Španělsko vyjde jedno obrněné vozidlo Piranha o milion eur dráž než Rumunsko

Podpis kontraktu na dodávku první tranše 348 bojových vozidel pěchoty založených na platformě osmikolového obrněného vozidla Piranha V pro španělskou armádu v celkové hodnotě 1,74 miliardy eur (45 miliard Kč) ukončil roky trvající nejistotu ohledně této zakázky. Španělské ministerstvo obrany tento týden uzavřelo smlouvu s konsorciem Tess Defence, jehož klíčovým hráčem je evropská pobočka amerického zbrojařského koncernu General Dynamics.
Španělská armáda by mohla v budoucnosti disponovat necelou tisícovkou vozidel, která pojmenovala Dragón. Foto: Španělské ministerstvo obrany

Konsorcium Tess Defence vedle General Dynamics European Land Systems (GDELS) podle webu Jane´s Defence Weekly dále tvoří jeho španělská dceřiná firma Santa Bárbara Sistemas a partnerské španělské společnosti Indra Sistemas, Escribano Mechanical &Engineering a Sapa Operaciones (Sapa Placencia).

Podle Národního průmyslového plánu španělského ministerstva obrany nesmí podíl domácího průmyslu na zakázce činit méně než 70 procent její hodnoty. Podíl General Dynamics European Land Systems- Santa Bárbara Sistemas (GDELS-SBS) na kontraktu je podle sdělení zbrojovky 733 milionů eur (19 miliard Kč). Součástí smlouvy je také servis obrněnců, zajištění jejich životního cyklu a také podpora jejich uplatnění na zahraničních trzích.

Vozidlo, které španělské armáda pojmenovala Dragón, je postaveno na platformě osmikolového kolového obrněnce Piranha V a zahrnuje všechny domácí technologie, které španělské ministerstvo obrany požadovalo. Dodávky první tranše by měly probíhat v sedmiletém období, ale plánují se další dvě tranše: 348 vozidel, respektive dalších 287.

PSALI JSME:
Obrana nás šikanuje. Je to jako Hlava XXII, říká šéf české firmy, která měla armádě dodat obrněnce Perun

Celkem by tak španělská armáda mohla v budoucnosti disponovat necelou tisícovkou vozidel (983), která pojmenovala Dragón. Z toho neurčené množství plovoucích obrněnců (na souši se pohybují rychlostí až 100 km/h, ve vodě plavou desetikilometrovou rychlostí – pozn. aut.) získají španělští mariňáci. Prvních pět prototypů osmikolek obdržely ozbrojené síly Španělského království již v roce 2015, kdy se předpokládalo, že Dragónů bude až 1200 kusů.

Podpis kontraktu, jak uvádí Jane´s Defence Weekly, znamená, že může začít samotná výroba bojových vozidel pěchoty, avšak španělská armáda zatím nerozhodla o konečných počtech jednotlivých verzí osmikolek, ani jakou věží bude vyzbrojena bojová varianta.

Ví se jen, že mariňáci by preferovali věž se 120 mm kanónem. Standardní výzbroj vozidel Piranha V tvoří buď bezosádková věž s kulometem ráže 12,7 mm nebo věž Mowag s 30 milimetrovým automatickým dělem, odpalovači granátů a protitankovou střelou TOW.

PSALI JSME:
Fiat Tipo 6616 si jen tak nekoupíte

Španělsko se tak nově připojí k dosavadním čtyřem uživatelům obrněného vozidla Piranha V. Největším z nich je dánská armáda, která od května 2017 disponuje prvními z 309 objednaných strojů (od roku 2018 jej jich v operačním provozu 36, dánská armáda přitom nevylučuje, že celkově mohla používat až 450 strojů v různých konfiguracích – pozn. aut.).

Druhým největším uživatelem je švýcarská armáda se celkem 44 osmikolkami, naopak nejmenším, s pouhými dvěma kusy, jsou karabiniéři v Monaku (knížectví nemá vlastní armádu, jeho obranu by na základě smlouvy zajišťovala Francie – pozn. aut.).

Dosavadním posledním odběratelem vozidla Piranha V je rumunská armáda, která v posledních letech mohutně přezbrojuje. Kontrakt na dodávku 227 osmikolek v celkové hodnotě 895 milionů eur byl podepsán již v lednu 2018 s tím, že prvních 30 vozidel bude vyrobeno v továrně GDELS-Mowaf ve švýcarském Kreuzlingenu a do konce téhož roku dodáno do Rumunska. Loni v březnu ale vyšlo najevo, že program má zpoždění a že nebyl dodán ani jeden stroj.

V této souvislosti stojí za zmínku, že v přepočtu na kus jsou rumunská vozidla Piranha V více než o milion eur lacinější (3,94 mil. eur) než ty španělské (rovných pět milionů eur).

PSALI JSME:
Bude se věž pro nová bojová vozidla pěchoty vyrábět v Česku?

Zavřít reklamu ×
  1. Toto všechno je jen kšeft. Neustále jsme strašeni jakousi „ruskou hrozbou“ a peníze se utrácejí a utrácejí. Jakápak hrozba od národa, který má jen 147 mil. obyvatel, technologicky je 20 let za Evropou, jeho území státu je tak velké, že by se tam ztratila celá Evropa a ještě by hodně místa zbylo, potýká se s finanční krizí, a počet jakýchkoliv bojových prostředků činí cca jen asi polovinu toho co má EU. A k tomu ještě přičtěte USA. Už z logiky věci je to i pro člověka s podprůměrným intelektem naprostý nesmysl. Žádná ruská hrozba neexistuje. Rusové budou mít za pár let problém vůbec uhájit své vlastní obrovské území, a ne aby ještě někam expandovali. Tomu blábolu o hrozbě může uvěřit jen absolutní imbecil. Pravda je jinde. Jde pouze o kšeft pro zbrojařskou lobby. Uměle vyvolávají atmosféru strachu, aby mohli inkasovat neuvěřitelné zisky z výroby zbraní a jejich následnému prodeji státu. A konkrétně tito lidé jsou zodpovědní za situaci v Iráku, Sýrii, Afghánistánu, Libyi atd. Vyvolávají válečné konflikty a na následujících vojenských zakázkách si drsně „mastí kapsy“.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru