Výroba motorových vozidel meziročně klesla o třetinu

Názor
Tuzemský průmysl vykázal v září meziroční pokles výroby o čtyři procenta, a to v důsledku kolabující výroby motorových vozidel. Ačkoliv většina průmyslových odvětví hlásí růst výroby, tak produkce motorových vozidel meziročně propadla o 33,5 procenta a vzhledem k váze tohoto odvětví klesla průmyslová výroba jako celek.
Rozsah poklesu výroby motorových vozidel přispěl k tomu, že letos v září v ČR klesla průmyslová výroba jako celek. Ilustrační foto: Škoda Auto

Na automobilový průmysl dopadá nedostatek potřebných komponent, zejména čipů, což je patrné nejen v tuzemském průmyslu, ale také v dalších evropských zemích. Situace v odvětví výroby motorových vozidel vedla také ke zpomalení růstu nových objednávek v tuzemském průmyslu jako celku, ačkoliv většina ostatních průmyslových odvětví si drží slušný růst objednávek.

Průmyslová výroba v září propadla meziročně o čtyři procenta, zatímco trh očekával pokles o 1,7 procenta. Na bázi očištěné o vliv pracovních dní jde o nejhorší meziroční výsledek od loňského června.

Na tuzemském průmyslu se projevují komplikace a zpožďování v dodávkách surovin a potřebných dílů, což vede k uzavírkám či prodlevám ve výrobě, především v odvětví výroby motorových vozidel.

PSALI JSME:
V říjnu v českém průmyslu klesla výroba i nové zakázky

Výroba motorových vozidel letos v září vykázala meziroční pokles o 33,5 procenta, a ačkoliv většina průmyslových odvětví vykázala v září meziroční růst výroby, tak rozsah poklesu výroby motorových vozidel kombinovaný s váhou tohoto odvětví přispěl k tomu, že klesla průmyslová výroba jako celek. Příspěvek výroby motorových vozidel k celkovému meziročnímu výkonu průmyslové výroby za letošní září činil mínus sedm procentních bodů.

Negativní dopady nedostatku čipů na automobilový průmysl vykázala například také v uplynulých dnech zveřejněná data o průmyslové výrobě za letošní září z Německa a Maďarska. Pokles aktivity v odvětví výroby motorových vozidel se negativně projevil také na vývoji zakázek v tomto odvětví, v srpnu klesly meziročně o 23,2 procenta.

Ve většině ostatních odvětví nové zakázky stále slušně rostou, významných tahounem tohoto meziročního růstu jsou ovšem zřejmě často vyšší ceny, spíše než rostoucí objem zakázek. Čerstvé zprávy z odvětví výroby motorových vozidel naznačují, že by se výroba v listopadu mohla zvednout díky tomu, že se podařilo zajistit dodávky čipů a provozy se tak mohly restartovat.

PSALI JSME:
Průmysl se s novým školním rokem nezlepšil

Nicméně, rizika výpadků v dodávkách potřebného materiálu a dílů zřejmě budou přítomné i v dalších měsících a situace se může trvale zlepšit až v průběhu roku 2022. Za celý loňský rok tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, letos se velmi pravděpodobně dočkáme růstu blízkému devíti procentům.

Za silný letošní celoroční růst průmyslové výroby ovšem budeme vděčit výkonu zaznamenanému v období od letošního března do července, kdy růstu výroby pomáhaly i statistické efekty dané tím, že na rozdíl od loňského roku průmysl fungoval v zásadě naplno. Počínaje srpnem ovšem na aktivitu začaly výrazněji dopadat problémy v dodávkách potřebných dílů, což platí zejména o automobilkách.

Stále platí konstatování, že komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent mohou v dalších měsících vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a s nimi provázaných odvětvích.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deficit zahraničního obchodu prohlubují auta a komodity

Zavřít reklamu ×
  1. Konečně dobrá zpráva pro životní prostředí. My už auta máme a dalších 10 až 15 let nový nepotřebujeme.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.