V říjnu v českém průmyslu klesla výroba i nové zakázky

Názor
Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v říjnu dále zpomalil, když souhrnný indikátor PMI klesl na svou nejnižší úroveň od loňského listopadu. Na zpracovatelský průmysl dopadá trvající nedostatek potřebných komponent a surovin, což v říjnu dle průzkumu PMI vedlo k poklesu jak výroby, tak nových zakázek.
Uzavírky či výpadky ve výrobě, související s nedostatkem potřebných surovin a komponent, vedou i k poklesu nových zakázek. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zpracovatelský průmysl zároveň hlásí zrychlení růstu jak nákladů, tak prodejních cen. Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v říjnu klesl z úrovně 58 na 55,1, tedy nejníže od loňského listopadu. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 56,8.

Jakkoliv úroveň 55,1 není sama o sobě špatná, tak průzkum PMI vysílá varovné signály ohledně dopadů nedostatku surovin a materiálu na výrobu a nové zakázky, postiženo je především odvětví výroby automobilů, z něj se ovšem problémy přelévají do navazujících odvětví zpracovatelského průmyslu.

Průzkum PMI hlásí pro letošní říjen meziměsíční pokles výroby, poprvé od loňského června, a také pokles nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu, k němuž došlo poprvé od loňského srpna.

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl je pod stále větším tlakem

Uzavírky či výpadky ve výrobě, související s nedostatkem potřebných surovin a komponent, vedou i k poklesu nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu skrze slabší nákupní aktivitu v případě firem, jejichž výroba je utlumena.

Zároveň pokračuje růst cen jak nákladů, tak prodejních cen ve zpracovatelském průmyslu – říjnový PMI průzkum hlásí zrychlení tempa růstu u obou cenových skupin. Celkově lze konstatovat, že situace v průmyslu i nadále přispívá ke kumulaci inflačních rizik v tuzemské ekonomice.

Česká národní banka na růst cenových tlaků reaguje zvyšováním svých úrokových sazeb a další takový krok lze čekat na zasedání bankovní rady tento čtvrtek.

PSALI JSME:
ČNB bude pokračovat v rychlém utahování měnové politiky

Signály o zpomalení či dokonce přímo o poklesu výroby a nových objednávek ve zpracovatelském průmyslu budou ale zároveň jedním z faktorů, jež bankovní radu povedou k diskusi, zda znovu zopakovat razantní zářijové zvýšení úrokových sazeb anebo zda přejít ke zvyšování úroků v mírnějších krocích.

Na evropský zpracovatelský průmysl nepříznivě dopadají výpadky v dodávkách potřebných komponent a surovin, což platí jak o středoevropském regionu, tak o západní Evropě. Souběžně s tím pokračuje růst cenových tlaků jak ve zpracovatelském sektoru, tak v ekonomikách jako celku.

Zpožďování dodávek bude mít na průmyslovou výrobu a na vývoj nákladů dle všeho vliv přinejmenším i ve zbytku letošního roku, otázka obnovení dodávek potřebných komponent a zejména pak polovodičů pro automobilky je pro další vývoj v evropském průmyslu klíčová.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výrobní aktivita v ČR brzdí více, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský průmysl je pod stále větším tlakem

Útlum v tuzemském největším odvětví – průmyslu – v posledních měsících potvrzují nejenom ukazatele důvěry, ale aktuálně i index nákupních manažerů (PMI). Ten totiž v říjnu poklesl na 55,1 bodů z předchozích 58 a …

Výrobní aktivita v ČR brzdí více, než se čekalo

Index nákupních manažerů v říjnu klesl na hodnotu 55,1 bodů z předchozích 58 bodů, což bylo pod všemi odhady analytiků. Výsledek je stále nad padesátibodovou hranicí oddělující expanzi od kontrakce, ale jeho úroveň …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pandemie připravila katolickou církev o stovky milionů

Analýza
Diecéze římskokatolické církve v České republice v krizovém roce 2020 udržely výdaje na služby pro širokou veřejnost, a to i přesto, že zaznamenaly výrazný propad svých tradičních příjmů, například z kostelních sbírek nebo vstupů do církevních památek. Vyplývá z informací, které naší redakci poskytla Česká biskupská konference k hospodaření katolické církve v loňském roce.