Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se ještě v roce 2017 státní lesy chlubily, že je naše republika nejvíce zalesněná v historii. Nejde jen o samotného kůrovce. Nejhorší je sucho. Kvůli němu chřadnou i listnaté stromy, které přitom mají být spásou.
Pokud budou lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. Foto: Depositphotos.com

„V roce 2018 dosáhla výše realizovaných těžeb nejvyšší úrovně v historii, 25,7 miliónů metrů krychlových, přičemž podíl nahodilé kalamitní těžby na celkové těžbě činil bezmála devadesát procent,“ shrnuje Zpráva o stavu životního prostředí. Loni přitom kůrovcem napadeno ještě o další polovinu více stromů než v předminulém roce, který zpráva hodnotí. Podle ministerstva zemědělství navíc nelze očekávat v brzké době zásadní obrat k lepšímu. Situaci navíc zhoršují polomy po náporech větru.

Zděšení už i ve Sněmovně

Celkový objem napadeného dřeva za loňský rok ministerstvo zemědělství odhaduje až na 30 milionů m³. To si laik už ani neumí představit. Za to lidé vidí, jak jim jejich lesy, které znají odmalička, doslova mizí před očima.

„Stačí se jen dívat z okna, jak stromy v údolí opravdu schnou strašně rychle. Všude kolem jsou holiny. Kde jsme se ještě předloni toulali se psem po lese, jsou dnes nevlídné holiny. A až udeří léto, tak jen těžko se na tom chytí nové stromky. Uschnou,“ míní sedmdesátiletý znalec české krajiny Rudolf Bárta z Vraného nad Vltavou.

PSALI JSME:
Sucho sebere Česku minimálně 80 miliard korun

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce podobně mluví i další lidé ze všech koutů republiky. „Mnoho kolegů ve Sněmovně se mi svěřuje, že jim to trhá srdce, když vidí, jak v mžiku zmizeli lesy, kam celý život chodili,“ dodává Brabec.

Nechat být nebo kácet? Záleží, jak kde

Podle ministerstva zemědělství i listnaté dřeviny chřadnou, dlouhodobě duby, jilmy, jasany, olše. Podíl listnáčů na celkové ploše lesů v ČR ale pozvolna stoupá. V roce 2018 podle Zprávy o životním prostředí tvořil 27,3 procenta z celkové plochy lesů, přičemž za doporučený se považuje 35procentní podíl.

V souvislosti s kůrovcem se znovu oživují vášnivé debaty, zda zasahovat či nikoliv. V ochranných bezzásahových pásmech na Šumavě si příroda celkem dobře poradila. Jenže tento přístup nelze použít jako všelék všude. „V případě, že bychom tady rezignovali na zasahování proti kůrovci, pravděpodobně by došlo k jeho rychlému rozšíření a odumření horního stromového patra lesů na velké ploše v relativně krátké době,“ potvrzuje Karolína Šůlová z Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a jako příklad uvádí Jeseníky.

PSALI JSME:
Kůrovcová kalamita: Peníze na dřevo jsou právě k sežrání

Jako smysluplné řešení se podle ní jeví získat čas a umožnit vznik druhově pestřejších, pokud možno nestejnověkých, a tím i ekologicky stabilnějších lesních porostů.

Smrk dnes nikdo nechce, brzy jej bude nedostatek

„Ve druhých zónách se i nadále předpokládá lesnické hospodaření. Správci lesa by velké množství souší znemožnilo porosty opětovně obhospodařovat, tzn. provádět zejména jejich obnovu. Tím by byla hospodářská činnost prakticky vyloučena. Proto se udělují výjimky, ovšem s určitými podmínkami, které vlastník musí splnit,“ vysvětluje Šůlová. Praxe je složitá v tom, že v lesích na sebe narážejí různé zájmy. Někteří vlastníci chtějí kácet, jiní by zase naopak nejraději nezasahovali vůbec.

