Zahraniční obchod byl na začátku roku tradičně v přebytku

Lednový zahraniční obchod skončil přebytkem ve výši necelých 9,5 miliardy korun. Je to příjemná zpráva, avšak nemá smysl ji příliš přeceňovat. Už proto, že první měsíc v roce obchodní bilance takto obvykle končí, protože tlak na dovoz není s ohledem zásob z konce roku ještě nijak významný. V přebytku byla vždy, s výjimkou ledna 2009.
Jakmile opět naplno naskočí tuzemská výroba automobilů, mohli bychom se dočkat celkového zlepšení trendu obchodní bilance. Ilustrační foto: Škoda Auto

Za pozornost stojí především podrobnější data, podle kterých export vzrostl o 12,1 procenta, a to především zásluhou lepšího výkonu automobilového průmyslu. Vývoz aut meziročně vzrostl o téměř 24 procent, což konkrétně vylepšilo český export o 19 miliard korun.

Na straně dovozu přetrvával tlak z titulu vysokých cen komodit, avšak ten byl už výrazný i na začátku loňského roku. Takže meziročně se v tomto směru příliš nezměnilo. Za aktuálním nárůstem dovozu do ČR proto tentokrát stála auta určená pro tuzemský nenasycený trh; brzdou byla slabší domácí poptávka po importu dalšího zboží.

První letošní výsledky zahraničního obchodu můžeme hodnotit jistě jako pozitivní, avšak s ohledem na situaci v automobilovém průmyslu lze očekávat, že nebudou mít zatím dlouhého pokračování. V důsledku omezování směn a únorových odstávek tento lídr export bude zhruba dva měsíce pokulhávat.

Na straně dovozu uvidíme pokračování dvou základních trendů. Tím první je zpomalení v důsledku pokračujícího útlumu domácí poptávky, tím druhým efekt levnějších komodit. Potom, co opět naplno naskočí výroba automobilů, bychom se mohli dokonce dočkat celkového zlepšení trendu obchodní bilance a tím pádem i růstu hrubého domácího produktu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB