Z deseti zkoumaných léků uspějí jeden až dva. Vývoj stojí miliardu dolarů

Po celém světě se neustále zkoumají nové léky na rakovinu a další choroby. Uspěje ovšem jen menší část prověřovaných látek. S vývojem například pomáhá umělá inteligence. O nových trendech a pokroku v objevování léků mluvili odborníci začátkem září na už 8. ročníku letní školy Prague-Weizmann Summer School on Advances in Drug Discovery věnované právě vývoji léčiv.
Vývoj nového léku trvá až patnáct let. Ilustrační foto: Pixabay.com

Akce se tradičně účastnili experti z předních mezinárodních farmaceutických a biotechnologických společností i z akademické sféry a také studenti a mladí vědci z celého světa. Akci podpořil svou účastí také ministr školství Vladimír Balaš a tuzemská velvyslankyně Státu Izrael Anna Azariová.

Odborníci například připomněli, že samotný objev nové léčivé látky automaticky neznamená, že se za několik let objeví v lékárně. V praxi uspěje zhruba jeden až dva nápady z deseti. Rozdíl je v navazujícím procesu, tedy transferu technologií.

„Zjednodušeně jde o to, aby se nová látka úspěšně otestovala a právně ochránila, aby se nápadem začaly zabývat farmaceutické firmy. To všechno stojí obrovské peníze a vyžaduje značné know-how,“ řekl zakladatel školy Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

PSALI JSME:
Do vývoje nových léků se Evropě investují desítky miliard

Letní škola podle něj účastníkům z řad doktorandů a postdoktorandů celý tento proces prakticky přibližuje: „V rámci své profesní kariéry pak budou na vše mnohem lépe a hlavně prakticky připraveni.“

Dlouhá cesta k úspěchu

Vývoj jednoho léku trvá až patnáct let a vyjde okolo jedné miliardy dolarů. Nejen pandemie covid-19 ukázala, že investice do vědy a výzkumu v oblasti medicíny jsou zásadní pro zlepšení kvality léčby a života pacientů i jejich okolí.

„Přínos, který vývoj nových léků představuje, pozitivně ovlivňuje lidstvo globálně, bez ohledu na geografické hranice. Proto mě těší, že se česko-izraelská spolupráce rozvíjí zejména v oblasti medicíny a biologie,“ uvedla Anna Azariová, izraelská velvyslankyně v Česku.

PSALI JSME:
Výzkum nových léků ušetřil zdravotnictví až 3,5 miliardy korun

„To je do velké míry zásluhou spolupráce mezi ÚOCHB a Weizmannovým institutem věd. Díky nim se letos v Praze scházejí mladí vědci z Česka a Izraele, aby společně pracovali na projektech v této klíčové oblasti. Což je pro nás ten nejlepší příslib do budoucna,“ dodala diplomatka.

Mezinárodní akce se koná střídavě v Izraeli a v Česku a patří k prestižním výměnným studijním akcím zaměřeným na pokrok v procesu objevování léků od základní vědy až po výrobní proces. Ve spolupráci s izraelským Weizmannovým institutem věd ji společně organizují Ústav organické chemie a biochemie AV ČR a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

Miliardové úspory

Výzkum nových moderních léčiv, tzv. klinické hodnocení, je velmi komplikovaným procesem, který se odehrává po celém světě včetně České republiky.

Z nedávné studie Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) a poradenské společnosti EY, jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, vyplynulo, že členské společnosti tohoto sdružení realizují bezmála čtyři sta klinických hodnocení nových léčiv – především v oblasti onkologie, infekčních onemocnění a nemocí nervové soustavy.

PSALI JSME:
Nejen covid-19. Nové léky pomáhají proti rakovině či migréně

„Do hodnocení bylo v loňském roce zapojeno více než 16 tisíc českých pacientů a téměř dva tisíce lékařských týmů. Celkové úspory zdravotnického systému, které členské společnosti naší asociace generovaly realizací klinického hodnocení, dosáhly výše 3,4 až 3,5 miliardy dolarů,“ konstatoval David Kolář, výkonný ředitel AIFP. Dodal, že oproti roku 2019 jde o více než stoprocentní nárůst.

