Záložna Creditas končí, přichází banka

Analýza

Největší tuzemská družstevní záložna Creditas se v lednu příštího roku změní na banku. Opravňuje ji k tomu licence, kterou získala od České národní banky (ČNB). I když kampelička přeměnu na bankovní ústav marketingově zaštiťuje slovy o potvrzení svých kvalit, realita je taková, že ke změně muselo dojít.

Zatím nejmenší česká banka Creditas zahájila činnost prvního ledna 2017. Foto: LinkedIn

ČNB totiž přijala opatření proti krachům kampeliček, ke kterým v minulosti docházelo. Každá záložna s aktivy nad pět miliard korun se do roku 2018 musí přeměnit na banku. Creditas se zhruba 20 tisíci klienty má aktiva více než dvojnásobná. ČNB přijala uvedenou regulaci po krachu dvou kampeliček: Metropolitního spořitelního družstva v roce 2013 a WPB Capital v roce 2014.

Banka Creditas se chce profilovat podobně jako nízkonákladové banky, které přišly na český trh v roce 2011 – Air Bank, banka Zuno a Equa bank – nebo Fio banka, jež získala licenci o rok dříve a do níž se včlenila Fio družstevní záložna. Stejně jako oni při svém založení, vsadí nová banka na vysoký úrok spořicího účtu a na bezpoplatkový běžný účet. Zdarma také nabídne pět výběrů z bankomatů u jiných finančních ústavů – vlastní síť bankomatů totiž Creditas prozatím neplánuje.

V ČR má záložna 14 poboček, přeměnou na banku otevře další dvě, pravděpodobně v průběhu příštího roku. Záložnu ovládá olomoucký finančník a podnikatel v zemědělství a energetice Pavel Hubáček. V loňském roce za ni zaplatil necelých 500 milionů korun.

SPOŘICÍ ÚČTY

Vlajkovou lodí nové banky pro retailové klienty má být spořicí účet s nejvyšším úrokem na trhu, a to bez dalších podmínek včetně výše vložených peněz – úroková sazba bude nad jedním procentem ročně. Dnes je na bankovním trhu bez jakýchkoliv navazujících požadavků „zajímavý“ úrok pouhých 0,20 % procenta.

Pokud přistoupíme na nabídky konkurenčních bank, které mají v současné době tolik hotovosti, že o peníze střadatelů zrovna nestojí a budeme-li mít úspory do 400 000 Kč, dostaneme se na více než dvojnásobnou sazbu. Ani to ovšem není žádná výhra pro naše úspory:

Banka Název účtu Roční úrok
Sberbank FÉR spoření PLUS 0,53 % (od 300 tis. do 1 mil. Kč pouze 0,23 %)
ING Bank ING Konto 0,50% (od 400 tis. Kč pouze 0,25 %)
Equa bank Spořicí účet HIT 0,20 % (do 2 mil. Kč)
Wüstenrot Spořicí účet 0,20%
Fio banka Spoř. účet Fio konto 0,15%

 

A JAKÉ JSOU MOŽNOSTI ALTERNATIVNÍHO SPOŘENÍ?

Termínované vklady na jeden rok až deset let budou u banky Creditas úročeny zajímavěji, ale pouze ty s dlouhou fixací. Sazby se očekávají v rozpětí 1 % až 2,50 % ročně. Dlouhodobě ukládat peníze tímto způsobem však není rozumné. Pokud půjdou nahoru úrokové sazby v USA (a to je více než jisté), půjdou časem nahoru mimo jiné úrokové sazby spořicích vkladů a termínovaných účtů. Ano, a bohužel také hypoték.

Proč se tedy připravovat o zisk na dlouhodobých vkladech – tedy pokud vám vyhovuje pozvolné spoření. Budete-li pátrat po alternativě, nabízí se bezpečné zhodnocení úspor na stavebním spoření s „fixací“ na 6 let a úročením 3,20 % až 3,94 % ročně při úložce maximálně 20 000 Kč za kalendářní rok na jednu smlouvu. Vklady jsou ze zákona pojištěny. V rodině můžete mít uzavřeno i více smluv – stavební spoření je možné sjednat na každé rodné číslo bez omezení věku.

Spořitelny sice požadují vstupní poplatek jedno procento z výše cílové částky (na spoření se sjednává cílová částka maximálně 160 000 Kč na jednu smlouvu), ale právě teď je období, kdy si spořitelny potřebují vylepšit svoje roční statistiky a vy byste mohli získat vstupní poplatek zdarma nebo s výraznou slevou. Projděte si internetové stránky jednotlivých stavebních spořitelen, pojištění je možné uzavřít také on-line.

KLÍČOVÉ JSOU FIREMNÍ ÚVĚRY

Pojďme zpátky k záložně, která se za pár týdnů stane bankovním ústavem. Banka Creditas bude muset získat nové klienty, aby měla peníze na svůj další rozvoj. Jejich počet se v příštím roce zvýší v řádu několika desítek tisíc, odhadují zástupci nyní ještě družstevní záložny.

Klíčové bude pro Creditas i nadále poskytování firemních úvěrů (pro malé a střední společnosti). Statistika mluví jasně: Záložna získala na vkladech 9,5 miliardy korun a poskytla úvěry podnikatelům ve výši 7,7 miliardy korun. Také platební styk v cizích měnách je pro banku důležitým produktem pro firemní klientelu.

Plnohodnotnou bankou však bude až ve chvíli, kdy rozšíří svoji nabídku také na další produkty – zejména spotřebitelské úvěry a hypotéky, což by dle vyjádření zástupců kampeličky mohlo být ve druhé polovině příštího roku. Vzhledem k tomu, jak pomalu bývají v bankách nastavovány jednotlivé procesy, je to každopádně optimistická vize.

Kvůli opatření ČNB o podmínkách přeměny kampeliček na banku požádal o bankovní licenci na sklonku loňského roku také Moravský peněžní ústav. Další v pořadí je spořitelní a úvěrní družstvo Akcenta, které prozatím pětimiliardových aktiv nedosahuje.

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den. Myslíte, že by se na banku mohlo měnit i spořitelní držstvo ANO (www.anosd.cz)? Já u nich mám totiž termínovaný vklad na 3,6% ročně a obávám se, že když z něj bude banka, půjde se s výhodami dolů. Nebo to nasmlouvané zůstane? Jsem bankovní laik, takže jen trpím pocitem, že změna na banku je pro klienta vždy k horšímu. Nebo je to jinak?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB