Česko dává sbohem obřím domácím ohňostrojům

Kdo si nedovede oslavy konce roku představit bez pořádného reje petard, má letos možná poslední možnost si zařádit podle svého gusta. Vláda v létě schválila novelu zákona o prodeji a manipulaci s pyrotechnickými výrobky, která používání nebezpečnějších kategorií výrobků výrazně reguluje.
Česko má před sebou pravděpodobně poslední silvestrovské oslavy, kdy jsou pravidla pro používání pyrotechniky volnější než v okolních státech. Zpřísnění má přinést plánovaná novela zákona. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Česko má před sebou pravděpodobně poslední silvestrovské oslavy, kdy jsou pravidla pro používání pyrotechniky volnější než v okolních státech. Zpřísnění má přinést plánovaná novela zákona. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ministerstvo životního prostředí uspořádalo anketu, do které se zapojilo 65 tisíc občanů. Podle výsledků je pro úplné nebo částečné omezení pyrotechniky přes 90 procent respondentů. Nejvíce lidem vadí úhyn zvěře (83,1 %), hluk (79,1 %) a nepořádek po odpalování (73,5 %).

Používání pyrotechniky je samozřejmě regulováno i v současné době, ale zástupy zdravotníků, ochránců přírody i laické veřejnosti již spoustu let volají po jejich zpřísnění. Vláda letos v létě schválila novelu zákona, kterou se musí zabývat ještě Poslanecká sněmovna a následně ji podepsat prezident. Pyrotechnické výrobky se rozdělují na zábavní pyrotechniku (F1 až F4), divadelní (T1 a T2) a ostatní pyrotechnické výrobky (P1 a P2). Vyšší číslo u jednotlivé kategorie znamená vyšší riziko při jejím používání. Zákon stanovuje zákaz prodávat pyrotechnické výrobky mimo kamenné prodejny. Zejména ve stáncích a na trzích docházelo nejčastěji k situacím, kdy se pyrotechnika dostala do rukou osob, které nedosáhly požadovaného věku nebo odborné způsobilosti, pokud byla pro daný typ výrobku stanovena.

Výjimku z tohoto pravidla budou mít jen pyrotechnické výrobky kategorie F1, která v sobě zahrnuje jen málo nebezpečné produkty, jako prskavky. Některé obchodní řetězce již v minulých letech od prodeje pyrotechniky dobrovolně upustily.

Kurýr pyrotechniku nedoveze

Při prodeji pyrotechniky na dálku bude muset prodejce přijmout taková opatření, aby bylo možné vždy ověřit věk kupujícího, případně jeho odbornou způsobilost. Zároveň bude povinen zajistit, že pyrotechnické pomůcky budou předány pouze osobě, která dosáhla požadovaného věku nebo stupně odbornosti.

Osvědčení o odborné způsobilosti se v současné době vyžaduje jen u nejnebezpečnějších výrobků kategorie F4, T2, P2. Nově se bude nutné i u zábavní kategorie F3, která byla doposud dostupná od 21 let věku.

U pyrotechnických výrobků kategorií F3, F4, T2, P2 bude moci k předání docházet jen v místě, kde lze pyrotechnické výrobky skladovat (sklady, příruční sklady a prodejní místnosti splňující požadavky právních předpisů na výstavbu, pozn. aut.). Vyloučeno je tedy vyzvedávání prostřednictvím výdejních boxů apod.

Pokuta až půl milionu

V případě, že vznikne podezření, že jsou tyto výrobky prodávány v rozporu s nařízením, mohou dozorové orgány (Česká obchodní inspekce, orgány státní báňské správy) pyrotechniku zajistit až do doby, než dojde k rozhodnutí o spáchání přestupku. Bude tak zajištěno, aby v případě uložení trestu propadnutí pyrotechnických výrobků nedošlo k jeho zmaření.

Správní orgán bude moci uvalit trest zákazu činnosti, a to až na tři roky. Týkat se bude prodejců, kteří výrobky kategorie F4, T2, P2 prodávají odborně nezpůsobilým osobám, v místech, kde je jejich prodej zakázán či při prodeji na dálku nesplní některou ze zákonných povinností.

Postih navíc nehrozí jen prodejcům, ale všem fyzickým osobám, které budou s pyrotechnickými výrobky vyšší kategorie nakládat bez odborné způsobilosti. V takovém případě jim hrozí pokuta až do výše 500 tisíc korun.

Volná ruka obcím

Všechny pyrotechnické výrobky (s výjimkou kategorie F1) nebude možné odpalovat ve vzdálenosti do 250 metrů od objektů, jako jsou nemocnice, domovy pro seniory, stacionáře, útulky, zoo a další.

Zákon zároveň posílí pravomoc obcí používání pyrotechniky dále omezovat. Bude v jejich kompetenci odpalování pyrotechnických výrobků zcela zakázat, a to na celém území, nebo v jeho části, případně vymezit dobu jejich používání.

Obce mohou používání pyrotechniky regulovat i v současnosti. Například v Praze je zakázáno používat volně prodejnou pyrotechniku v citlivých částech města, především v centru, v parcích, na náplavkách, v blízkosti nemocnic, domovů pro seniory či osoby se zdravotním postižením, zoologické zahrady a útulků pro zvířata.

Při současné úpravě mohou obce využívání pyrotechniky zakazovat na základě zákona o obcích, který jim dává možnost zabezpečovat záležitosti veřejného pořádku. Nicméně tuto možnost obce využívají jen omezeně, neboť musejí odůvodňovat přiměřenost svého rozhodnutí vzhledem k dalším zájmům.

K plošnému zákazu, tedy na celém území po celý rok, tak prakticky nepřikračovaly. Podle nového zákona budou mít zastupitelstva možnost pyrotechniku zcela zakázat, aniž by jejich rozhodnutí podléhalo posuzování přiměřenosti. Bude tak na jejich rozhodnutí, zda upřednostní ochranu zdraví, majetku i životního prostředí.

Naposledy do plných?

Poslední Silvestr s rozvolněnými pravidly využívání pyrotechniky možná bude svádět k přeceňování sil a snaze naposledy rozpoutat masivní ohnivou show. Zvyšuje se tak riziko zranění, k nimž každoročně při používání pyrotechniky dochází.

Že není vhodné řádit víc než obvykle, varuje i PR manažer Direct pojišťovny Michal Kárný: „Při snaze užít si pyrotechniku se zvyšuje pravděpodobnost chyb. Zvláště u lidí, kteří se k pálení ohňostrojů odhodlali poprvé. Důležité je stále postupovat přesně podle pokynů výrobce, dávat pozor na sebe i na okolí.“

Škody nehrozí pouze na zdraví, ale také ne majetku. Pokud i přes veškerou obezřetnost dojde k poškození majetku, pomůže pravděpodobně pojištění odpovědnosti. Kdo se ale chová nezodpovědně a zapaluje rachejtle například na parkovišti, na plněním od pojišťovny může zapomenout.

Totéž platí pro případ, že škody způsobí někdo pod vlivem alkoholu nebo v případě používání nelegální pyrotechniky či takových výrobků, pro něž nemá uživatel oprávnění.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek