Zatímco regulovaná složka elektrické energie, která tvoří necelou polovinu celkové ceny proudu (a asi čtvrtinu ceny plynu, pozn. aut.), od Nového roku podraží, v případě silové elektřiny to je přesně naopak. Ve výsledku by tak většina domácností měla mít na fakturách za elektřinu nižší částku.
Samozřejmě platí, že se ceny mohou dům od domu, byt od bytu lišit, takže někomu – například rodinám s nevýhodnou dlouhodobě zafixovanou cenou – se nakonec může poplatek za elektrickou energii zvýšit.
„Ve změnách regulovaných cen hrají největší roli dva protichůdné vlivy. Příznivě se do regulovaných cen promítá klesající cena elektřiny a plynu na volném trhu, což snižuje některé náklady na provoz soustav. Opačným směrem působí inflace, rostoucí potřeba investic a pokles spotřeby v minulých letech,“ potvrdil Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
I tak by měly domácnosti měly v průměru ušetřit okolo deseti procent za elektřinu a zhruba 8,5 procenta za plyn. Výrazně více by mohly „vydělat“ domácnosti, kterým končí dlouhodobá fixace a nyní se chystají uzavřít novou smlouvu – výrazně výhodnější než předchozí. „Mohou ušetřit i desítky procent,“ sdělil Trávníček.
Regulovaná část ceny, o které rozhoduje ERÚ, slouží především na úhradu oprávněných nákladů provozovatelů energetických soustav – distribučních soustav, přenosové soustavy a přepravní soustavy. V cenách elektřiny odběratelé hradí také příspěvek na podporu pro podporované zdroje energie.
„Elektrická distribuční síť je klíčová pro rozvoj obnovitelných zdrojů. I z tohoto důvodu se do ní musí investovat, a právě to zohledňuje ERÚ. Pozitivní je, že cena elektřiny v příštím roce i přes zvýšení regulované ceny celkově klesne,“ konstatoval rovněž Michal Kulig, ředitel společnosti Yello.
Právě Yello je jedním z dodavatelů energií, který se chystá od ledna nabízenou elektřinu i plyn zlevnit. Jak ovšem upozornil Michal Kulig, „musíme si zvyknout na to, že investice do distribuční sítě, nezbytné pro rozvoj obnovitelných zdrojů, se budou do cen promítat i v následujících letech“. Tím naznačil, že se aktuální trend zlevňování energií může už od příštího roku otočit.
Od Nového roku se chystá zlevnit silovou elektřinu rovněž společnost ČEZ Prodej, dotknout by se to mělo 1,7 milionu zákazníků, kteří nemají fixované ceny. Například elektřina pro nejběžnější sazbu D02 bude od ledna levnější o téměř šest procent než na podzim, v meziročním srovnání jde o pokles o zhruba 15 procent.
„Rok 2024 byl pro zákazníky ČEZ Prodej ve znamení zlevňování. Cenu fixovaných produktů jsme snížili celkem třikrát, u nefixovaných dvakrát. Od Nového roku chystáme pro zákazníky s elektřinou a plynem na dobu neurčitou další pokles cen,“ řekl Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej. Dodal, že už v roce 2024 patřily nefixované produkty od jeho firmy mezi nejvýhodnější na trhu.
Dobrý den. Takže co ušetřím na nákladech za elektřinu to ze mě bude vytaženo za distribuci.