Zahraniční obchod byl na začátku roku tradičně v přebytku

Názor
Lednový zahraniční obchod skončil přebytkem ve výši necelých 9,5 miliardy korun. Je to příjemná zpráva, avšak nemá smysl ji příliš přeceňovat. Už proto, že první měsíc v roce obchodní bilance takto obvykle končí, protože tlak na dovoz není s ohledem zásob z konce roku ještě nijak významný. V přebytku byla vždy, s výjimkou ledna 2009.
Jakmile opět naplno naskočí tuzemská výroba automobilů, mohli bychom se dočkat celkového zlepšení trendu obchodní bilance. Ilustrační foto: Škoda Auto

Za pozornost stojí především podrobnější data, podle kterých export vzrostl o 12,1 procenta, a to především zásluhou lepšího výkonu automobilového průmyslu. Vývoz aut meziročně vzrostl o téměř 24 procent, což konkrétně vylepšilo český export o 19 miliard korun.

Na straně dovozu přetrvával tlak z titulu vysokých cen komodit, avšak ten byl už výrazný i na začátku loňského roku. Takže meziročně se v tomto směru příliš nezměnilo. Za aktuálním nárůstem dovozu do ČR proto tentokrát stála auta určená pro tuzemský nenasycený trh; brzdou byla slabší domácí poptávka po importu dalšího zboží.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod skončil přebytkem. To se však brzy změní

První letošní výsledky zahraničního obchodu můžeme hodnotit jistě jako pozitivní, avšak s ohledem na situaci v automobilovém průmyslu lze očekávat, že nebudou mít zatím dlouhého pokračování. V důsledku omezování směn a únorových odstávek tento lídr export bude zhruba dva měsíce pokulhávat.

Na straně dovozu uvidíme pokračování dvou základních trendů. Tím první je zpomalení v důsledku pokračujícího útlumu domácí poptávky, tím druhým efekt levnějších komodit. Potom, co opět naplno naskočí výroba automobilů, bychom se mohli dokonce dočkat celkového zlepšení trendu obchodní bilance a tím pádem i růstu hrubého domácího produktu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V lednu skončil zahraniční obchod v přebytku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB