Výrobní ceny v tuzemském průmyslu meziročně zrychlují, v zemědělství klesají. Co na to ČNB?

Analýza
Meziroční růst výrobních cen v průmyslu v listopadu podle pondělních údajů Českého statistického úřadu zrychlil z 0,2 na 0,8 procenta, což bylo dáno nízkou srovnávací základnou loňského roku, kdy meziměsíčně klesaly ceny energií a ropných produktů. Další zrychlení meziročního růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu lze čekat i za letošní prosinec.
Vývoj cen výrobců je v debatě o výhledu měnové politiky argumentem pro zahájení poklesu pozvolného snižování úrokových sazeb ČNB již na posledním letošním zasedání bankovní rady. Ilustrační foto: FAEI.cz

Výrobní ceny v zemědělství se v listopadu vrátily k výraznému dvoucifernému meziročnímu poklesu, jenž činil 16,2 procenta při výrazném meziročním propadu cen jak v rostlinné, tak živočišné výrobě. Výrobní ceny v tuzemském průmyslu vykázaly v listopadu zrychlení svého meziročního růstu z úrovně 0,2 na 0,8 procenta.

Finanční trh očekával zrychlení meziročního růstu výrobních cen v průmyslu na úroveň 1,2 procenta. Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze z počátku listopadu očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním závěrečném čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,7 procenta poté, co v letošním třetím čtvrtletí vzrostly meziročně o 1,3 procenta.

Jakkoliv lze pro prosinec čekat další zrychlení meziročního růstu výrobních v tuzemském průmyslu, tak by jejich růst za celé závěrečné čtvrtletí letošního roku měl vyjít pod odhadem centrální banky. Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu ukazuje zrychlení meziročního růstu cen elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu ze sedmi na osm procent.

PSALI JSME:
Ve výrobním sektoru nadále převažuje pokles cen

Ve zpracovatelském průmyslu se meziroční pokles cen zmírnil z říjnových tří procent na 2,5 procenta. Zrychlení meziročního cenového růstu hlásí v rámci zpracovatelského průmyslu kovodělné výrobky a základní kovy, ale také počítače, elektronické a optické přístroje anebo chemické látky a chemické přípravky. Odvětví výroby potravinářských výrobků naopak hlásí prohloubení meziročního poklesu výrobních cen z 1,9 na 3,3 procenta.

V rámci diskuse o výhledu cen potravin v české ekonomice pro nejbližší měsíce lze konstatovat, že vývoj cen v zemědělství a stejně tak efekty srovnávací cenové základny naznačují, že by se meziroční tempo poklesu cen v potravinářském průmyslu mohlo v dalších měsících prohloubit, což by samo o sobě hovořilo pro pokles cen i pro koncové spotřebitele.

V případě zemědělských výrobců se v listopadu meziroční pokles výrobních cen prohloubil z 9,7 na 16,2 procenta a byl tak nejprudší za uplynulé tři měsíce. Meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství se může dále prohloubit i v prosinci. V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v listopadu meziročně klesly o 19,4 procenta, když v říjnu jejich meziroční pokles činil deset procent.

PSALI JSME:
Zemědělci dramaticky zlevňují, potravináři zlevňují také, v obchodech však potraviny stále zdražují

Živočišná výroba též hlásí prohloubení meziročního poklesu výrobních cen: V listopadu činil 10,5 procenta poté, co v říjnu ceny v živočišné výrobě meziročně klesly o 9,4 procenta. ČNB ve své listopadové prognóze počítala pro letošní závěrečné čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 16,1 procenta po meziročním poklesu o 14,7 procenta vykázaném v letošním třetím čtvrtletí.

Na základě listopadových výsledků se zdá, že ceny zemědělských výrobců mají v letošním závěrečném čtvrtletí nakročeno k výraznějšímu meziročnímu poklesu, než ve své listopadové prognóze čekala centrální banka. Vývoj cen výrobců celkově zapadá do obrázku zmírňujících se inflačních tlaků v české ekonomice.

Výrobní ceny v zemědělství klesají výrazným dvouciferným tempem, ceny v průmyslu sice vykáží mírné zrychlení meziročního růstu i v prosinci, na počátku roku 2024 byl ale mělo následovat výrazné zpomalení meziročního růstu cen v tomto sektoru české ekonomiky.

Vývoj cen výrobců je tak v debatě o výhledu měnové politiky argumentem pro zahájení poklesu pozvolného snižování úrokových sazeb ČNB již na posledním letošním zasedání bankovní rady, jež se bude konat tento čtvrtek.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlevňování potravin je nevyhnutelné

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB