První šokující předpověď pro rok 2025: Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI

Saxo Bank v prosinci, tak jako každý rok, zveřejnila Šokující předpovědi pro rok 2025. Scénáře, které se na první pohled jeví jako nepravděpodobné, však zároveň nejsou nereálné. Autorem prvního dílu je Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank. Finanční a ekonomické informace (faei.cz) budou, tak jako každý rok, až do konce roku zveřejňovat každý den jednu šokující předpověď.
V nadcházejícím roce se ceny elektřiny v některých hustě obydlených oblastech USA kvůli nenasytným datovým centrům pro AI vyšplhají do nadoblačných výšin. To vyvolá všeobecné pobouření, protože domácnostem neúměrně vzrostou účty za elektřinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com
V nadcházejícím roce se ceny elektřiny v některých hustě obydlených oblastech USA kvůli nenasytným datovým centrům pro AI vyšplhají do nadoblačných výšin. To vyvolá všeobecné pobouření, protože domácnostem neúměrně vzrostou účty za elektřinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Revoluce v umělé inteligenci (AI) vyžaduje spoustu energie. Technologičtí giganti zjišťují, že současné dodávky elektřiny ani zdaleka nedostačují tomu, co budou potřebovat obrovská nová datová centra, která se chystají pro AI vybudovat. Už teď podnikají dramatické kroky, které jim mají zajistit stabilní a dlouhodobý přístup k energetickým zdrojům.

Microsoft uzavírá smlouvu s firmou Constellation Energy, která chce znovu otevřít jeden ze starých jaderných reaktorů na Three Mile Islandu. Google a Amazon se domlouvají s americkými podniky veřejných služeb i s dalšími poskytovateli na budování menších modulárních jaderných reaktorů (SMR) pro připravovaná datová centra.

To všechno jsou však dlouhodobé projekty – v případě posledních zmiňovaných na rok 2030 a dál. Jak ale uspokojit energetické potřeby tady a teď, když závody v AI zbrojení dosáhnou nové intenzivní fáze už v roce 2025?

V nadcházejícím roce se ceny elektřiny v některých hustě obydlených oblastech Spojených států vyšplhají do nadoblačných výšin, jak se největší technologické firmy snaží o pokrytí energetických nároků svých drahocenných datových center pro umělou inteligenci. To vyvolá všeobecné pobouření, protože domácnostem neúměrně vzrostou účty za elektřinu.

Vše ještě zhorší obrovský nárůst cen elektřiny spotřebované doma v době večerní špičky. V reakci na to se místní orgány v mnoha lokalitách snaží chránit voliče svých politických stran a uvalí na největší datová centra extrémní daně a dokonce pokuty, z nichž chtějí dotovat cenu elektřiny pro domácnosti.

Tyto daně představují pro firmy motivaci k investicím do obrovských nových solárních farem s velkými akumulátory na vyrovnávání zátěže, ale i do desítek nových paroplynových elektráren. Poptávka po elektřině však přesto stoupá rychleji než nabídka. Rostoucí ceny elektřiny představují nový inflační impuls.

Možné tržní dopady: Obrovský boom amerických investic do elektrické infrastruktury. Vzestup firem, jako je Fluor, díky obřím novým stavebním zakázkám. Roste zájem o akumulátory Megapack firmy Tesla. Dlouhodobé ceny zemního plynu vzrostou v USA na více než dvojnásobek, což značně zvýší očekávanou inflaci.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Pokračování zítra

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. JV Jiří Vondra

    Opomíjeným řešením pro stabilizaci sítě by byla bateriová úložiště v každé domácnosti.
    U nás v ČR by na tohle měl reagovat dotační program Nová Zelená Úsporám.