Za co utrácejí mladí Češi: Sedmkrát měsíčně sázka, pětkrát hazard

Mladí lidé mezi 18 a 30 lety sice zodpovědně splácí hypotéky a další finanční závazky, na druhou stranu utrácejí každý měsíc poměrně výrazné částky za sázky a hazardní hry. Vyplývá to ze zprávy analyzující loňské útraty mezi třemi tisíci unikátními uživateli mobilní aplikace Patron GO, která pomáhá lidem šetřit na běžných platbách. Závěry analýzy má redakce FAEI.cz k dispozici.
Mladí Češi utrácejí za hazard a sázky tisíce korun měsíčně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle studie společnosti Patron Go se mladí lidé chovají ve finanční oblasti poměrně zodpovědně. V případě obyčejných úvěrů splácejí více peněz bankám než nebankovním institucím. Jsou schopni si platit vlastní bydlení, ať již v podobě hypotéky nebo nájmu.

Zodpovědné finanční chování mladým částečně kazí právě zjištěné údaje o sázkách a hazardních hrách, za něž utrácejí měsíčně poměrně výrazné sumy. To přitom může ohrozit hodnocení jejich finanční situace u bank.

Tisíce korun za hazard

Mladý Čech v uplynulém roce vsadil průměrně 85krát za rok a 58krát zaplatil za hazardní hry. To znamená, že v průměru si jde sedmkrát do měsíce vsadit a pětkrát měsíčně si užívá hazard. Průměrná měsíční útrata přitom u sázek činila 2 443 korun a u hazardních her 1 243 korun.

„Klienty upozorňujeme na fakt, že některé banky lidem, kteří pravidelně sázejí nebo platí za hazardní hry, mohou zamítnout hypotéku. Proto by si měli hlídat, jak často a jak vysoké částky prosázejí, případně si předem zjistit, jestli to pro jejich banku neznamená problém,“ poznamenal zakladatel Patron GO Jiří Paták.

PSALI JSME:
Češi vloni prosázeli historicky rekordní balík peněz

Češi přitom každoročně utratí za sázky a hazardní hry stovky miliard korun. Například na loňské mistrovství světa ve fotbalu v Kataru utratili v sázkách rekordních 3,6 miliardy. Maxima předtím bylo dosaženo v době předloňského evropského šampionátu, kde sázky dosáhly přibližně tři miliardy korun.

Splácené hypotéky

Za hypotéky mladí ve věku 18 až 30 let loni utratili průměrně 10 743 korun měsíčně a za nájmy 8 022 korun. Za bankovní půjčky průměrně vydali 4 132 měsíčně. Za půjčky od nebankovních institucí to bylo v průměru o tisícovku méně.

„Mladá generace za hypotéku utratí víc peněz než za nájmy, to je dobrá zpráva. Dokazuje to, že velká část mladých má na to, aby splácela vlastní bydlení. Od bank si mladí Češi sice půjčují víc peněz než od nebankovních společností, nicméně ten poměr by mohl být výrazně nižší. Na nebankovních půjčkách totiž výrazně více přeplatí na úrocích a můžou je dostat do problémů,“ řekl šéf Patron Go Lukáš Vršecký.

PSALI JSME:
Češi hypotéky splácejí vzorně, s novými ale vyčkávají

Na poměrně zodpovědnou správu financí u mladých ukazují i další data Patron Go, podle nichž mladí lidé od 18 do 24 let mají založené životní i penzijní pojištění. Na penzijní pojištění v průměru dávají 370 korun měsíčně a na životní pojištění 737 korun. Zároveň mladí i investují, v průměru za jednu investici utratí 1 084 korun a v případě kryptoměn je to dokonce 1 614 korun.

Analýza společnosti Patron GO je zpracována z dat za rok 2022 v průměru mezi třemi tisíci unikátních uživatelů mobilní aplikace Patron GO. Analýza zaznamenává pouze on-line platby uživatelů.

Nesplácené dluhy

Podle sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků, vloni ubylo Čechů s nezvládnutými dluhy. Uvedly to České noviny, které jsou webem České tiskové kanceláře.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Skoro třetina Čechů nemá finanční rezervu ani na měsíc

Ke konci roku 2022 bylo v negativním registru fyzických osob Solus zapsáno 423 tisíc dospělých osob s dluhem po splatnosti. Je to o 33 tisíc méně než ke konci roku 2021. Za čtvrté čtvrtletí loňského roku ubylo z registru pět tisíc lidí s dluhem po splatnosti.

Celkový dluh po splatnosti proti konci roku 2021 klesl o 3,7 miliardy na 30,9 miliardy korun. Sdružení Solus ale upozornilo, že ve čtvrtém čtvrtletí se dlužná částka zvýšila zhruba o 200 milionů korun. Je to první čtvrtletní růst od března 2020.

„Přestože celkový počet osob s dluhem po splatnosti stále ještě klesá, pozorujeme během celého roku 2022 signály, že bohužel někteří spotřebitelé mají častěji potíže s úhradou svých závazků. V roce 2023 lze očekávat stále se zvyšující tlak na rodinné rozpočty zejména v důsledku vysokých cen energií a pokračující vyšší inflace,“ upozornil tajemník sdružení Jan Stopka.

PSALI JSME:
Až milion lidí v Česku si nevytváří finanční rezervu, žije z úspor či půjček

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.