„Teď smrkové dřevo nikdo nechce. Za pět let ho bude nedostatek a lze očekávat, že zdraží i pětinásobně. Dnes se vyplatí investovat do pily, logistiky, skladů a zdrojů smrkového dřeva i v zahraničí,“ míní obchodník Vladimír Brůna, jenž opustil velkou společnost prodávající zlato a vrhl se právě na dřevo.

PSALI JSME:
Český trh se dřevem se zhroutil, kvůli suchu a kůrovci se prodává i do Číny

Zavřít reklamu ×
  1. Když budeme poslouchat ekology a ochránce přírody, tak bude vše v řiti. Zásah chemii a začít regulovat škůdce. Jinak nás myši a ostatní havěť sežere. Vemte do ruky nurmální selský rozum. Ukrajina neprodá nespracovaný kousek dřeve a my naopat, hlavně hrabat apo nás potopa,

    • To, že střední Evropa bude za 40 let bez stromů, věděla již před 10 ti lety tajná zpráva americké armády. Výkyvy počasí a sucho bude tak velké, že to stromy nemohou přežít. Přežije jen tráva (něco jako step ) Nezapomeňte i US Army si mapují budoucí bojiště.

  2. k tomu nutno dodat, že se kácejí lesy zdravé za účelem zabetonování a vytvoření obludných plechových hal,ve kterých otroci z východních zemí montují a montují a montují. A ještě 1 věc: ŘSD vykácí u obce Brodce nad Jizerou, okr.Mladá Boleslav desítky hektarů lesa a zřídí zde odstavné parkoviště pro kamiony, je již rozhodnuto !!!!! Nelze si stěžovat,nelze to napadnout.

  3. Bylo by docela zajímavé,kdyby, někdo kompetentní spočítal kolik tisíc tun herbicidů se ročně spotřebuje v ČR,Německu,Francii a v Evropě .Při aplikaci se 40-60% odpaří a nikdo neví kam to spadne.Stromy schnou proto že nemají jemné kořenové pletivo .Schnou i stromy co stojí ve vodě.

  4. Bylo by zajímavé kdyby někdo kompetentní spočítal,kolik tisíc tun herbicidů se ročně spotřebuje v celé Evropě.Při jejich aplikaci se 40-60% odpaří.Pak směs putuje vzduchem a nikdo neví kde to spadne.Tady schnou i stromy které stojí ve vodě.Nemají jemné kořenové pletivo.

  5. „Mnoho kolegů ve Sněmovně se mi svěřuje, že jim to trhá srdce, když vidí, jak v mžiku zmizeli lesy, kam celý život chodili,“ dodává Brabec……a zamysleli se ti pitomci nad tím, proč tomu tak je? A jak relativně snadné je vše napravit? To by ale jistí lidé museli přestat považovat břízu (a jí podobné rychlerostoucí stromy) za plevel. Je zvláštní, že tento strom rychle zalesňuje holiny a kultivuje půdu (opadané listí se rozkládá) a udržuje vlhkost….přesto ji lesníci likvidují a vysazují ekonomicky výhodné stromy.

    • No zrovna ta bříza je dost náročnána vodu. Pokud už na tom stanovišti nějaká je tak ji odčerpá jen pro sebe. Všimněte si že pod břízou nic jiného neroste. Dokonce ani ta bříza.

  6. A proto je potreba dale betonovat a asfaltovat nasi rebubliku aby tu bylo stale vice v lete rozpalenyho asfaltu a voda uz nebude vubec z nasich politiku a ostatnich nenazrancu je mi na zvraceni prachy jsou totiz az na prvnim miste a na to brzy dojedem

  7. To je těžký když se vesele neustále těží dřevo ale během posledních 20 let jsem na celém broumovsku našel jen asi 3 místa kde zalesňovali tak to je pak těžké.Zvlášť jestli tento systém ´´funguje´´ v celé čr.
    Ono aby byl strom stromem tak to trvá cca 10-15 let.

  8. No budou se muset sázet rychle rostoucí dřeviny protože jak se bude víc a víc topit dřevem tak to bude nutnost.
    Lesy čr těm jde stejně hlavně o prachy.
    Docela promrhaly příležitosti za poslední desetiletí.Přitom o tom suchu se tu mluví už hóóódně dlouho.Teď jsou převapený jako ti silničáři v Praze když spadne 1cm sněhu.To je matroš fakt že jo být lesním hospodářem tak přes polovinu loidí vyházím.Naprosto nepoužitelný materiál.Přitom studovaný lidi prý?!?

  9. Komouši devastovali republiku, ale co se jim nemůže upřít, tak to je
    geniální zalesňování a vytvoření systému péče o lesní porosty. Dnešní nímandové, plody 70-ti let, úspěšné péče o lesní porosty, rozkradli, zdevastovali, jak lesní porosty, tak lesní půdu, která je rozježděná po harwestorech. Statisíce lesních živočichů, přišli mrknutím oka, o své domovy a ještě se objevují oslové, kteří křičí, že zvěř je přemnožená. Jediný, kdo je přemnožený, je člověk, který už nesnese vedle sebe žádného živočicha, kromě kuřete, prasete a hovězího!! Jen připomínám, že kůrovec žije v našich končinách po tisíciletí a vždy si sním poradila, jak příroda, tak i komouši. Bohužel lesy bylo poslední bohatství, které se dalo
    ještě rozkrást (a to velice výhodně).

    • To jsou ale bláboly….Právě komunisté mohou za to, že je tady plno smrkových plantáží – ano plantáží, protože to s lesy nemá mnoho společného. Usychají totiž i smrčiny ve stáří 30-50 let a ty vysazovali komouši… Zvěř je skutečně přemnožená – je vidět, že nechodíte v přírode. Pořiďte si zahradu u lesa a budete mluvit jinak, uvidíte co dokážkou lesní kozy. A lesy jako bohatství? Už v roce 1989 (květen) vytvořili vědci Zprávu o stavu životního prostředí v Československu, kde bylo uvedeno, že v letech 2010-20 čeká naše hospodářské lesy kolaps. Tehdy to bylo zdůvodňováno znečistěným ovzduším, teď se k tomu přidalo oteplení klimatu a sucho s následným přemnožením kůrovce.. Jako oblasti nejvíce postižené byly označovány severní Morava a Vysočina. Takže trefa ekologů do černého..

  10. Pro Milana. Teda většího hlupáka jeden aby pohledal. Hlavu plnou těch eko keců od nefachčenek z neziskovek podporovaných kapitalistickou loby ze západu. Se zamyslete. Je zvláštní,že kůrovec řádí jen u nás a né v okolních státech. Čím to je???? Trend byl,že od nás kupovali levně dřevo a pak nám tu navozili drahé výrobky. Když už je trh zasycen uděláme to tak aby od nás draze kupovali naše dřevo. Ta kalamita byla vyvolána uměle.

    • Protože v okolních státech tak příšerně nehospodařili v lesích, Němci i Švýcaři dotacemi podporovali obnovu lesa po smrčinách smíšenými lesy, proto tam nemohou mít kůrovce v takovém rozsahu jako unás, kde se desetiletí za totáče preferovala výsadba smrkových plantáží.

  11. Díky Bursíkovi, straně Zelených a hnutí Země, Duha a podobným je naše příroda v takovém stavu. Pamatujete si, jak mladé holčičky se přivazovaly k napadeným stromům aby je nemohli lesáci pokácet? ,
    Pamatujete, jak Bursík prohlásil, že lýkožrout smrkový je součást přírody a nesmí se proti němu nic podnikat? Příroda si poradí sama, říkal. Výsledky vidíme všude kolem . Za vše mohou ekologové a podobná hnutí. Měli by společně zaplatit škody.

    • To je skutečně pro zasmání, tady je zábava jako na Sputniku. Jaké nesmysly nám tady ještě sdělíte?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.