Začátek roku ve znamení stagnace

Názor
Česká ekonomika na místo symbolického růstu v prvním čtvrtletí stagnovala. Zpřesnění údajů statistického úřadu (ČSÚ) je nicméně v podstatě jen kosmetické a rozhodně nepředstavuje žádné zásadní překvapení srovnatelné třeba s Německem, kde se přepisovala čísla daleko více.
Slabší byly v úvodu roku i investice, a to především v důsledku pokračujícího útlumu bytové i komerční výstavby. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brzděná vysokou inflací. Propad kupní síly obyvatel se přímo propsal především v nižších reálných útratách za služby, zatímco zboží dlouhodobé a střednědobé spotřeby si domácnosti pořizovaly v úvodu roku o něco více než ve čtvrtém čtvrtletí a částečně tak realizovaly odloženou spotřebu.

Vzhledem k dřívějším propadům v jednotlivých segmentech však jde vlastně jen o velmi drobnou korekci. V každém případě, v úhrnu domácnosti reálně spotřebovávají o téměř desetinu méně než v období těsně před pandemií (přesněji o 9,2 %), a to už je docela jasným signálem uskromňování vyvolaném poklesem reálných příjmů i snahou o vyšší úspory.

Slabší byly v úvodu roku i investice, a to především v důsledku pokračujícího útlumu bytové i komerční výstavby. Přesto alespoň strojní investice byly i tentokrát v plusu, hned vedle nákupů dopravních prostředků, které v nedávné době klesaly kvůli jejich nedostatku na trhu.

PSALI JSME:
Český zahraniční obchod je na tom nejlépe za poslední dva roky

Za to že ekonomika neskončila opět v recesi, vděčí především zahraničnímu obchodu. Díky exportně orientovanému průmyslu – především automobilového a elektrotechnického – se podařilo zvyšovat vývoz, zatímco dovoz tlumila nízká domácí poptávka.

Podobná čísla o vývoji domácí ekonomiky v úvodu roku zatím nijak významně nemění výhled pro rok letošní. Hlavní krátkodobou překážkou dál ještě zůstává inflace, rizikem zase slabší růst německého hospodářství. Přesto by za celý letošní rok mohla česká ekonomika skončit v mírném plusu, který by ji mohl konečně už vrátit na úroveň před začátkem pandemie.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.