Vznikne digitální mapa Česka? Doufejme, že ano!

Názor
Vláda na svém pondělním jednání podpořila návrh na vytvoření digitální technické mapy ČR, která může výrazně přispět ke zrychlení stavebních řízení a řešení současné paralýzy na stavebním trhu. Pokud úprava projde i Poslaneckou sněmovnou, stát i soukromí investoři pocítí její přínos dřív než v roce 2023, na kdy je plánována platnost nového stavebního zákona.
Slavonice mají k dispozici rozšířené možnosti mapového portálu, které slouží pro administraci údajů potřebných při správě obce. Jde např. o získání kompletních informací z Katastru nemovitostí, či např. data veřejného osvětlení. Určit přesnou polohu inženýrských sítí je velmi jednoduché. Reprofoto: slavonice-mesto.cz

Právní úprava navrhovaná poslanci v čele s místopředsedou ODS Martinem Kupkou si klade za cíl zastřešit nekoordinovaný vznik digitálních technických map, které často vytvářejí samotné obce. Mapy tak nejsou k dispozici plošně na celém území státu a chybí podrobnější úprava povinností správců dopravní a technické infrastruktury při předávání údajů pro aktualizaci, což brání jejich plnému využití zejména v územním a stavebním řízení.

Nyní musí investoři před zahájením řízení sami oslovovat jednotlivé správce, kterých je bezmála dvacet. To je časově i administrativně velmi náročné a právě zavedení digitální technické mapy by tento proces významně zjednodušilo. Pokud však mají být pro zrychlení přípravy, umisťování a povolování staveb tyto mapy využity, je změna současné právní úpravy nezbytná. Propojení s digitální mapou veřejné správy pak významně přispěje ke zjednodušení a zrychlení celého stavebního procesu v České republice, který u bytových domů v Praze v současnosti trvá i víc než deset let.

Vznik map je současně nezbytným předpokladem pro úspěšnou digitalizaci těchto procesů. Se sběrem dat, sjednocením přístupů a zavedením povinnosti zanášet změny tak jistě není třeba čekat na celkovou revizi stavebního práva. Každý dílčí krok, který může současnou paralýzu na stavebním trhu urychlit, uvítá nejen soukromý sektor, ale i stát, který se sám vlastní vinou a nekoordinovanými změnami stavebního práva dostal do legislativní pasti.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební zákon se měl změnit už dávno

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.