Z Velké sedmy se stalo Velkých 2 645

Do roku 2025 vstoupili investoři sebejistě, protože sázeli na trvalou výjimečnost USA. Optimismus kolem Trumpovy propodnikatelské politiky, deregulací, daňových úlev a dalšího výrazného posílení technologických firem kvůli umělé inteligenci (AI) je v tom jen podporoval.
2 645. To je celkový počet firem zastoupených ve světovém indexu MSCI All Country World Index. Ilustrační foto: Depositphotos.com
2 645. To je celkový počet firem zastoupených ve světovém indexu MSCI All Country World Index. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Brzy však následovala srážka s realitou. Agresivní zavádění cel, geopolitické napětí, změna obchodních spojenectví a tlaky na rychlou reindustrializaci s sebou přinesly nejistotu na trzích. Navíc došel dech akciím technologických megakorporací, které do té doby koncentrovaně posilovaly.

Je zpochybňována tradiční role Spojených států jako opory světové ekonomiky, protože tamní hospodářský růst prudce zpomalil, nálady spotřebitelů i podniků odrážejí rostoucí obavy z recese a dál roste volatilita trhů.

Investování, které bylo kdysi tak snadné – stačí jen vložit prostředky do technologických gigantů na špici a počítat s automatickým růstem –, je náhle mnohem komplikovanější a nejistější. Éra snadných výdělků je nejspíš už za námi a po dvou letech výjimečných akciových výnosů přesahujících 20 procent teď čeká trhy studená sprcha. Je načase, aby investoři upravili svá očekávání.

Diverzifikace – nejlepší obrana proti zvýšené volatilitě

Navzdory tomu vidíme i nadále do budoucna mezi akciemi příležitosti k růstu. Už ho však asi bude obtížnější dosáhnout a bude vrtošivější. Po letech výjimečně vysokých výnosů, které přinášela zejména hrstka technologických gigantů, je opět nutná diverzifikace.

Tržní volatilita rychle stoupá, neboť k jejímu růstu přispívá eskalace geopolitického napětí, strach z recese i agresivní politika USA, která proměňuje obchodní vztahy po celém světě. Koncentrovaný výnos z předchozích let je dnes výrazně méně jistý, takže je víc než kdy dřív důležité vybalancovat portfolio.

Lze očekávat, že vysoká volatilita přetrvá. To ovšem není čistě negativní skutečnost – volatilita je často daní, kterou musí investoři platit za budoucí návratnost. V současném prostředí tak musí promyšleně diverzifikovat a hledat příležitosti za hranicemi Spojených států.

A také mimo Velkou sedmu – mezi Velkými 2 645, což je celkový počet firem zastoupených ve světovém indexu MSCI All Country World Index. Široká diverzifikace do různých sektorů a regionů totiž významně omezí rizika, vyrovná výnosy a pomůže portfoliu přečkat tržní šoky.

Na přitažlivosti získaly zejména evropské akcie, když se Evropa – kvůli geopolitické nejistotě a výrazným fiskálním stimulům – zaměřila na strategickou autonomii. Čína se zase přeorientovala na růst podpořený domácí spotřebou, a tak i ona nabízí ve vybraných sektorech nové příležitosti.

Ale diverzifikace se netýká jen akcií. V období zvýšené volatility hrají v portfoliu kritickou úlohu také kvalitní instrumenty s pevným výnosem, jako jsou vládní, inflačně indexované a investiční dluhopisy. Stoupá riziko recese, a tak je alokace prostředků do těchto instrumentů nezbytná pro omezení volatility portfolia a uchování kapitálové hodnoty.

A také zajištění spolehlivých výnosů, zejména pokud se ekonomické podmínky zhorší. Dluhopisy fungují jako stabilizační síla, která v době propadů kompenzuje ztráty z akcií a umožňuje investorům udržet si chladnou hlavu a nepanikařit, když přijdou divoké výkyvy.

Jak řešit volatilitu a riziko

Investoři, kteří by rádi zkombinovali širokou diverzifikaci s možností flexibilně využívat atraktivní krátkodobé příležitosti, mohou zvážit tzv. koncepci jádra a satelitů. Typickým příkladem je rozdělení portfolia mezi jádro a taktické pozice v poměru 80:20.

Jádro portfolia (80 %): Zhruba 80 procent celkového portfolia je koncipováno jako diverzifikovaná základna „do každého počasí“. Cílem je rovnovážné rozložení rizika napříč třídami aktiv a regiony, které zajistí portfoliu dlouhodobou odolnost a pomůže ho ochránit před tržními otřesy a ekonomickými zvraty.

Taktické satelity (20 %): Zbývajících 20 procent prostředků je možné vynaložit na přesvědčivé taktické příležitosti s výrazným krátko – a střednědobým potenciálem. Tyto taktické pozice využívají tržní trendy, rotaci sektorů a makroekonomické změny – aniž by přitom ohrozily celkovou stabilitu portfolia.

Navzdory rostoucím rizikům lze předpokládat, že budou trhy dál stoupat, zároveň však očekáváme vysokou volatilitu. Investoři se musejí vypořádat s rychlými změnami prostředí, ať už jde o zvýšené riziko recese, geopolitické krize či proměn fiskální politiky.

Klíčem k investování v nadcházející éře nejistoty a zvýšené volatility budou strategická diverzifikace, defenzivní pozice a selektivní mezinárodní expozice. V současné proměnlivé situaci je také nezbytná flexibilita a disciplína.

Na místo včerejších snadných zisků přichází náročnější, ale na příležitosti bohaté investiční prostředí. Ujistěte se, že je vaše portfolio na tuto změnu připraveno. Za daných okolností není promyšlená diverzifikace jen prozíravá – je přímo nezbytná.

Autor je vedoucí oddělení investiční strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek