Ve výrobním sektoru nadále převažuje pokles cen

Názor
Tuzemské ceny průmyslových výrobců v listopadu pokračovaly v poklesu. Meziměsíčně byly nižší o 0,4 procenta po říjnovém snížení o 0,1 procenta. Tržní konsensus přitom předpokládal meziměsíční stagnaci průmyslových cen. V meziročním vyjádření došlo ke zrychlení růstu z 0,2 procenta na 0,8 procenta.
Ke snižování cen docházelo v listopadu kromě potravinářského průmyslu také v průmyslu chemickém, textilním, dřevozpracujícím, papírenském a kovodělném. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles cen zaznamenal zpracovatelský průmysl. Zde ceny v listopadu meziměsíčně klesly v průměru o 0,5 procenta po říjnovém poklesu o 0,1 procenta. Ke snižování cen docházelo v potravinářském, chemickém, textilním, dřevozpracujícím, papírenském a kovodělném průmyslu.

K největšímu poklesu (o 1,7 % m/m) došlo ve výrobě základních kovů, kde navzdory vysoké energetické náročnosti odvětví ceny konstantně klesají více než rok v kuse. Stejně hluboký pokles cen se udál i v chemickém průmyslu, šlo však pouze o částečnou kompenzaci předchozího růstu.

Zvyšování cen naopak pokračovalo v elektrotechnickém průmyslu. Ve výrobě automobilů po předchozích čtyřech měsících setrvalého růstu v listopadu ceny nepatrně klesly (o 0,1 % m/m).

PSALI JSME:
Zemědělci dramaticky zlevňují, potravináři zlevňují také, v obchodech však potraviny stále zdražují

V energetickém a těžebním průmyslu se ceny zvyšovaly. Těžební průmysl zaznamenal průměrný nárůst cen o 0,2 procenta meziměsíčně po předchozím růstu o 0,6 procenta. V energetickém průmyslu pak ceny v listopadu vzrostly o 0,2 procenta meziměsíčně poté, co předchozího čtvrt roku klesaly. Důvodem byly vyšší ceny elektrické energie.

Ceny u zemědělců a potravinářů nadále klesají, ve spotřebitelských cenách potravin to ale zatím moc vidět není. Ceny zemědělských výrobců se v listopadu meziměsíčně snížily o výrazné 4,9 procenta.

Trend jejich snižování trvá po velkou část letošního roku a oproti lednu tak byly v listopadu ceny u zemědělců nižší o 19,3 procenta. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly tyto ceny ale stále o 20,9 procenta vyšší. V potravinářském průmyslu v listopadu ceny klesly o 0,3 procenta meziměsíčně a oproti letošnímu lednu byly nižší o 5,1 procenta.

Pokud srovnáme ceny s předpandemickým únorem 2020, byly ceny u potravinářů vyšší o 29,1 procenta. Spotřebitelské ceny potravin se v listopadu snížily o 0,4 procenta meziměsíčně, ale oproti lednu byly nižší jen o 2,6 procenta. Oproti předpandemickému únoru 2020 byly ceny vyšší o 29 procenta, tedy zhruba stejně jako v potravinářském průmyslu.

PSALI JSME:
Zlevňování potravin je nevyhnutelné

Ceny stavebních materiálů opět klesly, stavební práce ale nadále zdražují. Meziměsíčně byly ceny stavebních materiálů nižší o 0,1 procenta, zatímco ceny stavebních prací naopak ve stejném rozsahu vzrostly.

Takovýto trend vývoje přitom pokračuje již několik měsíců. Výsledkem je, že ceny stavebních materiálů byly v listopadu meziročně nižší o 0,5 procenta a ceny stavebních prací naopak vyšší o 3,3 procenta.

Ve výrobním sektoru tak nadále vesměs pokračuje trend snižujících se cen. Lze předpokládat, že důvodem je jak slabší poptávka, tak i nižší ceny vybraných výrobních vstupů. Tento vývoj by měl rovněž zmírňovat tlak na růst spotřebitelských cen.

Velkou nejistotu však v tomto ohledu představuje nárůst regulovaných cen energií od příštího roku, který se pravděpodobně propíše do vyšších vstupních nákladů firem.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ČNB se obává míry lednového přecenění

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.