Vánoční osvětlení vás nezruinuje, stojí méně než jedno máslo

Poměrně vysoké ceny elektřiny sice stále nutí mnoho domácností šetřit, to ale neznamená, že by si rodiny musely odepřít tradiční vánoční výzdobu, jako jsou světelné řetěz, blikající stromečky nebo svítící sobi. Jejich měsíční provoz vyjde na desítky korun, jak ukazují propočty, které redakci FAEI.cz poskytla společnost ČEZ.
Provoz tradičních svítících ozdob vyjde na desítky korun. Foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

Při použití LED světýlek za desítky hodiny provozu spotřebuje například elektrický svícen méně energie, než kolik stojí jedno máslo. A výrazně méně, než stojí jedno vyprání v pračce. Vánoční osvětlení si může díky minimálním nákladům dovolit každý a není potřeba se v tomto ohledu omezovat.

Pokud máte osvětlených ozdob více, při správně zvolené variantě světýlek vyjde přes vánoční svátky včetně celého adventu na pár desítek korun. Obdobně není třeba se bát sledovat dlouhé hodiny vánoční pohádky: Provoz nejobvyklejších LED televizorů stojí za den asi 18 korun.

Záleží na příkonu

Spotřeba každého spotřebiče se odvíjí od příkonu, který je u každého elektrického výrobku uvedený. Například LED světelné řetězy na vánoční stromeček mívají nejčastěji příkon kolem 6 wattů (W). „Ano, wattů, ceny elektřiny máte za kilowattu, tedy za tisíc wattů,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Při 12hodinovém svícení během celého prosince tak domácnost utratí za provoz jednoho řetězu na vánočním stromku 24 korun – včetně poplatků za distribuci elektřiny. A to i přes nárůst cen v době energetické krize po invazi Ruska na Ukrajinu.

Velmi nízkou spotřebu mají rovněž další menší vánoční dekorace. Například elektrické svícny lze pořídit s příkonem od 1 do 4 W, malé vánoční sochy, například svíticí sobi, sněhuláci, nebo medvědi, pak od 3 W.

Také jejich provoz přes celý advent tedy znamená jen zanedbatelné náklady na elektřinu. Oblíbené venkovní světelné sítě na zeď mají příkon od 3,6 do 8,7 W. Ani za jejich provoz tedy domácnost nezaplatí víc než pár desítek korun.

Rozhodně není potřeba si odepřít ani celodenní sledování oblíbených vánočních pohádek. Provoz nejobvyklejších LED televizí stojí za den přibližně do 18 korun.

Podobně není příliš nutné hlídat spotřebu při vaření štědrovečerní večeře nebo při pečení cukroví. Například příkon trub se pohybuje od 2,1 do 3,9 kW. Tříhodinové pečení tak vyjde přibližně na 100 korun.

Tisíce korun za dům

Samozřejmě existují výjimky, které na vánočních ozdobách skutečně nešetří, takže jejich rodinné domy přes všechny svítící a blikající řetězy, soby, sněhuláky a další dekoraci nelze skoro ani vidět. ČEZ spočítal, že za extravagantně nazdobený rodinný dům s příkonem ozdob 1,5 tisíce wattu zaplatí jeho majitel více než šest tisíc korun.

Na tisíce korun za spotřebovaný proud vyjde rovněž výzdoba rodinného domu manželů Hlouškových v Libišanech ve východních Čechách, který je dokonce zapsán v české knize rekordů agentury Dobrý den jako Nejvíc vánočně osvětlený dům.

V roce 2017 začínali manželé jen s pár řetězy, ale každý rok něco přidávali, takže v roce 2019 už na jejich pozemku zářilo sto tisíc světel. Letos už jsou mnohem dál: Na domě a v jeho nejbližším okolí září už více než 260 tisíc světýlek. Jejich instalace zabrala manželskému páru několik měsíců.

Jejich zahrada je už čtvrtým rokem otevřená veřejnosti, každý si může přijít prohlédnout jejich výzdobu od pěti odpoledne do devíti večer. Vstupné manželé nevybírají, ale kdo chce, může hodin nějaké peníze do kasičky.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB