Její světelná výzdoba zásadním způsobem dokresluje vánoční atmosféru na mnoha místech včetně Staroměstského náměstí v Praze. Bez ní Vánoce nebyly Vánocemi. Finanční a ekonomické informace (faei.cz) zmapovaly minulost i současnost rodinné firmy – i díky několika osobním setkáním s jejími spolumajiteli.
„Baví mě radost, kterou můžeme rozdávat kolem nás,“ říká spolumajitelka firmy Eva Poláčková, původně profesorka češtiny na gymnáziu. Jistotu zaměstnání vyměnila za podnikání v oboru, který s její původní profesí nemá moc společného. „Kdo to chce dělat, musí mít trochu rád dobrodružství,“ usmívá se.
Zakázky vznikaly na koleni
Rozjezd firmy skutečně byl trochu dobrodružný, ale i mnohé současné prostorové realizace jsou do určité míry krokem do neznáma. Každá světelná instalace je jedinečná a přizpůsobuje se charakteru daného místo. Co funguje v jednom městě, nefunguje jinde.
Decoled založil v roce 1997 Vítězslav Poláček, který původně řídil jeden kulturní dům v Praze. Shoda okolností ho ale přivedla k vánočnímu osvětlení. Na svět tak přišla společnost Decoled. Jeho manželka Eva se připojila o pár let později, když se rozhodla opustit kantořinu, kterou ale jinak měla moc ráda.
První zakázky vznikaly skutečně takříkajíc na koleni. Pak si zrekonstruovali kotelnu u rodičů v domě, následoval pronájem větších prostor a nakonec zakoupili zpustlý statek ve středočeské Dobrovízi, který opravili a proměnili ve Vánoční dvůr.
Nyní tvoří zázemí Decoledu průmyslové areály v Novém Strašecí, celkem pět hal o celkové rozloze více než 60 tisíc metrů čtverečních. Vedle skladových prostor se v areálu nachází výrobní dílny pro strojní a dřevo výrobu, pro speciální řemeslnou, scénickou a textilní výrobu.
Chceme být světoví
K jedné z prvních zakázek patřilo osvětlení mostu ve Špindlerově Mlýně a Vrchlabí, pak výzdoba pro část Prahy. Zvládli to v několika lidech, dnes zaměstnávají desítky lidí, v sezoně i s externisty až okolo dvou stovek, do rodinného podniku se přidal také syn Vítězslav.
Decoled se postupně se vypracoval v největší tuzemskou firmu v oboru vánočního a svátečního osvětlení měst, obcí či obchodních center. Své pobočky má na Slovensku, v Německu, Francii a Maďarsku – působí v celkem třinácti zemích Evropy. „Máme ambici stát se světovou firmou,“ říká Vítězslav.
V roce 2022 získal Decoled druhé místo v soutěži Rodinná firma roku a dosáhla obratu 120 milionů korun. O rok později už to bylo více než 160 milionů a v letošním roce očekává, že překoná hranici 200 milionů korun. Podnik momentálně zdobí okolo 200 měst a obcí a šedesát obchodních center v Evropě.
„Nechceme ale jen osvětlovat, ale také vyprávět,“ říká Eva Poláčková. V roce 2022 měl ve Žlutých lázních v Praze premiéru unikátní projekt „Světla vyprávějí“, která se od té doby rozšířila i do dalších měst.
„Chceme, aby každá expozice vkusně a citlivě kultivovala okolí a zároveň respektovala tradice a ducha místa, kam je zasazena. Letos budou naše světelné parky na patnácti místech po celé Evropě a těší nás, že mohou přinést radost všem,“ konstatuje paní Poláčková.
Jen ve Žlutých lázních byla instalována více než stovka světelných soch a objektů tvořená 400 tisíci světly. Návštěvníky zavede na putování po tajemstvích vesmíru. Celá expozice je navržena s důrazem na udržitelnost. LED diody a další světelné prvky jsou energeticky úsporné, mnohé dekorace byly vyrobeny z recyklovaných plastů pomocí nejmodernějšího velkoplošného 3D tisku.
Práce na celý rok
Ačkoli by se mohlo zdát, že má firma po většinu roku klid a začíná pracovat, až když se začne blížit advent, není to pravda. Fungovat musí po celý rok, nejen proto, že vyrábí také velikonoční výzdobu.
Velké instalace vyžadují dlouhodobou důkladnou přípravu, takže zatímco lidé mohou právě v těchto dnech obdivovat světelnou výzdobu na mnoha místech republiky i v zahraničí, vedení firmy už připravuje Vánoce 2026.
„Náš úspěch stojí na pečlivé řemeslné práci a osobním přístupu, který do každého projektu vkládáme jako rodina,“ konstatuje Eva Poláčková. Za více než pětadvacet let jsme vyrostli a úspěšně expandovali, ale naše láska k tradici a ruční výrobě zůstává pevná. Nejde nám jen o podnikání, našim cílem je oživovat veřejný prostor a přinášet do něj radost.“
K vánočním svátkům včetně Štědrého dne patří i trochu kýče, ale jak faei.cz řekla Eva Poláčková, jejich představy mají své hranice, za které nikdy nepůjdou. „Hranice mezi kýčem a krásou je ale skutečně velmi tenká,“ přiznává paní Eva. Dodala, že její firma nechce splnit každé klientovo přání – právě proto, že má své linie. Ostatně některé požadavky už i odmítla. „Nemohla bych se pod ně podepsat,“ dodává Eva Poláčková.