Vyvolávači deště, čiňte se! Vyprahlá zem zdraží jídlo a přepíše mnohé plány

Nebývalé sucho zdraží základní potraviny. V jisté nadsázce řečeno: Vyvolávači deště, čiňte se! Poslední zprávy ministrů životního prostředí a zemědělství jsou jasné: Země je vyprahlá tak, že i kdyby pršelo čtrnáct dnů v kuse, nic moc to nezmění.
Remízky a rybníky jsou fajn, ale bez nových přehrad se neobejdeme. Foto: Depositphotos.com

Celorepublikově, kumulativně, chybí za posledních šest let v půdě 400 litrů vody na metr čtvereční, v Královohradeckém kraji dokonce tisíc, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dodávky pitné vody zachraňují přehrady, ale řeky jsou na deseti procentech průměru. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana se očekává propad zemědělské produkce na 20-40 procent ve srovnání s pětiletým průměrem. „To může negativně ovlivnit zejména chov masného skotu a ovcí a koz,“ uvedlo ministerstvo zemědělství.

PSALI JSME:
Naši předci by se divili. Tolik pšenice a řepky nikdy nepěstovali

V této souvislosti snad každého, kdo vystrčí paty za humna, praští do očí, že královsky dotovanému „žlutému moru“, řepce, se stále daří dobře. Škoda, že není k jídlu.

A co se suchem? „Často slýchám, že se máme zaměřit pouze na zadržování vody v krajině. Souhlasím, že stav půdy a krajiny je pro zadržení vody nezbytný, ale takové vody se nenapijeme. Proto musíme mít i velké nádrže, které zajistí zásobování pitnou vodou při několikaměsíčním suchu,“ uvedl Toman. Jinými slovy: Remízky a rybníky jsou fajn, ale bez nových přehrad se neobejdeme.

Pokračují proto přípravy stavby nových přehradních nádrží Nové Heřminovy, Skalička a Vlachovice a soustavy tří nádrží na Rakovnicku – Kryry, Senomaty a Šanov.

PSALI JSME:
Stát do sucha nalévá miliardy a další potečou

Jedním z důležitých opatření je omezení maximální výměry jedné plodiny na 30 hektarů. Od příštího roku bude platit na veškeré půdě v celé republice. Napravuje se tak zemědělství z časů komunistických JZD.

Z posledních vystoupení ministra životního prostředí Brabce stojí za podtrhnutí jeho poznámka k tomu, že „měření odběru budou podléhat také už menší zdroje vody“. A že se budou přehodnocovat udělená vodoprávní povolení. Koupíte pozemek, dostanete stavební povolení, i povolení k odběru vody, ale ejhle, najednou zpátečka, a žádné stavění, protože v obci je prostě málo vody. Na to pozor. To se ve velkém může dotknout i firem, plánujících rozšíření výroby.

PSALI JSME:
Žijeme jako dávné civilizace před kolapsem, říká egyptolog Bárta

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod vedením nového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru