Vytlačí Lesana na konci roku Silvestra?

Jak jsem psal už o Vánocích v článku Kolik máme v Česku Ježíšků, data, z nichž čerpám, jsou roky stará. Ale stejně to mají všechny vyhledávače a samozřejmě i umělá inteligence. Ani ta lepší údaje nenajde. Kvůli restrikcím EU ohledně ochrany osobních údajů prostě nejsou k dispozici novější data o křestních jménech a příjmeních v Česku než ta z roku 2016.
Počeštěné ženské křestní jméno Lesana (Silva), mělo v roce 2016 jedenáct žen v Česku, Silvestr žil jen jeden. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Počeštěné ženské křestní jméno Lesana (Silva), mělo v roce 2016 jedenáct žen v Česku, Silvestr žil jen jeden. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Takže na otázku, kolik máme v Česku Silvestrů coby nositelů křestního jména, je odpověď podle již neaktualizované statistiky tuzemského ministerstva vnitra sice snadná, ale velmi pravděpodobně nikoliv přesná k aktuálnímu datu. Někteří Silvestrové mohli od roku 2016 zemřít, zatímco jiní se mohli narodit. Podle posledních dostupných osm let starých údajů jich na konci roku 2016 bylo 393.

Podle množství jich nejvíce v roce 2016 žilo v Praze (23), v Ostravě (20) a v Brně (16). Už to naznačuje, že křestní jméno oslavence každého posledního dne roku nosí více lidí na Moravě a ve Slezsku než v Čechách. Potvrzuje to např. Frýdlant nad Ostravicí, kde v roce 2016 žilo šest Silvestrů, přičemž jeden připadl na 4 100 nositelů jiných křestních jmen.

Když jsem si ve své personální bublině udělal anketu na téma křestní jméno Silvestr, dostalo se mi v zásadě dvou odpovědí. Tou první byl odkaz na amerického herce Sylvestra Stalloneho, tou druhou, že jde o nositele křestního jména každoročně posledního svátku a s tím spojených oslav.

Oboje je správně, ale ani ti z mé „bubliny“, kteří v mládí studovali latinu, si neuvědomili, že slovní základ mužského křestního jména Silvestr a ženského Silva (či Sylva, Silvie apod., pozn. aut.) pocházejí z latinského výrazu pro les, čili „silva“.

Ve snaze dopátrat se v tuzemsku množství počeštěných nositelů a nositelek křestních jmen, tedy Lesan a Lesana, neboť Silvestr se z latiny překládá jako „muž z lesa“ či „lesní muž“, zatímco Silvie a její alternativy jako „žena z lesa“ či „lesní žena“, jsem prošel neaktualizované statistiky a odkazy na ně následující.

Do konce roku 2016 žil v Česku, a podle webu příjmení.cz konkrétně v Českých Budějovicích, jeden nositel křestního jména Lesan. Podle údajů obchodního rejstříku ale v Česku aktivně působil také cizinec s příjmením Lesan.

Počeštěné ženské křestní jméno Lesana, přestože je násobně četnější (v roce 2016 jej mělo 11 žen v Česku), Silvestrovi, muži z lesa, datumově nekonkuruje. Podle českého kalendáře má totiž Lesana svátek 29. října, zatímco světice Svatá Silvie se oslavuje 3. listopadu. Lesan svátek nemá…

Vzhledem k tomu, co se v poslední době děje se západní civilizací, bych se vůbec nedivil tomu, že už v příštích letech budeme – dle nových právních not Evropské unie – poslední den v roce slavit nejen Silvestra, ale kvůli genderové rovnosti také „lesní ženu“, a to ve všech jejích jmenných podobách.

Jako bych to už dokonce i slyšel:
„Hele, kámo, nechceš se mnou letos slavit lesanu?“.
„Ani ne, kámo, u nás doma se vždy slavil silvestr. Ale od té doby, co zakázali i prskavky, je to fakt děsná nuda…“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena