Ve výrobním sektoru nadále převažuje pokles cen

Názor
Tuzemské ceny průmyslových výrobců v listopadu pokračovaly v poklesu. Meziměsíčně byly nižší o 0,4 procenta po říjnovém snížení o 0,1 procenta. Tržní konsensus přitom předpokládal meziměsíční stagnaci průmyslových cen. V meziročním vyjádření došlo ke zrychlení růstu z 0,2 procenta na 0,8 procenta.
Ke snižování cen docházelo v listopadu kromě potravinářského průmyslu také v průmyslu chemickém, textilním, dřevozpracujícím, papírenském a kovodělném. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles cen zaznamenal zpracovatelský průmysl. Zde ceny v listopadu meziměsíčně klesly v průměru o 0,5 procenta po říjnovém poklesu o 0,1 procenta. Ke snižování cen docházelo v potravinářském, chemickém, textilním, dřevozpracujícím, papírenském a kovodělném průmyslu.

K největšímu poklesu (o 1,7 % m/m) došlo ve výrobě základních kovů, kde navzdory vysoké energetické náročnosti odvětví ceny konstantně klesají více než rok v kuse. Stejně hluboký pokles cen se udál i v chemickém průmyslu, šlo však pouze o částečnou kompenzaci předchozího růstu.

Zvyšování cen naopak pokračovalo v elektrotechnickém průmyslu. Ve výrobě automobilů po předchozích čtyřech měsících setrvalého růstu v listopadu ceny nepatrně klesly (o 0,1 % m/m).

PSALI JSME:
Zemědělci dramaticky zlevňují, potravináři zlevňují také, v obchodech však potraviny stále zdražují

V energetickém a těžebním průmyslu se ceny zvyšovaly. Těžební průmysl zaznamenal průměrný nárůst cen o 0,2 procenta meziměsíčně po předchozím růstu o 0,6 procenta. V energetickém průmyslu pak ceny v listopadu vzrostly o 0,2 procenta meziměsíčně poté, co předchozího čtvrt roku klesaly. Důvodem byly vyšší ceny elektrické energie.

Ceny u zemědělců a potravinářů nadále klesají, ve spotřebitelských cenách potravin to ale zatím moc vidět není. Ceny zemědělských výrobců se v listopadu meziměsíčně snížily o výrazné 4,9 procenta.

Trend jejich snižování trvá po velkou část letošního roku a oproti lednu tak byly v listopadu ceny u zemědělců nižší o 19,3 procenta. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly tyto ceny ale stále o 20,9 procenta vyšší. V potravinářském průmyslu v listopadu ceny klesly o 0,3 procenta meziměsíčně a oproti letošnímu lednu byly nižší o 5,1 procenta.

Pokud srovnáme ceny s předpandemickým únorem 2020, byly ceny u potravinářů vyšší o 29,1 procenta. Spotřebitelské ceny potravin se v listopadu snížily o 0,4 procenta meziměsíčně, ale oproti lednu byly nižší jen o 2,6 procenta. Oproti předpandemickému únoru 2020 byly ceny vyšší o 29 procenta, tedy zhruba stejně jako v potravinářském průmyslu.

PSALI JSME:
Zlevňování potravin je nevyhnutelné

Ceny stavebních materiálů opět klesly, stavební práce ale nadále zdražují. Meziměsíčně byly ceny stavebních materiálů nižší o 0,1 procenta, zatímco ceny stavebních prací naopak ve stejném rozsahu vzrostly.

Takovýto trend vývoje přitom pokračuje již několik měsíců. Výsledkem je, že ceny stavebních materiálů byly v listopadu meziročně nižší o 0,5 procenta a ceny stavebních prací naopak vyšší o 3,3 procenta.

Ve výrobním sektoru tak nadále vesměs pokračuje trend snižujících se cen. Lze předpokládat, že důvodem je jak slabší poptávka, tak i nižší ceny vybraných výrobních vstupů. Tento vývoj by měl rovněž zmírňovat tlak na růst spotřebitelských cen.

Velkou nejistotu však v tomto ohledu představuje nárůst regulovaných cen energií od příštího roku, který se pravděpodobně propíše do vyšších vstupních nákladů firem.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ČNB se obává míry lednového přecenění

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB