo kam. A majitel je pak bude kvůli doplacení dlužného nájemného nahánět marně.

Podobně dopadnou i majitelé komerčních prostor, kterým firmy nebudou platit nájem. Po skončení vládního moratoria na nájmy vlastník firmu pošle do insolvence a dlužné nájemné, které může dosáhnout i stovek tisíc korun, z něj už nikdy nikdo nedostane.

PSALI JSME:
Nutit pronajímatele odložit nájem je špatný nápad

Vláda tak žene do obrovských problémů i lidi a firmy, kteří by současnou krizi zvládli. Kvůli vládnímu nápadu ale musí přerušit svůj obvyklý byznys, oželet pravidelné příjmy a ještě navíc poskytovat úvěry neprověřeným věřitelům. Jen kvůli tomu, že si v minulosti dokázali vydělat na vlastní nemovitost a navíc ji nenechali prázdnou, ale nabídli ji k pronájmu.

Tyto protiústavní paskvily je nutné okamžitě zrušit a na podobné nesmyslné nápady ihned zapomenout. Doufám, že si poslanci svou chybu uvědomí a zákon napodruhé neprojde. Jakékoliv bezdůvodné omezování osobního vlastnictví totiž nemá nic společného s právním státem.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zákaz výpovědi nájemníka z bytu je protiústavní, tvrdí právníci. Tak jednoduché to není

×
  1. Jak prosté . Stát chce zachránit a nakopnout ekonomiku . A k tomu hledá zdroje. Čnb tiskne peníze (kvantitativní uvolnovaní) a vláda si pujčuje na dluh.
    Dalším zdrojem jsou bohatí lidé . Tedy ti co vlastní nemovitosti . Vezme si od nich nenávratnou pujčku ( najemné zadarmo) .
    Všechny tyto zdroje jsou nepřímé . Přeci jen vzít někomu peníze – zvednout daň je více do očí bijící.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid hýbe korunou

Od počátku pandemie platilo Česko za zemi, která situaci zvládla nadprůměrně dobře. Rychlý nástup opatření proti šíření epidemie způsobil rychlý propad ekonomiky, ale následně umožnil výrazné uvolnění a nástup …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru