Vzestup akcií firem spojených s umělou inteligencí a obezitou? Sázkou na jistotu je obranný průmysl

Analýza
Uprostřed nadšení z umělé inteligence a léků na obezitu vidí akcie různé vyhlídky: Neutrální u nadhodnocených amerických akcií, negativní u Japonska kvůli rizikům spojeným s tamní měnou, pozitivní u Evropy. Evropské obranné akcie získávají na atraktivitě. Kam až jde ještě gumu napnout?
Očekává se, že tržby největší německé obranné firmy Rheinmetall porostou v nadcházejících pěti letech v přepočtu minimálně o 18 procenta ročně. Ilustrační foto: Sonaz – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7850151

Nadšení investorů z generativní umělé inteligence (AI) a nového druhu léků proti obezitě od firem Eli Lilly a Novo Nordisk rozpoutalo v příznivém ekonomickém prostředí spekulativní horečku. A výsledky jsou přímo ohromující.

Nvidia si během krátké chvíle vydobyla pozici třetí nejcennější firmy v USA s hodnotou 2,2 bilionu dolarů a Novo Nordisk se stal nejcennější evropskou firmou o hodnotě 600 miliard dolarů. Navíc je tady celý ekosystém firem navázaných na AI a na biotechnologie a léky proti obezitě, který z tohoto boomu těží. A nezapomínejme na Sedm statečných.

Nadšení vždycky vyžene chamtivost a extrapolovaná očekávání do neudržitelných výšin. A nejinak je tomu i dnes. V únoru 2024 dosáhl americký akciový trh úrovně ohodnocení, jakou jsme neviděli od technologických bublin roku 2021 a internetové horečky.

PSALI JSME:
Největší evropskou firmou se stal Novo Nordisk

V minulosti takové ohodnocení zpravidla přineslo pro dalších deset let po odečtení inflace nízké akciové výnosy. Americké akcie jsou jen o 5,2 procenta výše než v prosinci roku 2021, zatímco americký index spotřebitelských cen byl v lednu 2024 o 10,6 procenta vyšší.

Při současné úrovni ohodnocení tedy není ta pravá chvíle být chamtivý. Vlastně by se měli investoři zamyslet nad tím, zda svou expozici v amerických akciích nesnížit. Ale samozřejmě se také můžeme strašlivě mýlit a guma se bude napínat ještě dál.

Není se kam schovat. Nebo ano?

Kvůli nadsazenému ohodnocení amerických akcií jsme vůči strategicky pozitivnímu pohledu na americké akcie takticky neutrální. O Evropě se sice dá říct spousta nepěkných věcí, ale tamní fiskální ventily se otevírají.

Evropský akciový trh má ve srovnání s americkými a japonskými akciemi co dohánět, takže podle nás může ve 2. čtvrtletí nastat z geografického pohledu příklon k Evropě. K japonským akciím se pro nejbližší dobu stavíme dál odmítavě kvůli rizikům spojeným s japonský jenem a otočce japonské centrální banky (BoJ) ve věci základní sazby.

Zdroj: Peter Garnry, Saxo Bank

Na úrovni jednotlivých sektorů se přikláníme k energetice (vynikající hodnota a dobré zajištění proti inflaci, pozn. aut.), zdravotnictví (značný růst vzhledem k ohodnocení) a finančním institucím (příznivé ohodnocení a dosud dobré provozní prostředí).

Negativně naopak vidíme průmyslové podniky (nízký růst a drahota), informační technologie (v dohledné době až moc spekulací a povyku), veřejné služby (slabý tah na bránu a špatné vyhlídky) a nemovitosti (slabý tah na bránu a drahota).

Sázka na jistotu: Evropský obranný průmysl před americkými volbami

Letošní rok je nejvýznamnějším volebním rokem v moderní historii a nejdůležitější budou americké prezidentské volby 5. listopadu, zejména pro Evropu. Biden s Trumpem mají v posledních dvou velkých průzkumech mezi voliči zhruba stejný počet hlasů a Trump zpochybňuje význam NATO i vojenské podpory pro Evropu, takže jsou evropští politici z čím dál drzejšího Ruska vcelku nervózní.

Zdroj: Peter Garnry, Saxo Bank

Ale nezávisle na tom, jestli Trump vyhraje, nebo ne, vyvolaly jeho poznámky ohledně NATO v evropských hlavních městech pozdvižení, takže se vystupňovalo úsilí o dramatické zvýšení výdajů na obranu. Polsko již dnes dává čtyři procenta svého hrubého domácího produktu (HDP) a je ochotno ještě přitlačit.

Oficiální cíle v oblasti evropských vojenských výdajů převyšují dvě procenta HDP, takže lze očekávat značný růst a při nákupech bude „Evropa na prvním místě“, což prospěje tamním obranným firmám.

Očekává se, že tržby největší německé obranné firmy Rheinmetall porostou v nadcházejících pěti letech v přepočtu minimálně o 18 procenta ročně. Evropský obranný průmysl patří podle nás k sázkám na jistotu.

Jak mohou investoři získat expozici v obranném průmyslu? Mohou se inspirovat naším tematickým košem nebo zkusit různé ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.), jako je Future of Defence UCITS ETF nebo VanEck Defense UCITS ETF.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Letos měl přijít comeback „zelených akcií“. Trh má ale větší zájem o Rheinmetall

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Vyplatí se zbavit se v květnu akcií?

Na patnácti hlavních světových akciových trzích výnosy od května do října trvale zaostávají za zbytkem roku. Největší sezónní rozdíl se vyskytuje u britského indexu FTSE 250 (1,7 %), zatímco u amerického indexu …

Portfolio lze diverzifikovat i pomocí deviz

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX, forex, pozn. aut.) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB