Vztahy Paříže a Washingtonu jsou na bodu mrazu

Názor
Vztahy mezi Francií a Spojenými státy se prudce zhoršují, dost možná na nejslabší úroveň novodobé historie. Ještě nikdy – ani během Války v Iráku, s níž měla Paříž problémy – se totiž nestalo, aby odvolala svého velvyslance z Washingtonu. Nyní odvolává nejen jej, ale také velvyslance v Austrálii. Spojenci jí prý „vrazili kudlu do zad“.
Na snímku je francouzská dieselová ponorka třídy Scorpene. Foto: Mak Hon Keong – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7724579

Francii rozlítilo, že Austrálie v týdnu oznámila, že hodlá od Spojených států a také od Británie nakoupit flotilu jaderných ponorek. Tím vlastně „potopila“ pět let starý, obří kontrakt na dodání tuctu dieselových ponorek za v přepočtu 1,4 bilionu korun (částka odpovídá celkovým výdajům českého státního rozpočtu za celý rok 2018, pozn. aut.), které měl zajistit francouzský státní výrobce plavidel Naval Group.

O úplně nečekanou „dýku do zad“ ale nejde. Australští politici si v uplynulých letech opakovaně stěžovali na to, že Francie není a nebude schopna dodat ponorky včas (poslední z ponorek měla být dodána v roce 2050).

Vadily jim také vícenáklady, jež mělo zajištění dodání ponorek provázet. To vše v době, kdy Canberra nutně potřebuje modernizovat výzbroj svého námořnictva, aby obstálo tváří v tvář stále asertivnějšímu a technologicky stále lépe vybavenějšímu námořnictvu čínskému.

PSALI JSME:
Španělsko vyjde jedno obrněné vozidlo Piranha o milion eur dráž než Rumunsko

Čína je také zcela zásadní pro australskou ekonomiku. Peking v obrovských objemech nakupuje od Austrálie vše od nerostných surovin, přes víno až třeba po služby v oblasti vzdělávání. Pokud by Austrálie vojensky nedržela krok, mohl by Peking uplatnit tuto svoji převahu právě i v oblasti vzájemného obchodu a začít se snažit agilněji si třeba diktovat cenu za dodávané australské zboží či služby.

Celá causa je smutnou vizitkou celé Evropské unie. Francie totiž aspiruje být po blížícím se odchodu německé kancléřky Angely Merkelové zřetelným lídrem celé Unie. Tento rádoby lídr ale není schopen plnit dojednané kontrakty. A ještě se vzteká, když dá pak druhá strana obchodu přednost někomu jinému.

Navíc se ukazuje, že anglicky mluvící země – USA, Británie a Austrálie – utužují „osu“ vojenské spolupráce, přičemž se v ní obejdou bez jediného zástupce EU. To je nepochybně závažný signál. A symbol. Sama EU ve světě vojensky absolutně neobstojí. Byla by jen hračkou v rukou skutečných geopolitických mocností, jako jsou USA nebo Čína.

PSALI JSME:
Obrana nás šikanuje. Je to jako Hlava XXII, říká šéf české firmy, která měla armádě dodat obrněnce Perun

Spojence EU potřebuje s absolutní nutností. Nynější causa ale představuje signál, že spojenci s ní nemusí mít trpělivost věčně. Tím, že se bude Paříž vztekat a odvolávat velvyslance, byť by mělo jít jen o gesto, moc ničemu nepomůže.

Francie a s ní celá EU se musí sebrat, začít plnit kontrakty a závazky. Přestat se enormně zadlužovat. Přestat prosazovat extrémně nákladné, oslabující zelené politiky, které v podobném rozsahu nikdo jiný ve světě neprosazuje. A místo podvolení se zelené ideologii raději včas plnit své kontrakty vůči vojenským spojencům.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Brusel a revoluční zelený balíček. Unijní ekonomice hrozí, že se osudově střelí do nohy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty v Česku budou dále zdražovat

Pohonné hmoty v ČR budou v příštích dnech dále zdražovat, v rozsahu kolem 15 haléřů na litr. Důvodem je růst cen ropy na světových trzích k maximům za celé období od roku 2018. Ropa Brent se aktuálně prodává za více …

Ceny v českém průmyslu rostou nejrychleji od roku 1993

Ceny průmyslových výrobců v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 1,2 procenta, což opět překonalo všechny odhady. V průměru se čekalo zdražení kolem 0,6 procenta. Oproti červencovému nárůstu o 1,6 procenta sice jde …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neurathen a Basteibrücke: Výlet na kdysi český hrad do Německa (2)

ObrazemReportáž
Bez prvního mostu pro turisty v Evropě, Basteibrücke, který se v Národním parku Saské Švýcarsko od roku 1851 tyčí do výšky 194 metrů nad hladinou řeky Labe (Elbe) a překlenuje svými 76 metry délky propsat Mardertelle (Kuní jáma), by byl výstup na pozůstatky středověkého skalního hradu Neurathen obtížný. Ale i tak to rozhodně není nic pro rodiny s dětmi v kočárku či pro vozíčkáře. Pro ně je to zcela nesjízdná oblast.