Začala právě dlouhá a bolestná cesta akcií ke dnu?

Názor
Současný pokles trvá už přes 95 obchodních seancí a index S&P 500 se již stihl propadnout o 18 procent. Investoři, kteří dnes při rozhodování vycházejí ze svých zkušeností z posledních 12 let, vám budou tvrdit, že nastal čas znovu nakupovat akcie, ale posledních dvanáct let je bohužel z hlediska dnešního rozhodování bezvýznamných.
Z historie vyplývá, že současný propad akcií může být dlouhý a brutální. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Současná dynamika připomíná spíše dva dlouhodobé propady ze 70. let a také propad následující poté, co praskla internetová bublina. Soudě podle těchto tří událostí čeká investory další utrpení, které potrvá déle, než většina očekává.

Z historie vyplývá, že současný propad může být dlouhý a brutální. Současný propad vypadá brutálně. Nasdaq 100 se oproti svému maximu propadl o 28 procent a S&P 500 o 18 procent. Stávající pokles S&P 500 trvá už 95 dní a je zatím 15. největší od roku 1928.

Jak už jsme psali dříve, mnoho stratégů a investorů mluví raději o nákupu technologických akcií, dokud jsou ceny dole, a inflaci bagatelizují, než aby čelili tvrdé realitě. Svět narazil na své fyzické limity. Čelí rychle postupující energetické a globální potravinové krizi, která se bude dál zhoršovat.

PSALI JSME:
I skvělá investice může zaznamenat propad. Důležité je nepanikařit

Mnozí argumentují tím, že podobné propady jsou jenom krátké a akcie se rychle vzpamatují, ale tento typ uvažování je chybný, protože vychází převážně ze struktury propadů po roce 2010, a ty byly v širší historii kapitálových trhů spíše výjimkou.

Po roce 2010 trval nejdelší propad od 22. 5. 2015 do 11. 7. 2016, tedy 286 obchodních seancí. Současný propad je čtvrtý největší od téhož roku a ve stejném období trvaly poklesy o deset a více procent v průměru 76 dnů (za tu dobu došlo k sedmi, pozn. aut.).

Pokud tedy budeme při rozhodování vycházet z období po finanční krizi, je jasné, že by měli investoři nakupovat, dokud jsou akcie nízko, protože brzy začnou ceny znovu stoupat. Bohužel právě údaje z těchto let jsou pro nás nepoužitelné.

Když se podíváme na 30 největších propadů S&P 500 od roku 1928, najdeme jasně patrný vzorec. Buď propad dosáhne svého dna rychle, nebo se k němu propracovává dlouhou dobu. Podle všeho si jen málokdy vybere střední cestu.

PSALI JSME:
Psychologie investování. Jaké chyby investoři dělají nejčastěji?

Celková doba trvání propadu, tedy součet doby poklesu a následného zotavení až na původní maximální hodnotu, se odvíjí nejen od hloubky propadu samotného, ale i od doby, kterou trvá dosažení dna.

A místo abychom všem historickým vzorkům naivně přikládali stejnou váhu, měly by některé z nich mít váhu vyšší, protože jsou pro současnou situaci relevantnější. Propad následující po prasknutí internetové bubliny se podobá současné situaci nadprůměrným hodnocením akcií, kterého jsme tentokrát dosáhli v rámci indexu MSCI World.

Zbývající dva propady ze začátku a konce 70. let zase současnou situaci připomínají inflačním šokem, problémy na straně nabídky a krizí v oblasti komodit, které zažíváme i dnes. U těchto tří propadů trvalo dosažení dna 360 až 637 obchodních seancí (1,5 až 2,5 roku, než bylo dosaženo minima) a celková délka byla 820 až 1898 dní, tedy zhruba 3 roky až 7,5 roku.

PSALI JSME:
Když se investice propadne o čtvrtinu? Hlavně zachovat klid

Jinými slovy je bolestnou skutečností, že jsme možná teprve vykročili na velice dlouhou cestu do neznáma a současná situace se výrazně liší od našich zkušeností z posledních 12 let.

Jak jsme psali nedávno, forwardová křivka na VIX je ještě stále poměrně plochá a nijak nenaznačuje paniku ani kapitulaci na trhu s americkými akciemi, takže nás nejhorší nejspíš ještě čeká. Teď by se měli investoři zamyslet hlavně nad tím, jak dosáhnout vyváženého portfolia. Co bude v této situaci fungovat?

Zkombinovat akcie s krátkodobými obligacemi a inflačně indexovanými dluhopisy a nemovitostmi, a pokud jde o jednotlivá témata, zaměřit se na komodity, logistiku, obranu, kybernetické zabezpečení, polovodiče, Indii a obnovitelné zdroje energie. Jediné, co teď investoři dělat nesmějí, je vycházet při rozhodování ze svých zkušeností z posledních dvanácti let.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Diverzifikace portfolia by měla být základním pravidlem každého investora

Zavřít reklamu ×
  1. Za to energetický sektor je na obrovském vzestupu 🙂 Stačilo když človek v roce 2020 nakoupil nějakou ropnou společnost která přezije covid19 (udělal jsi domácí úkol) a teď je vysmátej. duben 2020 nákup za 0,44usd a nyní se obchoduje 66,48usd a to nejsme na úrovních ješte roku 2019! Bez ropy to nepůjde ještě cca 15-25let. Nikdy jsem nechápal lidi co perou peníze do aapl,amzn,fb,tsla,brk.b,atd… zhodnocení o ničem já mám pár tisíc % 🙂 Hodně štěstí všem investorům…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.