Z klinického hodnocení mají prospěch tři skupiny. „Je to nejprve samotný pacient, protože zejména v onkologii se dostane k inovativní léčbě cestou klinické studie v řádu let dříve, než je lék registrován,“ poznamenala Regina Demlová, primářka Oddělení klinických studií Masarykova onkologického ústavu v Brně a přednostka Farmakologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně.

„Potom je to lékař, který se naučí s lékem pracovat, zná nežádoucí účinky a umí řídit léčbu. A nakonec je to samotné zdravotnické zařízení, pro něž klinická hodnocení léčiv znamenají finanční či publikační benefity,“ dodala.

PSALI JSME:
„Vývoj nového léku stojí i miliardu dolarů,“ říká ředitel farmaceutické asociace Jakub Dvořáček

Zavřít reklamu ×
  1. Farmaceutická lobby je rakovinou tohoto světa,jelikož je zaměřená na zisk,nikoliv na zdraví občanů…Obrovské trauma utýraných laboratorních živočichů nechává tyto zrůdy v klidu…Genetika je jedna,bohudík,jinak by tyto zrůdy „vyráběli“ cokoliv…Zrůdnost celého tohoto molochu je v ignorantství stavu nemoc-zdraví!Psychosomaticky se jedná o princip povédomí intelektu a racionalita sebereflexe…Pochopení této rovnice znamená absenci konzumaci medikamentů s vedlejším účinkem!Pacientům se záměrně lže o jejich problémech,aby byli manipulovatelnější…Lékař je vydíratelný agentem výrobce na jeho zainteresovanosti…To je důvod k odebrání titulu MUDr pro nemravný postoj zdravotníka!Cytostatika jsou z genetic.hlediska nesmyslné,jelikož nepůsobí individuálně ale plošně,což je z pohledu lěčby idiotské!Účinné zubní náhrady pojišťovna nehradí,ale výśe uvedené svinstvo ano-stupidita úředníků spolu s absencí intelektu vede…Osvěta filosofického pojetí života jako šance na seberealizaci neexistuje,lobby to kompromituje…Intelekt pacienta je dehonestován kolaboranty s tituly,docent nebo profesor ze studia za Husáka byl jedincem loajálním s nemravným bolševismem-jinak by dnes byl přidavačem na stavbě!Systematická tupost,primitivismus a jiné atributy směšné lidské existence je živnou půdou pro lobby darebáků z farmacie,která systematicky poškozuje zdraví pacientů -bez postihu!Alternativní medicína je tlumena jako neźádoucí,hovado na ministerstvu se o to postaral…V nemravné společnosti je nemravný pŕístup ke zdraví,ke spoluobčanům navzájem…Nemravné jsou zákony a jejich zákonodárci…Zbývá dodat,že výśe uvedené je doloženo touto nemravně fungujicí společností,směrující bezchybně ke konzumnímu nihilismu…Kariéra,volby,kolaborace,udavačství /vypěstované bolševismem/,workoholismus,drogy,alkoholismus-všechno záruky zkorumpované populace,která kromě bezdůvodné agresivity nemá perspektivu…Bolí mě hlava…Mám si jít zaběhat nebo si vzít prášek?Co myslíš?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Víte, kdo je Mar? Když ho vidíte, hrozí vám demence

Prospíme třetinu života. A to je už dost na to, abychom se začali o svůj spánek zajímat. Trable se spánkem má dnes významná část populace. Vědci uvádějí, že nočními můrami trpí pět procent populace. Podle nové …

Deprese často zaútočí o Vánocích

Vánoce jako svátky radosti a veselosti? Ne pro všechny to platí. Podle statistik jsou vánoční a novoroční svátky nejtěžším obdobím roku zejména pro osamělé lidi nebo osoby trpící duševní nepohodou.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.